a

Halep’te Birkaç Dakika!

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ile Keçiören Belediyesi, Suriye’deki iç savaş koşullarında yaşayan insanların dramını farklı bir proje ile Keçiören’e taşıdı. Suriye’de yaşanan acıları ve yaşam koşullarını gözler önüne sermek,farkındalık ve empati oluşturmak amacıyla Halep’te Birkaç Dakika Projesi’ni hayata geçirdiler.
TÜGVA ve Keçiören Belediyesi’nin ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında Suriye’de akan kanı ve gözyaşını durdurmak için “Halep’de Birkaç Dakika” adlı projeyi hayata geçti. Proje kapsamında, Suriye’deki savaşın yol açtığı insanlık dramını topluma daha iyi anlatabilmek için Halep Evi inşa edildi. Suriye iç savaşının 6’ıncı yılına girdiğini hatırlatarak açıklamaya başlayan Türkiye Gençlik Vakfı Keçiören Şube Başkanı Yusuf İslam Ak, 6 milyonun üzerinde Suriyeli vatandaşın yaşam alanlarını terk etmek zorunda kaldığını, 4 milyon 800 bin Suriyelinin ise komşu ülkelere sığınarak hayatlarını kurtardığını söyledi.
EBRU BEBEĞE SAHİP ÇIKAMADIK
Türkiye’nin Suriyeliye kapısını açık tuttuğunu ve ensar-muhacir kardeşliği güzelliğinin yaşandığını anlatan Yusuf İslam Ak,” Zaman bütün siyasi, ideolojik, etnik vb. düşüncelerden sıyrılıp Suriyeli mazlumların yanında yer alabilme zamanıdır. Muhacir olan tüm kardeşlerimize ensar olabilme zamanıdır” dedi. Suriyelilerin birincil sorunlarının geçim kaygısı olduğunu söyleyen Yusuf İslam Ak, “Suriyelilerin asgari yaşam standartları yeme, içme, barınma konuları başta devletimizin gayretleri ve milletimizin çabalarıyla büyük oranda giderilmektedir. Türkiye’den uzanan şefkat eli tarihte olduğu gibi bugünde mazlumların yaralarını sarmaktadır. Bütün bu gayretlere rağmen az sayıda da olsa bizleri hüzne boğan hikayelerle de karşılaşmaktayız. Ankara, Dikmen Vadisinde naylon çadırda yaşam mücadelesi veren Said ailesinin 36 günlük kızları Ebru soğuktan donarak hayatını kaybetti. Ne yazık ki hemen yanı başımıza sığınmış olan günahsız bir bebeğin soğuktan donarak ölmesine engel olamadık. Nitekim Suriye meselesinde aziz milletimizin gösterdiği merhamet ve azim tarihimizin şanlı sayfaları arasında yerini alacaktır.”
EMPATİ KARABİLMEK
Türkiye’de oluşturulan yardım ağı ile ihtiyaç sahiplerine yardımların ulaştırıldığını anlatan Yusuf İslam Ak, üretimin bitme noktasına geldiği, ticari hayatın durduğu Suriye’de yaşam şartlarının her geçen gün zorlaştığını, her geçen gün daha zor ve çetin günlerin Suriye’de kalan insanları beklediğini söyledi.Bu mantıkla yola çıkarak Halep’te Bir Kaç Dakika Projesi’ni hayata geçirdiklerini ifade etti. Savaş koşulların izlerini taşıyan küçük bir Halep evi inşa ettiklerini anlatan Yusuf İslam Ak, “Bu proje ile ülkemize sığınmış olan ve dönecekleri günün hayaliyle yaşayan Suriyelilerin ne şartlarda buraya geldiklerini ve döndüklerinde kendilerini neyin beklediğini canlandırmak istedik. Ümmet olabilmenin gerekliliklerinden bir tanesi de empati kurabilmektir” diye konuştu. Vatandaşlara seslenen Yusuf İslam Ak, Suriyelilerin dramını daha yakından anlamak için Halep’te Bir Kaç Dakika yaşamaya davet etti ve destek bulunan kuruluşlara teşekkürlerini sundu.
AK, İNSANLIĞIN DRAMINI YAŞAYIN
Suriye’de kirli savaşın 6’ıncı yılını sürdüğünü söyleyen Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, yaşanan savaşın Türkiye’yi de yakından etkilediğini ifade ederek şunları söyledi, “Çocuk, kadın, yaşlı ölümden kurtulmak için ülkelerinden ayrılmak zorunda kaldılar. Ülkemizde 3,5 milyon mülteci kardeşimizi misafir ediyoruz. Halep’te insanların hangi şartlar altında yaşadıklarını göstermek için bu evin açılışını yapıyoruz.” Başta AK Parti teşkilatları olmak üzere, STK’ların ve birçok belediyesinin sürekli yardım kampanyaları düzenlediğini belirten Ak, Vatandaşlarımız oranın şartlarını aynen yansıtan bu evi gördüğü zaman bir sobanın, bir battaniyenin ve gıda malzemelerinin orada yaşamaya çalışan insanlar için ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlamış olacaklar. Sınırımızın ötesinde yaşanan insanlık dramını birkaç dakikalığına da olsa vatandaşlarımıza yaşatmak ve onları daha iyi anlamalarını sağlamak amacıyla kurulan bu ev için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Kalaba Kent Meydanı’na yapılan Halep evinin içi gezildi. İnşa edilen Halep evi, savaş koşullarına uygun olarak inşa edilmesine özen gösterildi. Evin içinde yer yatakları, savaşın simgesi olan fotoğraflar ve mermiler, bombalar bulunuyor. Evi gezen vatandaşlara empati kurmayı hedefleyen proje, yoğun ilgi göreceğe benziyor.
(Güçlü ANADOLU / Mehmet Ali AKKUM)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Altındağlı hak sahipleri

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.