Hayvanlara şiddet, insana şiddetin habercisidir

‘’Bir semtin sokak hayvanları sizden kaçmıyorsa orada yaşayın; çünkü komşularınız güzel insanlardır ‘’ Buna son zamanlarda daha da inanır oldum. Şiddetin en zayıf halkaları olan hayvanlar, kendilerini ifade edemeyip, konuşamadıkları için şiddetin en masum kurbanları arasında. Son zamanlarda canımı bir hayli sıkan bir durumdan bahsetmek istiyorum. Yaşadığım yer olan Oran- Galip Erdem Caddesi 620.sokak’ta beslediğimiz köpeklere karşı uygulanan kötü ve bir o kadar da can sıkıcı olan tutum bir türlü  bitmek bilmiyor. Masum, dilsiz ve savunmasız canlara yaşatılan acının tarifi yok.  Yıllardır, sitemizin önünde baktığımız iki köpeğin başına gelenler kasıt ve art niyet aramama yeterince sebep olur halde. Önce zehirlenme vakası şimdi ard arda gelen şikayetler sonucu köpeğin barınak görevlileri tarafından alınıp götürülmesi… Site olarak sahip çıkılan bir hayvanı tehdit görüp ihbar edip komşuluk ilişkilerini bozmayı göze alan eğitimli sayıla-bilecek insanlar da var(!)

BU TUTUM, TOPLUMA KARŞI İŞLENEN SUÇLAR KONUSUNDA ERKEN UYARIDIR

İnsanın canını en çok acıtansa tüm bunlara sebep olan insanlarla aynı mahallede yer alıp, ortak çatı altında nefes almak ve aynı kaldırımlarda yürümek.  Sağlıklı bir birey olmadıkları, kendileriyle savaş halinde oldukları açıkça ortada.   Bu tarz insanları ‘patolojik sapkın’ olarak nitelendiriyorum. Birçok psikiyatrist hayvana şiddet uygulayanları “kişilik bozukluğu olan” ve “psikolojik bozukluğu olan” hastalar diye ikiye ayırıyor.

‘’TECAVÜZCÜLERİN VE KATİLLERİN ORTAK NOKTASI HAYVANA ŞİDDET’’

‘’Amerika’da FBI tarafından yapılan açıklamada tecavüzcülerin ve katillerin en büyük ortak özelliklerinin geçmişlerinde düzenli olarak hayvanlara karşı şiddet uygulamaları olduğu belirtiliyor. Ayrıca bu konuyla ilgili diğer araştırmalar da hapiste ciddi suçlardan yatan mahkumların (tecavüz, cinayet, yaralama vb.) çocukken evcil hayvanlar üzerinde şiddet uyguladığını ortaya koymuş.’’ Bununla ilgili Tolstoy’un güzel bir sözü var: “Hayvan öldürmeden, insan öldürmeye sadece bir adım vardır. Dolayısıyla hayvana işkence etmekle insana işkence etmek arası da bir adımdır.”

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

TRT ve Kamu Hizmeti Yayıncılığı

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
166.422

VAKA

130.852

İYİLEŞME

4.609

ÖLÜM

35.570

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
6.679.668

VAKA

2.859.681

İYİLEŞME

385.873

ÖLÜM

3.819.987

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470