a

Gücünü iyilikten alan hareket

İzmir depreminde yaptıkları yardımlarla adından söz ettiren İyilik Takipçileri Platformu,  sosyal proje farkındalık çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Çıkış noktalarının sosyal medya olduğunu belirten Platform başkanı Rana Çetinkaya, “Sahada olan iyiliğin takipçilerinin platform olma talepleri ve bize güvenmeleri nedeniyle bu platformu oluşturduk. Kötü bir anıyla başlayan platformumuz, mutlu anılar oluşturarak yardımlarına devam etmektedir. Platformun, ilk hedefi ihtiyaç sahibi canlılara yardım etmek ve iyilik yapmaktır” dedi.

Meydana gelen İzmir depreminin ardından 200 bin takipçisini aynı noktada buluşturarak, topladıkları  yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştıran spor yöneticisi Rana Çetinkaya ve avukat eşi Alperen Cihan Çetinkaya, tüm üyeleriyle birlikte sosyal medya üzerinden büyümeye devam ediyor.

Merhabalar, öncelikle sizi ve platformunuzu daha yakından tanıyabilir miyiz?

Merhabalar , ben Rana Çetinkaya 30 yaşındayım ve yöneticilik yapmaktayım. Platformumuz, sosyal medyadan başlayan bir vatandaş hareketidir ve gücünü iyilikten almaktadır. 30 Ekim İzmir depremi esnasında depremzedelere yardım edebilmek adına iki battaniye ile sahaya çıkarak başladığımız bu hareket bir anda büyük bir yardım ağına dönüşmüş ve platformumuzun temelleri atılmıştır. Gerek bize yardım gönderenlerin, gerekse sahada olan iyiliğin takipçilerinin platform olma talepleri ve bize güvenmeleri nedeniyle bu platformu oluşturduk. Kötü bir anıyla başlayan platformumuz, mutlu anılar oluşturarak yardımlarına devam etmektedir. Platformun, ilk hedefi ihtiyaç sahibi canlılara yardım etmek ve iyilik yapmaktır.

“YARDIM TOPLAMAKLA, YARDIMI DAĞITMAK ARASINDAKİ FARK OLDUKÇA ÖNEMLİ”

Platformu hayata geçirme düşüncesi nasıl gelişti? Yardıma ihtiyacı olan insanlara nasıl ulaşıyorsunuz? Sosyal medya bu anlamda yeteri kadar etkili oldu mu?

30 Ekim İzmir depremiyle başlayan bu süreçte yardım kuruluşu olma ile ilgili bir planlamamız yoktu. Fakat bu süreçte gördüğümüz eksiklikler ve yaşananlardan ötürü yardım toplamakla, yardımı dağıtmak arasındaki farkı bildiğimiz ve ihtiyaç sahiplerinin doğru zamanda ihtiyaçlarının giderilmesinin gerektiğini düşündüğümüz için bu hareketi devam ettirme kararı aldık.

Öncelikle platformumuz içerisindeki yardım kurulumuzun tespit çalışmalarıyla kişilere ulaşıyoruz veya ihtiyaç sahiplerinin bize ulaşmalarıyla gerekli tespitleri yapıp gerçek ihtiyaç sahibi olup olmadığını analiz edip yardımımızı ulaştırıyoruz.

Bizim çıkış noktamız tam olarak sosyal medya. Kişisel sosyal medya hesabımdan 30 Ekim günü yaptığım çağrıyla binlerce insana ulaştık. Halihazırda olumlu etkileri çok fazla ve tüm üyelerimizle birlikte sosyal medya üzerinden ulusal anlamda büyümeye devam ediyoruz.

“TÜRKİYE’DE BİRÇOK KONUDA İLK OLACAK PROJELERE İMZA ATACAĞIMIZA İNANIYORUZ”

İyilik takipçileri olarak İzmir depremi sonrası 63 aileye kira yardımında bulunduğunuzu okudum. Biraz açabilir misiniz? Bundan sonra da sosyal farkındalık ve sosyal projelerinizedevam edecek misiniz?

Şu an ki kira yardımı yaptığımız aile sayısı 73 oldu. Bağışçı ile depremzede aileyi bir araya getirerek bu destekleri sağladık. Önümüzdeki hafta dahil olmak üzere evlerine yerleştireceğimiz aileler mevcut. Buradaki ana unsur, bağışçı ile aileyi buluşturmaktır. Maalesef ki kötü niyetli kişiler de mevcut, İzmir’de tespit edilen aile sayısı bellidir.

Sosyal farkındalık ve sosyal projelerimiz tüm hızıyla devam etmekte ve bununla ilgili çalışmalarımız sürmektedir. Bu anlamda tüm Türkiye’de birçok konuda ilk olacak projelere imza atacağımıza inanıyoruz, biz sıradan bir platformdan ziyade ihtiyaç sahibinden, üyelerimize herkesin mutlu olduğu bir kulüp olmayı hedefliyoruz.

“BİRÇOK YARDIMIN TEK ELDEN DAĞITILMASINI SAĞLAMAK İÇİN BÜYÜK ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ”

İyilik takipçileri olarak bundan sonraki hedefleriniz nelerdir? İyilik hareketinizin sınırlarınıgenişletecek misiniz?

İlk günden bu yana hedefimiz ve tüm çalışmalarımız Türkiye’nin en büyük ve en şeffaf yardım platformu olmaktır. Çünkü insanların artık güvenmeye ve yardımın doğru yere gittiğini görmek istiyorlar. Şu an kalbi iyilikle dolu -resmi- 250 üyemiz var. İlerleyen süreçte çok daha büyük bir aile olacağımıza dair inancımız tam. Biz gerçekten bu yardım platformu konusunda , birçok yardımın tek elden dağıtılmasını sağlamak için büyük çalışmalar yapacağız. İyilik Takipçileri kimliğine sahip olmanın bir ayrıcalık olduğu konuma gelmeyi hedefliyoruz.

Son olarak 2021 yılı için okurlarımıza vermek istediğiniz herhangi bir mesaj var mıdır?

Kalbinde iyilik olan herkesle bir gün yollarımızın kesişeceğine eminiz. 2021 yılının önce sağlık, ardından iyilik getirmesini diliyoruz.

(Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER)

 

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.