a

Hayvanseverler yeni yasa tasarısını protesto etti

Ankaralı hayvanseverler, hazırlanan yeni yasa tasarısı taslağının sokak hayvanlarının katline neden olacağını öne sürerek tepki gösterdi. Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu tarafından yapılan basın açıklamasında taslağın kabul edilemez olduğu vurgulandı.
Ankara’da Ulus Heykeli önünde yaklaşık 300 delegasyon üyesi sahipsiz hayvanlar için hazırlanan ‘hayvan haklarını koruma kanun tasarısı’nın maddelerini protesto ederek bir açıklama yaptı. 69 şehirde eş zamanlı olarak yapılan basın açıklamasında hayvan haklarını koruma kanun tasarısı’nın gizli bir şekilde hazırlandığı iddia edilerek “Tarım ve Orman Bakanlığı bürokratları, sahipsiz hayvanlar için katliam, sürgün ve ölüm içeren maddeler koydukları kanun tasarısını kapalı kapılar ardında ve STK’lardan gizli olarak hazırlamaktadırlar. Can vereceğiz ama canlarımızı vermeyeceğiz” denildi.
‘SOKAK HAYVANI MAHALLE SAKİNİDİR’
Çok sayıda hayvan hakları savunucusunun katıldığı Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyo’nunun açıklamasında ‘Katliam yasa tasarısını istemiyoruz’, ‘Can dostlarımızı ölüm ve sürgüne göndermeyeceğiz’, ‘Sokak hayvanı mahalle sakinidir’, ‘Hayvanları katledecek yasaya hayır’ pankart ve dövizleri yer aldı.


‘’BİZ HAYVAN HAKLARI SAVUNUCULARI, CAN VERECEĞİZ AMA CANLARIMIZI VERMEYECEĞİZ.’’
Delegasyon adına konuşan Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Ankara Temsilcisi Haydar Özkan, “Tarım Orman Bakanlığı bürokratları, sahipsiz hayvanlar için katliam, sürgün ve ölüm içeren maddeleri koydukları kanun tasarısını kapalı kapılar ardında ve STK’lardan gizli olarak hazırlamaktadırlar. Bu süreçte, 300’e yakın hayvan hakları grup, platform, ve STK bir araya gelerek Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu ‘nu oluşturduk. Biz hayvan hakları savunucuları, can vereceğiz ama canlarımızı vermeyeceğiz. Can dostlarımızı, esarete, sürgüne, ölüme göndermelerine izin vermeyeceğiz. ‘’ dedi.
‘’İzle-denetle kılıfı altında yüz binlerce hayvanın devasa toplama kamplarına kapatılmasını içeren yasa tasarısının katliamlar getireceğini ve bunun yanında sokak hayvanı sayısında da artışlara sebep olarak kırsalda yaşayan halktan gelen şikayetleri çözmekten ziyade büyüteceğini sayın Cumhurbaşkanımız’a duyurmak istiyoruz.


‘’ANADOLU’NUN MERHAMET GELENEĞİNE UYGUN ÇAĞDAŞ VE DÜNYAYA ÖRNEK BİR HAYVAN HAKKI TALEP EDİYORUZ.’’
Özkan sözlerini şöyle sürdürdü:
‘’Önerilmesi bile insanlık suçu olan sürgün ve katliam yasasına karşı 300’den fazla STK,grup ve platformdan oluşan Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu olarak tek yumruk olarak meydanlardayız. Bu yasa tasarısının TBBM’ye sunulmaması için ‘’Katliam yasa tasarısına hayır! Can veririz, canlarımızı vermeyiz’’ diye bir kez daha haykırıyor, tasarının STK’ların görüşlerinin de alınarak hazırlanmasını, Anadolu’nun merhamet geleneğine uygun çağdaş ve dünyaya örnek bir hayvan hakları kanunu için taleplerimizi kamuoyuna sunuyoruz.’’
Haydar Özkan, konuşmasının sonunda hazırlanan kanun tasarısında olmasını istedikleri maddeleri ise şu şekilde sıraladı:
Kanun, Türk Ceza Kanunu kapsamına alındığında işkence, tecavüz,öldürme suçlarının cezalarının suçları 2 yıl 1 aydan başlamalı
Sahipsiz hayvanların kısırlaştırılmaları ve alındığı yere bırakılmasını esas alan 6. Madde kesinlikle değiştirilmemeli, belediyelerce uygulanması sağlanmalı
Kanunu uygulamayan belediyeler üzerinde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın idari yaptırımı olmalı ve hayvana şiddet, vahşet uygulayan belediye görevlileri de TCK’ya göre ceza kapsamına alınmalıdır.
Hayvanat bahçeleri, sirk, yunus parkları, deney laboratuvarlarında esir edilen ve yük taşıtma, dövüş gibi amaçlarla kullanılan ve her türlü insan menfaati amacı sömürülen hayvanlar üzerindeki vahşetlere ve zulme son verilmeli ,internet-petshop-üretim çiftliklerinden hayvan üretim ve satışları en az 5 yıl süreyle yasaklanmalı, evcil-yaban hayvanlarının ithalat ve ihracatı durdurulmalıdır.
Tehlikeli olarak tanımlanan hayvanların, kısırlaştırılıp belediyelere kayıtları yapılarak sahiplerine verilip düzenli kontrolü sağlanmalı, üretim ve dövüşlerde kullanılan köpekler de kısırlaştırılıp oluşturulacak özel bakımevlerinde rehabilite edilmeli ve uygun durumda olanlar yuvalandırılmalıdır.
(Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kombi bakımınızı yapmayı unutmayın!

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.