a

HAYKOD destek bekliyor

Hayvan haklarını koruma dernekleri yürüttükleri çalışmalar ile birçok hayvanın hayatının kurtarılmasını sağlıyor. Merkezi Bahçelievler’de bulunan ve 62 yıldır hayvanları korumaya yönelik çalışmalar yürüten Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Aynur Altuğ ile çalışmaları hakkında konuştuk.

Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Aynur Altuğ, ‘’Derneğimiz 1955 yılında, dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar önderliğinde kurulmuştur. Bakanlar Kurulu kararı ile ‘kamu yararına dernek’ ibaresi almıştır. Derneğimiz yani HAYKOD, kamu yararına çalışma hakkının yanı sıra, ötenaziyi benimsemeyen, belediye desteksiz ve ruhsatlı barınak işleten Türkiye’nin ilk ve tek hayvan koruma derneğidir. Derneğe geçmiş yıllarda maddi manevi bütün yardımlarda bulunan hayvan sever Cemil Erkök’ün 1977 yılındaki vefatının ardından eşi Hayriye Erkök ve kızı Gamze Erkök, derneğin tüm sorumluluğunu üstlenmişlerdir. HAYKOD, dünya standartlarından inşa ettiği yeni Cemil Erkök Rehabilitasyon Merkezi’nde 2003 yılından itibaren hayvanlara hizmet vermeye devam etmekte’’ dedi.

BAĞIŞLAR ÇOK BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Derneğin tamamen bağışlar ve dernek sahiplerinin destekleriyle ayakta durmaya çalıştığını söyleyen Altuğ, ‘’HAYKOD, herhangi bir kurum veya kuruluştan destek almadan, tamamıyla kurucuların maddi birikimleri ve gönüllü desteği ile hizmet vermeye çalışmakta. Bu nedenle hayvan severlerin ve gönüllülerin bağışları bizim için çok büyük önem taşımakta’’ şeklinde konuştu.

HAYVAN SEVGİSİNİ YAYGINLAŞTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Düzenlenen kampanyalar, eğitimler ve bilgilendirme çalışmaları ile toplumda hayvan bilinci ve sevgisi değerlerini anlatmaya çalıştıklarına değinen Altuğ, sözlerine şöyle devam etti, ‘’Dernek olarak birçok çalışma ve başarıda bulunduk. Haziran 2004’ten beri yürürlükte olan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu taslağını hazırladık ve meclise sunduk. Sokak hayvanlarının öldürülmesini engellemeye çalışıyoruz ve aşılama kısırlaştırma sahiplendirme metodunun uygulanması için çabalıyoruz. Bunların yanı sıra toplumda oluşan hayvan sevgisi ve hayvanları koruma bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla eğitim seminerleri düzenliyoruz. Hasta, sakat, güçten düşmüş ve kötü muameleye maruz kalmış binlerce hayvan için gerekli barınma, tedavi, bakım ve rehabilitasyonun sağlanmasını amaçlıyoruz. Ücretiz aşılama ve kısırlaştırma kampanyalarını organize ediyoruz. Biz dernek olarak hiçbir destek almadığımız için bağışlarla elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Toplanan bağışlarla kış ve yaz şartlarından çok olumsuz etkilenen kedi ve köpeklere kulübe yaptırılabilmek için çalışmalar yürütüyoruz. Bunun yanında çevre koşulları ve doğanın korunması konularıyla ilgili de kampanyalar düzenliyoruz. ‘’

HEDİYE OLARAK HAYVAN ALINMAMALI

Hayvan severlerin desteklerinin çok büyük önem taşıdığını belirten Altuğ, ‘’Dernek olarak hayvan severlerden beklediğimiz çok şey var. Örneğin barınaklara yemek taşımak için her gün sorun çıkaran bir aracımız var onu değiştirmek için destek bekliyoruz. Bunların yanında her türlü kuru ve ıslak mama, her türlü hayvan malzemesi, aşı ve ilaç bağışı da ihtiyacımız olan konular arsında yer alıyor’’ şeklinde konuştu.

SEVGİ İLE BAKILAN HER HAYVAN GÜZELDİR

Hediye olarak alınan hayvanların bir süre sonra bakım zorlukları nedeniyle sokağa atıldığını veya barınaklara bırakıldığını anlatan Altuğ, ‘’Hayvan severlere ihtiyacımız var. Çünkü hayvanların da bizlere ihtiyacı var. Onlar için elimizden gelenin en iyisini yapmak zorundayız. Zarar gören, kötü koşullarda yaşam mücadelesi veren o kadar çok hayvan var ki hepimiz ortak bir çalışma yürütürsek bu sorunların üstesinden gelebiliriz. Bunun yanında hayvan sahiplerine de çok büyük görevler düşüyor. Bize bakamıyoruz, alın başımdan diye gelen o kadar çok hayvan sahibi var ki inanamazsınız. Sevgilisine, eşine, çocuğuna hediye olarak hayvan satın alıyorlar ve sonrasında da o hayvandan kurtulmaya çalışıyorlar. Hayvan bakmak isteyen kişilerin gerçekten bunu istemesi, sorumluluğunu alması ve gerçekten sevmesi gerekiyor. Bir anlık istek ve eğlence uğruna o hayvanları önce eve alıp sonrasında sokağa bırakmak gerçekten çok vicdansızca. Bu nedenle bakamayacakları hayvanları satın almasınlar. Biz dernek olarak bütün maddi manevi desteklere açığız. Hayvan severlerden ziyaretler ve yardımlar bekliyoruz mesela. Gereksiz harcamalar yerine bu hayvanlara yardımcı olsalar çok daha değerli olduğunu görecekler. Bunun yanında engelli hayvanlara ön yargıyla bakılıyor. Hayvanın, güzeli, çirkini olmaz. Sevgiyle büyüyen her hayvan güzeldir. Onlar bizi eğlendirmek ya da bize güzel görünmek için bu dünyaya gelmediler. O yüzden onlara yapabileceğimiz bütün yardımlar konusunda açık olmalıyız’’ dedi.

(Rozita Merve HAMİDİ)

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Güneşevler kreşinde mezuniyet sevinci

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.