a

Halaçoğlu: AKP kasım ayında seçime gitmeye hazırlanıyor

Anayasa görüşmelerinin sürdüğü TBMM’de MHP’li Halaçoğlun’dan çok çarpıcı açıklamalar geldi. Halaçoğlu Başkanlık sistemi ve Anayasa değişikliği konusunda evet’de hayır da çıksa AK Parti’nin önümüzdeki kasım ayında seçime gideceğini iddia etti.

Türkiye’de Başkanlık meselesi gündeme oturtulduğunu, gündemi sarsacak olayların gözden kaçırıldığını belirten MHP’li Halaçoğlu, ” Türkiye gerçekte Anayasa değişikliğinden çok daha önemli ve ülkenin geleceğini de karartacak olaylarla karşı karşıyadır. Doğrudan toplum düzenini altüst edecek ekonomik durum ile stratejik gelişmeler ülkeyi telafisi mümkün olmayan bir durumla karşı karşıya bırakacaktır” sözleri ile uyarıda bulundu.

Kıbrıs konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan randevu istediğini, ancak randevu verilmediğini ifade eden Halaçoğlu, ” Bundan sonra Kıbrıs’la ilgili gelişmelerden sorumlu olmadığımı özellikle belirtmek istiyorum” dedi.

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Bağımsız Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ ile Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Anayasaya ihlal edilerek aykırı bir anayasa yapıldığını ifade eden Halaçoğlu şöyle konuştu: “Anayasa değişikliği Türkiye’yi tek adam yönetimine götürecek ve kendi içinde dahi anayasaya aykırı bir tasarıdır. Nitekim Anayasanın 6. Maddesinde yasama yetkisinin tek kişiye verilemeyeceği, 7. Maddesinde ise, “Yasama yetkisinin, Türk Milleti adına TBMM’nin olduğu, bu yetkinin devredilemeyeceği” ifade edilmesine rağmen, partili cumhurbaşkanlığı adı altında başkan yapılacak kişiye yürütme alanında doğrudan kararname çıkarma yetkisinin verilmesi, yetkinin paylaşılması anlamına gelmekte ve anayasanın 7. Maddesi ihlal edilmektedir. Sözde hali hazırdaki cumhurbaşkanını yasal sınırlara çekelim derken, anayasa ihlaliyle anayasaya aykırı bir anayasa yapılmaktadır” sözleri ile değerlendirdi.
GEÇİCİ MADDEYE DİKKAT
AK Parti’nin içindeki bazı milletvekillerinden kurtulmak için yasanın 18. maddesine geçici maddelerine dikkat çeken Halaçoğlu, ” Yasanın 18. maddesinin geçici ek maddelerine baktığınız zaman, sözde, 2019’da yürürlüğe gireceği söylenen bu anayasa değişikliğine dikkat edin. Aslında bu geçici madde içerisinde 6 ay içerisinde bununla bağlantılı olarak meclis kanunlar çıkarırken, YSK’da dahil olmak üzere devletin bütün organlarını seçime hazır hale getirmeye çalışıyorlar. Ayrıca sizler de görüyorsunuz ki 6 bakan seçim yatırım çalışmalarına şimdiden başlamış durumda. Dolayısı ile bu anayasa değişikliğine evet de denilse, hayır da denilse bunu yapmayı düşünüyor. Ancak hayır denildiği takdirde AKP muhtemeldir ki çekinecek ve seçime gitmeyecektir” diye konuştu.
ERDOĞAN RANDEVU VERMEDİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kıbrıs konusunda randevu istediğini ancak randevu verilmediğini söyleyen Halaçoğlu, ” Kıbrıs konusunda tespitlerimizi paylaşmak ve gerekli önlemlerin alınması konusunda bilgi vermek düşüncesiyle Türkiye Cumhurbaşkanı SayınErdoğan’dan Kıbrıs konusunda bilgi vermek üzere 27 Aralık 2016’da bir randevu talebinde bulundum. Ancak bu randevu verilmedi. Bir milletvekili ve bu konularda çalışmaları olan bir bilim adamı olarak Türk Milleti’ne karşı görevimi yerine getirmek arzusunda bulundum. Bundan sonra Kıbrıs’la ilgili gelişmelerden sorumlu olmadığımı özellikle belirtmek istiyorum” diye konuştu.

(Cengiz ALDEMİR)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bakan Yılmaz: Kimseyi mağdur etmedik

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.