a

Gürbüz: Gün kaybetmeden savcılığa başvurun

Çeşitli yöntem ve tekniklerle binlerce vatandaşı tuzağına düşüren dolandırıcılar her gün kurbanlarına bir yenisini ekliyor. Paralarını ve mal varlıklarını dolandırıcıların eline kaptıran vatandaşlar haklarını aramak adına avukatların ve mahkemelerin kapısını çalıyor. Bilişim suçları ve sanal alemde gerçekleşen dolandırıcılık suçları  hakkında gazetemize konuşan  Avukat Zeynep Gürbüz, Vatandaş, dolandırıldığını anladığı an vakit kaybetmeden Savcılığa başvuruda bulunmasını ve bir an önce bu konuda önlem alınması gerektiğinin altını çiziyor.

7’den 70’e genç , yaşlı herkesi tuzağına düşüren dolandırıcılar, her gün farklı yöntem ve tekniklerle  sayısız kişiyi ağına düşürüyor. Onlarca kişi, dolandırıcıların farklı farklı yöntemleriyle tuzağa düşüp paralarını kaybediyor. Özellikle sanal ve telekomünikasyon alanında faaliyet gösteren dolandırıcılara karşı Avukat Zeynep Gürbüz, önemli açıklamalarda bulundu.

”SANAL DOLANDIRICILIK ARTIK TEHDİT BOYUTUNA ULAŞMIŞ DURUMDA!”

Bilişim suçlarıyla bir hayli sık karşılaşmaktayız diyen Gürbüz, ” Bununla ilgili olarak TCK’da da düzenlemeler  mevcut. Günümüz çağında internet kullanımı arttığı için alış verişten, sohbete kadar her anlamda dolandırıcıların sayısı artmakta. Bununla ilgili olarak nasıl bir önlem  alabiliriz sorusuna açıklık getireyim. Öncelikle bilgilerimizi kimseyle paylaşmamalıyız. Sohbet ederken , alış veriş yaparken , kredi kartını kullanırken çok dikkat etmeli ve güvenli sitelerden alış veriş yapmalıyız. Bir haber okuyacaksak bile, o haberi okuduğumuz  siteye dikkat etmeliyiz. Gün geçtikçe sanal ortamlarda kameralardan, webcamlerden vs. dolandırıcılar ve hackerlar artıyor. En kötü tarafı da bunun artık tehdit boyutuna ulaşmış olması. Tehdit boyutuna ulaştığı zaman en tehlikeli durum burada doğuyor.” şeklinde konuştu.

”KREDİ KARTI ŞİFRELERİ BİLE ARTIK TELEFONLA ARANARAK ÖĞRENİLEBİLİYOR”

Bilişim hukuku ayrı bir uzmanlık gerektirir.Bundan dolayı da vatandaşlarımızın mevzuata ve bilişim hukukuna hakim kişilere danışmaları en doğrusu olacaktır.Günümüzde insanların en korktuğu konu  kredi kartlarıyla alış veriş. Kredi kartlarıyla alış veriş yaparken güvenilir sitelerden alış veriş yapmaya dikkat edilmesi gerekiyor.Şifre olayını da mümkün oldukça tanımadığımız ve güvenilirliğinden emin olmadığımız sitelerle paylaşmamak gerekiyor. Vatandaşımızın kendi banka temsilcileriyle bile şifrelerini paylaşmaması gerekiyor. Kredi kartı şifreleri bile artık telefonla aranarak öğrenilebiliyor.

”HEMEN SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUN!”

Okuyucularımızı sanal dolandırıcılığa karşı uyaran Avukat Zeynep Gürbüz ” Vatandaş böyle bir durumla karşılaştığında  hemen savcılığa suç duyurusunda bulunsun ki bir an önce önlem alınsın. Telefonuna bir mesaj gelir, kredi kartınızdan şu kadar para çekildi, şu  siteden fotoğrafınız çekildi tarzı böyle bir durumda da yine aynı şekilde SavcılIğa başvurup daha sonrasında da vatandaşın uzman kişilerle irtibat halinde olması gerekiyor. ” dedi.Gürbüz, yasal mevzuat hakkında da bilgilendirmelerde bulunarak şunları aktardı:

”HAPİS VEYA ADLİ PARA CEZASI VARDIR”

Bilişim sistemine girme suçu işlemiş bir kimse hakkında hükmoluncak ceza, 1 yıla kadar hapis cezası veya adli parsa cezasıdır. Burada seçimlik bir durum  söz konusudur. Hakim, hapis cezasına hükmedebileceği gibi bunun yerine adli para cezasına da hükmedebilir.Fakat her ikisine aynı anda hükmedilmesi mümkün değildir.TCK madde 244’te yer alan suçun işlenmesi halinde ise, farklı oranlarda cezalandırma mümkündür. Örneğin bir bilişim sisteminin işleyişinin engellenmesi veya bozulması halinde fail hakkında 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına hükmolunacaktır. TCK madde 245’te ise uzun bir hüküm bulunmaktadır.

”SAHTE KREDİ KARTI ÜRETEN, SATAN  VE DEVREDENLERE 3 YILDAN 7 YILA KADAR HAPİS CEZASI”

Uygulamada da sıklıkla banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçunun işlendiği görülmektedir. Örneğin başkasına ait banka hesabı ile ilişkilendirerek sahte kredi kartı üreten, satan veya devreden fail hakkında 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezasına ve onbin  güne kadar adli para cezasına hükmedilir. Bilişim suçları ve cezaları konusunda detaylı bilgi almak adına mutlaka uzman bir bilişim avukatıyla görüşülmelidir.

SANAL DOLANDIRICILARIN EN ÇOK KULLANDIĞI YÖNTEMLER

1)- Telefon dolandırıcılığı

Telefonunuzdan ulaşıp, kendini hakim, savcı, avukat gibi tanıtıp kimlik bilgilerinizi ele geçirmeye çalışanlara karşı dikkatli olunuz.

2)- Sosyal ağ dolandırıcılığı

Çeşitli sosyal ağlar aracılığıyla (Facebook, Twitter vb) para isteyenlere, irtibat kurmaya çalışanlara karşı dikkatli olun.  Sosyal ağ dolandırıcıları kendilerine internet üzerinden hesap açarak  daha sonra dolandırılan kişinin eşinden, akrabasından ve arkadaş çevresinden başının belada olduğunu, acilen paraya ihtiyacı olduğunu söyleyen mesajlarla, belirli bir adrese para yollamalarını istiyor.

3)- İzinsiz faturalandırma

Ücretsiz denemeler için verilen kredi kartı bilgileri genellikle bu şekilde kullanılıyor.Gerçek olmayan  bir firma müşterinin hesabından mevcut bilgileri kullanmak suretiyle para çekmeye devam edebiliyor.

5)E-Alış veriş dolandırıcılığı

Güvenilirliğinden emin olmadığınız sitelerde rastlayabileceğiniz bu dolandırıcılıkta internet alış verişinde kredi kartı bilgileriniz anında dolandırıcılar tarafından kopyalanıp, kötüye kullanımı gerçekleşebiliyor.

4)- Virüslü e-postalar

‘Bir çoğumuzun mail kutusuna düşen e- postalar virüs içerikli olabiliyor. Özellikle bazı anti-virüs reklamlarında karşımıza çıkan linke tıklandığında bunların içerdiği ek dosyalar veya bağlantıların götürdüğü adresler zararlı yazılımlarla dolup taşıyor. Bu yazılımlar aynı zamanda  bilgisayardan şifreleri çalabiliyor.

(Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Çaresiz anne 73 gündür kayıp kızını arıyor

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.