a

Gökçek 4’üncü sırada

Gezici Araştırma Şirketi’nin ‘2016 Yılı En Başarılı Büyükşehir Belediye Başkanları’ araştırmasının sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 30 büyükşehir belediye başkanı arasında yüzde 60.2’lik başarı oranıyla 4’üncü oldu. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu yüzde 64.7’lik başarı oranıyla 1’inci sırada yer alırken, ilçe belediyeleri düzeyinde de Ankara’da Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna 1’inci sırada yer aldı.
Gezici Araştırma Şirketi tarafından düzenli olarak yapılan Yılın En Başarılı Belediye Başkanları anketinin sonuçları açıklandı. Türkiye genelinde 8 bin 762 kişinin katılımı ile 24-30 Aralık tarihleri arasında TUİK örneklemleri dikkate alınarak yapılan araştırma sonuçlarına göre Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 60.2’lik başarı oranı ile 2016 Yılı En Başarılı Büyükşehir Belediye Başkanları sıralamasında 4’üncü sırada yer aldı. Ankete katılan Başkentlilerin yüzde 19.7’si Gökçek’i kısmen başarılı bulurken, yüzde 20.1’i başarısız olarak görüyor. Memnuniyet değerlendirmelerinde en çok bakım uygulamaları, yeşil alan yapımı, ulaşım ve asfalt çalışmalarının önde tutulduğunu söyleyen Murat Gezici, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek yol ve ulaşım konusunda tam puan alırken, İstanbul bu değerlendirmede sınıfta kalıyor” değerlendirmelerinde bulundu
Yılın En Başarılı Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu yüzde 64.7’lik başarılı oranı ile 1’inci sırada yer alırken, 2’inci sırayı 62.6’lık başarı oranı ile Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 3’inci sırayı Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel 60.7’lik oranla yer aldı.
DİYARBAKIR KAYYIMI İLK 10’DA
Yılın En Başarılı Belediye Başkanları sıralamasında İzmir 5’inci, Konya 6’ıncı, Kayseri 7’inci, Eskişehir 8’inci, Diyarbakır 9’uncu, Kocaeli 10’uncu sırada yer aldı. İlk 10’da dikkat çeken isim ise Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gülten Kışanak’ın yerine atanan Kayyım Cümali Atilla oldu. Cümali Atilla 57.4’lük başarı oranı ile 9’uncu sırada yer alırken, ankete katılan Diyarbakırlıların yüzde 24.2’si kısmen başarılı bulurken, yüzde 18.4’ü başarısız olarak buluyor. Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün yerine Kayyım olarak atanan Mustafa Yaman 53’1’lik başarı oranı ile 12’inci sırada yer aldı. Ankette dikkat çeken bir diğer şehir ise metropol şehir olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi 48.2’lik başarı oranı ile kendine 18’inci sırada yer bulabildi.
BAŞKENT’TE TUNA BİRİNCİ
Sincan Belediye Başkanı Tuna, “Gezici Araştırma Şirketi” tarafından ülke genelinde gerçekleştirilen, bağımsız anket çalışmasında Ankara’da 2016 yılının en başarılı ilçe belediye başkanı oldu. Tuna, Türkiye genelindeki listede ise 7’nci sırada yer alırken, Türkiye genelinde en başarılı ilçe belediye başkanı ise yüzde 63,7 başarı oranıyla, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin oldu. En iyi ilçe belediye başkanları sıralamasına Türkiye sıralamasında 18’inci, Ankara’da 2’inci sırada Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar yer aldı. Yine Türkiye sıralamasında 22’inci, Ankara sıralamasında 3’üncü sırada Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel yer aldı. Öte yandan diğer Ankara ilçe belediyeleri ilk 25’e giremedi. Büyükşehir sıralamasında hüsran yaşayan İstanbul, ilçe belediyeleri olarak ilk 25 ilçe belediye arasına 11 ilçe belediyesi ile girdi.
(Güçlü ANADOLU / Mehmet Ali AKKUM)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Akman: Ankara’nın hava yolu ve turizm sorunları öncelikli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.