Harp Mecmuası

Kütüphanenizde yer alan ve bakmaya doyamadığınız kaynak kitaplarınız vardır ya, benimki de Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün (şu an Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı) Çanakkale Savaşı’nın yüzüncü yılında tıpkıbasımını yaptığı “Harp Mecmuası”… Yayınlandığı dönem Genel Müdürlüğe bizzat gidip tüm sayılarını elden almıştım. Bugün internette, kimi kitaplarda gördüğünüz birçok fotoğrafın kaynağı bu mecmua. Keşke benzer eserlerin sayısı artsa!

Kütüphanenizde yer alan ve bakmaya doyamadığınız kaynak kitaplarınız vardır ya, benimki de Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün (şu an Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı) Çanakkale Savaşı’nın yüzüncü yılında tıpkıbasımını yaptığı “Harp Mecmuası”… Yayınlandığı dönem Genel Müdürlüğe bizzat gidip tüm sayılarını elden almıştım. Bugün internette, kimi kitaplarda gördüğünüz birçok fotoğrafın kaynağı bu mecmua. Keşke benzer eserlerin sayısı artsa!
Şimdi size bu eşsiz kaynaktan söz edeyim: Gerek Birinci Dünya Savaşı’nda gerekse Kurtuluş Savaşı sırasında savaşın gidişatına ilişkin çok sayıda dergi ya da kitapçık basıldı. Mesela 1921 yılında basılanlardan ve benim de arşivimde 4. sayısının fotokopisi bulunan kitapçıklardan bir tanesi “Anadolu Hatırası” adını taşıyor. Eski Türkçe ve Fransızca basılan kitapçıkta savaşa ilişkin bilgi verilirken Yunanların Anadolu’da yaptıkları da fotoğraflarla ve makalelerle kamuoyunun bilgisine sunuluyor.


Birinci Dünya Savaşı sırasında Harbiye Nezareti tarafından bastırılan Harp Mecmuası ise Osmanlı Devleti’nin propaganda araçlarından biri olarak yayımlanmaya başladı. Görsel açıdan da zengin olan bu mecmua, savaşın cereyan ettiği cephelere ait fotoğraflarla okurlarına cephelerin manzarasını, kahramanlık gösteren askerleri ve düşman esirlerini etkileyici şekilde sunuyordu. Derginin son sayfaları ise “Yaşayan Ölüler” başlığıyla cephelerde şehit düşen subaylara ayrılıyordu. Burada subayların fotoğraflarının altında kısa özgeçmişlerine de yer veriliyordu. Mecmuanın kimi sayılarında, Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’nda müttefiki olan Alman subaylarının da fotoğraflarına rastlanıyordu.
Harp Mecmuası’nın ilk sayısı Kasım 1915’te (Teşrin-i Sani 1331) yayımlandı. 15 günde bir yayımlanması planlanan mecmua yaklaşık üç yıl çıkmaya devam etti. İlk sayıları oldukça düzenli yayımlandı ama ilerleyen dönemde birkaç aylık kesintiler yaşandı. Toplam 27 sayı çıkan mecmuanın son sayısı 1918 yılının Haziran ayında yayımlandı. İlk sayısında “Niçin Çıkıyor?” başlıklı makale ile çıkış amacı ilan edildi. Bu yazıda özetle şöyle deniyordu:
“Meş’um Balkan Muharebesi’ne devletimiz kuvvetiyle değil zaafıyla atılmıştı. O zaman yabancı gazetelerin Avrupa’dan sürülüşümüzü sevinçli tasvirlerle gösteren yazılarını okur ve resimlerine bakarken avuçlarımız ihtiyatsızca alnımıza kapanır, yüreğimizden saklı bir yarının kanları sızardı. Baktığımız çehrelerden çabucak kaçıp ayrılan nazarlarımız daima içimize çevrilip bağrımızdaki derin yarayı yakından görmek, onun kanlarına boyanmak isterdi. Fakat şimdi bu siyah mazinin yanında güneş gibi parlak nurunu istikbale uzatıp yolumuzu gösteren bir bugün var. Şimdi omuzlarımızın üstünde başımız dik ve yüksek duruyor; alnımız bütün dünyaya karşı aklığını teşhir ediyor.
İşte Harp Mecmuası, varlığımızda bu mühim inkılâbı yapan, en büyük ve en kuvvetli düşmanımız karşısında neslinin ve dininin ananesine uygun bir kahramanlık ve fedakârlıkla cenkleşen muazzam ordumuzun altın destanını yazılar ve resimlerle ebedileştirmek, onu bütün dünyanın gözleri önüne sermek için çıkıyor.”
Yazımın en başında da belirttiğim gibi, benzer yayınların sayısı keşke artsa. Mesela “Anadolu Hatırası”nın tüm sayılarının tıpkıbasımı 30 Ağustos’un yüzüncü yılı olan 2022’de yeniden basılsa ne müthiş olur.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

MACRON EFENDİ OKU

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
299.810

VAKA

264.805

İYİLEŞME

7.377

ÖLÜM

35.005

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
30.395.579

VAKA

20.680.746

İYİLEŞME

950.434

ÖLÜM

9.714.833

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Kendinizi yetersiz hissedebileceğiniz, sorgulamalarla geçebilecek bir gün içerisinde olabilirsiniz.

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Kendinize olan güveninizi yitirmiş gibi düşüncelere kapılıyor olabilirsiniz. Kendinize haksızlık etm

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Bugün seyahat yapma isteği içinde olabilirsiniz. Yeni kişilerle tanışabilirsiniz. Ruhunuza iyi gelec

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  Ailenizle mülk ve miras konularında iletişim problemleri yaşayabilirsiniz. Ani çıkışlar içinde olmad

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  İletişiminizde duygularınız ön planda olabilir. Çevreniz veya komşularınız sözlerinize alınmış olabi

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Yalnız bir hayat sürüyorsanız beklenmedik bir anda hayat arkadaşınızla tanışabilirsiniz. Sevginizi a

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Geçmiş konular tekrar açılabilir. Bu konular yüzünden kısa seyahatler yapmanız gerekebilir. Planlı h

  Devamı

  AKREP BURCU

  Gizli olayların ortaya çıkacağı, yoğun saatler yaşayabileceğiniz bir gün olabilir. Ani parlamalar ye

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Ruhunuza iyi gelecek tanışma ile gelecek planları yapmak isteyeceğiniz günlere doğru adım atacağınız

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Komşularınız ile sorunlarınızı çözüme ulaştırmak için harika bir gün olabilir. Bazı küçük olayları a

  Devamı

  BALIK BURCU

  Biten ilişkiniz ardından hala gözyaşı döküyor olabilirsiniz. Yaşadığınız güzel günler olsa da geride

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.