GÜÇLÜ KADINLAR, GÜÇLÜ GELECEK

Başkent Ankara’dan Türkiye’nin dört bir yanına kitap, kıyafet, tohumlu kalemler gönderen ve onlarca kütüphane kuran Okuyacak Çocuklar Derneği, pandemi günlerinde sosyal medya hesabından yaptığı canlı yayınlarla alanında uzman ve başarılı kadınları gençlerle buluşturuyor. Güçlü kadınlar yetiştirmek için kızlarımızı örnek alabilecekleri güçlü kadınlarla tanıştırmaya karar verdik diyen  derneğin kurucusu eğitimci-yazar Ali Murat Karabağ, “Bu tanışma ve sohbet aslında genç kızlarımızın kariyer planlamasında neler yapabileceğini  öğrenmesine neden olurken bu söyleşiyi sosyal medya üzerinden canlı yayınlarla izleyen birçok gencimize de ilham olduk” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin çeşitli illerindeki okullara gönderdiği kitaplarla üç yıldır kitap kardeşliği kuran Ankara’daki Okuyacak Çocuklar Derneği, çeşitli illerde kütüphaneler kurmaya ve çeşitli projelere imza atmaya devam ediyor. Pandemi döneminde derneğin sosyal medya hesabı üzerinden söyleşiler gerçekleştiren derneğin kurucusu eğitimci-yazar Ali Murat Karabağ ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

“BAŞKENT ANKARA’DAN 30 BİN KİTAP DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİRDİK”

Derneğiniz aracılığıyla Başkent Ankara’dan çevre illere 30 bin adet kitap dağıtımı gerçekleştirildi bunu nasıl organize ettiniz ve ne kadarlık bir sürede gerçekleşti?

Okuyacak Çocuklar Derneği gönüllüleriyle çok büyük bir aile. Biz ailemizin en küçük fertleri olan, köyde yaşayan, kitap bulamayan çocuklarımız için üç buçuk yıldır kitap topluyoruz. Topladığımız kitapları ayıklıyor, düzenliyor ve yolluyoruz. Bu bizim için bir hobi değil ciddi bir iş ve sorumluluk. Yaklaşık 3 yılda tam 30 bin kitap oldu. Sadece kitap gönderimi gerçekleştirmedik aynı zamanda 3 bin yeni okul kıyafeti Bitlis Adilcevaz’a gönderdik. 600 tohumlu kalem hediye ettik. Ara ara yazıcılar, bilgisayarlar gönderdik. Ankara- Güdül ilçesinde kariyer günleri yaptık. Türkiye’nin dört bir yanından okumaya gelen lise çağındaki çocukları alanlarında iyi noktalara gelmiş kişilerle buluşturduk. Başlarda ev ev gezerek kitap topluyorduk ve köy okullarına dağıtıyorduk. Uzun yıllardan beri eğitimciyim. Benim öğrencilerim öğretmen oldular. Köy okullarında görev yapmaya başladılar ve bana ulaşarak kitap istediklerini söylediler. Ben onlara kitap göndermeye başladım. Daha sonra bu paylaşım artarak devam etti.”

“PANDEMİ DÖNEMİNDE KİTAP BULMAKTA ÇOK ZORLANDIK”

Pandemi döneminde vaktimizin çoğunu evlerde geçirmeye devam ediyoruz bu anlamda kitap bağışı sayısında bir artış söz konusu oldu mu?  Geçirdiğimiz bu zorlu günlerde gerçekten de insanlar arasında  paylaşım arttı diyebilir miyiz?

Maalesef pandemi döneminde kitap bulmakta çok zorlandık ama yılmadan devam ettik. Sosyal medyada tanıtımlar yaptık, tek kitap da olsa söylenilen yere gittik ve 30 bin kitaba ulaştık. İnsanoğlu gönlüne koyduğunu eyleme dökmek isterse karşısında hiçbir zorluk duramaz. Paylaşımın oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Bundan üç yıl evvel tek başıma çıktığım yolda binlerce güzel insanla tanışma fırsatım oldu. Kimi bir kitapla kimi bir sözle kimi sadece sosyal medyamıza üye ekleyerek binlerce kitaba ulaşma fırsatı verdi. Bu süreçte destek olmak isteyen herkese kapımız sonuna kadar açık. Bir kitap demeyin paylaşın. Bununla ilgili bir örnek vermek isterim. 20 yıldır Şaşmaz sanayiinde arabamı teslim ettiğim Serkan ustam bir gün durumunda derneğimizi paylaştı. O hafta boyunca tüm sanayiden bir kütüphane kuracak kadar kitap topladık. Serkan ustam her gün şaşkınlıkla beni arıyordu. “Hocam hiç ummadığım kişiler kitap getiriyor.” Hep derim amacımız sonsuz paylaşma kültürü oluşturmak. İşte biz bunu başarma yolundayız. Bunun için paylaşmaya devam edeceğiz, sonsuza dek.’’

