Her işte bir hayır mı var?

Özellikle çoğu olay karşısında hepimizin reaksiyon gösterdiği bir durum var. Özellikle toplum olarak her şeyi hayra yorumlama gibi bir kültürümüz ve inancımız var. ‘Her işte bir hayır var’ deyimini de bu tur durumlarda kullanıyoruz. Başımızdan geçen en kötü bir olay karşısında bile olayı iyiye yorumlama inancımız bulunuyor. Bu inancımızı ‘her işte bir hayır var’ diyerek pekiştiren bir toplumuz. Olumlaması neredeyse imkansız ya da olanaksız olan olayları da olumlu görmeye çalışan bir kültürümüz var. Her işte bir hayır var deyimi bu kültürün pekiştirici cümlesidir. Peki her işte bir hayır mı var? Hikayemize bakıp görelim.

Afrika’nın uzak bir ülkesinde bir zamanlar hüküm süren bir kral vardı. Kralın çocukluktan beri birlikte büyüdüğü hiç yanından ayırmadığı bir dostu vardı. Bu dostu iyi veya kötü her olay karşısında hep aynı şeyi söylerdi:

Bu işte de bir hayır var! Bir gün kralla dostu ava çıktılar. Kralın dostu tüfekleri dolduruyor, krala veriyor, kral da ateş ediyordu. Muhtemelen tüfeklerden birini doldururken bir hata yaptı. Kral da ateş ederken tüfek geriye doğru patladı. Kralın başparmağı koptu. Kral acı içindeyken dostu her zamanki sözünü söyledi:

Her şeyde bunda da bir hayır var! Kral öfkeyle bağırdı:  Bunda hayır filan yok! Görmüyor musun, başparmağım koptu?

Dostuna çok kızdı ve arkadaşını zindana attırdı. Bir sene sonra, kral uzak bir bölgede birkaç adamıyla avlanıyordu.  Avlandıkları bölgede yamyamların kabilesi vardı. Kralı ve adamlarını yakalayıp ele geçirdiler ve köylerine götürdüler. Köyün meydanındaki direğe bağladılar, yakmak için odun yığdılar. Bu esnada kralın başparmağının olmadığını fark ettiler. Bu kabile, uzuvlarından biri eksik olan insanı yediklerinde başlarına kötü olaylar geleceğini düşündüklerinden yemiyordu. Bu nedenle, kralı serbest bıraktılar. Diğer adamları ise yakıp yediler. Kral sarayına döndüğünde, kopuk parmağı sayesinde kurtulduğunu anladı. Dostu haklı çıkmıştı. Hemen pişmanlıkla dostunu kapattığı zindana koştu. Dostunu zindandan çıkardı ve başından geçenleri anlattı.

Haklıymışsın dostum! Parmağımın kopmasında bile bir hayır varmış. Seni zindana attığım için özür diliyorum. Yaptığım haksızca ve kötü bir şeydi.  Hayır, beni zindana atmanızda da bir hayır var. Delirdin mi? Seni bir sene boyunca zindanda tutmanın neresinde hayır olabilir. Düşünsene, zindanda olmayıp da seninle birlikte avda olsaydım ne olacaktı… Hayat akarken, iyi ve kötü birçok olay gelir başınıza, hayat o an göstermese de hayrını, gelse de başınıza türlü türlü sıkıntılar sonra anlarsınız ki her şeyde bunda da bir hayır vardır.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

18.04.2019

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
210.965

VAKA

191.883

İYİLEŞME

5.323

ÖLÜM

19.082

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
12.521.347

VAKA

6.901.607

İYİLEŞME

560.921

ÖLÜM

5.619.740

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.