Hane halkı, virüsün olumlu ve olumsuz etkilerini cevapladı

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve oradan da bütün dünyaya yayılan koronavirüs, kısa süre içerisinde hem on binlerce insanın ölümüne neden oldu hem de milyonlarca insanın eve kapanmasına yol açtı. Virüs, ekonomik alanda olduğu kadar, politik, sosyal, siyasal, psikolojik ve eğitim alanında ciddi derece de etkisini hissettirdi. Birçok dünya devleti virüse karşı ekonomik tedbirler açıklarken, birçoğu ise sokağa çıkma yasağı ilan ederek koronavirüsünün bulaşıcı etkisini kırmaya çalışıyor.

Milyonarca insanın eve kapanmasına yol açan koronavirüsün etkilerini hane halkına sorduk. Virüsten önce ve virüsten sonraki yaşamından örnekler vererek açıklamalarda bulunan hane halkı, birçok olumsuz yanı bulunan virüsün aile bağlarına ve dayanışmaya olumlu katkı yaptığını söyledi. Koronavirüsünün gelecek üzerinde birçok olumsuz etkisi olduğunu belirten bir başka hane halkı ise, virüsten sonra ciddi bir işsizlik olabileceğinin öngörüsünde bulundu.

“BİR ANDA BÜTÜN PLANLARIM RAFA KALKTI”

Koronavirüsün Türkiye’de ortaya çıkmadan 3 ay önce Ankara ya geldiğini dile getiren Fatih Gönül, “Dil eğitimi almak için yurtdışına gitme hazırlığı içerisindeydim. Geleceğe dair planlar yaparken önce Çin’in Wuhan kentinde hastalığın olduğunu duyduk. Ancak bu hastalığın bütün dünyaya yayılacağını düşünmedik. Normal hayatımıza devam ettik. Sonra bir baktık ki hastalık etrafımızı sarmış, bütün dünyayı etkilemiş. Kendi adıma söyleyebilirim; bir anda bütün planlarım rafa kalktı. Bütün ülkeler sınırlarını kapattı. Tek tek sokağa çıkma yasakları gelmeye başladı. Sonra hasta sayıları ve ölüm oranları verilmeye başlandı. O günden beri kendimizi eve kapatmış durumda yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

“HÜKÜMETİN CİDDİ TEDBİRLER ALMASI GEREKİR”

Ailesinin başka kentte yaşadığının altını çizen Gönül, “Bu aşama da ailemin yanına gidemiyorum. Gençler az etkileniyor. Ancak taşıyıcı olma ihtimalimiz yüksek olduğu için başkaları zarar görmesin diye dışarı çıkmıyoruz. Ancak eve kapanmanın gerekli olduğu bu dönemde ailem için endişeliyim. Abilerim ailelerini geçindirmek için çalışmak zorundalar. Bunlar her gün işe gidip geliyorlar. Hastalık birine bulaşsa evdeki herkese bulaşmış olur. Hükümetin bunun için ciddi tedbirler alması gerekir. Bütün ülkeler vatandaşlarına “siz sağlığınızı düşünün parayı düşünmeyin” diyor ve her vatandaşına para desteği veriyor. Bizdekiler ise herkes OHAL’ini ilan etsin diyorlar. Bu çözüm değil. İnsanlara ekonomik yardım yapılmalı ki insanlar evden çıkmasın ve hastalık yayılmasın” diye konuştu.

Hastalığın ne zaman biteceğinin bilinmediğini de söyleyen Gönül, şu öngörü de bulundu: “Geleceğe dair hiç de umutlu değilim. Zaten iki üniversite bitirdim. İş bulmak zordu. Gelecekte birçok insan işsiz kalacak. İşsiz sayısı çoğalacak. Bu büyük kaostan sonra emekçi kesimin şapkasını çıkarıp önüne koyması lazım. Çünkü bu sistem her zaman zengini kurtarmaya çalışır. Emekçiyi değil.”

“AİLE İÇİ BAĞLAR GÜÇLENDİ, AKTİVASYONLAR ARTTI”

Koronavirüsün yayılmaya başlaması ile birlikte Malatya’ya köye ailesinin yanına gittiğini kaydeden Mert Teymur ise şunları söyledi: “Koronavorüs sonrası tüm hane halkı evimize kapandık. Artik daha sık etkileşim halinde olacağımız yeni bir sayfa başladı bizim için. Evdeki 65 yaş ve üstü iki yaşlımızın da olması sebebiyle dışarıdaki tüm işlerimizi bıraktık. Evde beraber geçirdiğimiz ilk günler sıkılmamak için tv, internet, telefon yerine yaratıcı oyunlar bulmaya karar verdik. Evdeki yemek masasını masa tenisi yaptık. Bu sayede çocuklarla masa tenisi oynuyoruz. Misafirlikleri bir sure askıya aldık. Evde herkes hijyene dikkat etmeye başladı. Sadece WC’de değil salonda da dezenfektan bulunduruyoruz. Koronavirüsten önce herkes işine, çocuklar da okuluna odaklanırken, şimdi biz bize ailecek beraber vakit geçiriyoruz. Hem birbirimizin hem de sağlıklı yaşamanın ne denli önemli olduğunu anlamış olduk. Şu an tek endişemiz işimiz ve geleceğimiz. Çocukların da eğitim hayatlarının belirsizliği..Virüsün yaza doğru biteceğine dair söylentiler yüreğimize biraz su serpiyor. Aksi halde hane halkı olarak zor günler yasayacağımızı biliyoruz. Bu küresel salgının ülkemizin ve insanlığın faydası için çok uzamadan bitmesi gerekiyor.”

Haber: Kadir GÜRHAN

 

 

 

 

 

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
2.392.963

VAKA

2.270.769

İYİLEŞME

24.161

ÖLÜM

122.194

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
96.857.616

VAKA

53.367.302

İYİLEŞME

2.074.618

ÖLÜM

43.490.314

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.