“SOSYAL MEDYA SÖYLEŞİLERİMİZLE GENÇ KIZLARIMIZIN KARİYER PLANLAMASINA  KATKIDA BULUNMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Pandemide  dernek olarak sosyal medya hesabınızdan düzenli aralıklarla canlı yayınlar gerçekleştirdiniz.  Bu canlı yayınları gerçekleştirmenizdeki asıl amaç neydi?

Tabii ki bu bizim için çok önemli bir proje. Malum günümüzde her haber bülteninde kadın cinayetlerini izliyor, duyuyor, kızıyor ancak bir şeyler yapamıyoruz. Biz bu sorunun en temeline inmek istedik. Güçlü kadınlar yetiştirmek için kızlarımızı örnek alabilecekleri güçlü kadınlarla tanıştırmaya karar verdik. Bu tanışma ve sohbet aslında genç kızlarımızın kariyer planlamasında neler yapabileceğini  öğrenmesine neden olurken bu söyleşiyi instagram üzerinden canlı yayınlarla izleyen birçok gencimize de ilham olduk. Örneğin canlı yayın konuğumuz alanında kendini kanıtlamış bir kadın karşısındaki kızımız da benim mezun ettiğim o alanda ilerlemek isteyen bir kızımız. Kızımız o alanda neler yapabileceğini, nasıl başarılı olacağını, bir kadının neler yapabileceğini ve ayaklarının üzerinde nasıl durduğunu bire bir yaşıyor, dinliyor, soruyor… Sohbeti dinleyen binlerce kızımız da bu sohbetle geleceğini planlıyor. Okuyacak Çocuklar Derneği geleceği aydınlatmak için sürekli kendini yenilemeye, yeni projeler üretmeye devam ediyor.

(Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER)

1 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

TEB doğru maske kullanımıyla ilgili uyardı

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
494.351

VAKA

400.242

İYİLEŞME

13.558

ÖLÜM

94.109

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
62.849.187

VAKA

40.267.160

İYİLEŞME

1.461.376

ÖLÜM

22.582.027

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Bir karar almadan önce iyice düşünüp hareket etmelisiniz. Koşarken düşününce yolun yarısında geri dönmek zorunda kalabilirsiniz.

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Yatırım kaynaklarınızı tekrar gözden geçirmeniz ve iş ortamınızda bazı hızlı değişimler bugün şaşırtıcı olabilir.

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Bugün sizin burcunuzda gerçekleşecek olan ay tutulması sizleri duygusal bağlamda biraz huzursuz hissettirebilir.

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  Kendinize yapacağınız yatırımın ya da eğitim planlarının çok önemli olacağını unutmadan hareket etmelisiniz.

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  İş hayatınızda bazı önemli sorumluluklar söz konusu olabilir. Artık liderliğinizi daha güçlü bir şekilde ortaya sunuyor olacaksınız.

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Hayal kırıklıklarınızın canınızı acıttığı bir günde gerçeklere yoğunlaşmak sizleri yorabilir. Kendinize zaman vermelisiniz.

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Bugün yaptığınız işlerde takdir görmek ya da onaylanmak isteyebilirsiniz. Kimseden onaylanma ihtiyacı duymadan kendi kararlarınızı vermeye çalışmalısınız.

  Devamı

  AKREP BURCU

  Finansal kaynaklarınızı anlık bir öfke ile heba etmek isteyebilirsiniz. Kızgınlığınız her ne ise sonucunda sizlerin zarar göreceğini hesap etmelisiniz.

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Hayatınızda radikal bir karar almak üzere olabilirsiniz. Önemli olan bu kararda sizleri destekleyen kişilerin görüşleri düşüncenizi netleşmesinde rol oynayabilir.

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Ruhunuz ve bedeniniz sizlere karşı koymaya çalışsa de siz istemediğiniz müddetçe değişim olamayacaktır.

  Devamı

  KOVA BURCU

  Bugün iletişim biçiminizde öfkeli algılanmamaya ayrıca özen gösterin.

  Devamı

  BALIK BURCU

  Disiplinli çalışmanız yaptığınız işe duygularınızı yansıtmanız ve kendinize has tarzınız sizlere başarının anahtarını kazandırmış olabilir.

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.