a

Geniz eti ameliyatı için iki kere düşünün

Geniz eti problemleri, son yıllarda en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri. Ama sanıldığı gibi tek çözümü ameliyat değil. Dr. Buğra Buyrukçu da, “Geniz eti ameliyatları son tercih olmalıdır. Öncesinden yapılabilecek başka şeyler var” dedi.

Kişisel Sağlıklı Yaşam Uzmanı Dr. Buğra Buyrukçu, özellikle çocukların sağlığını tehdit eden, yaşam kalitesini düşüren geniz eti problemlerine karşı uyarılarda bulundu. Dr. Buyrukçu, “Boğazın arka kısmında olan ve mikropların tutulması ve bunlarla savaşılmasını sağlayan geniz etleri büyüdüğü zaman, nefes yollarının daralmasına bağlı problemler ortaya çıkar. Çocuklarda sıkça orta kulak iltihapları, boğaz enfeksiyonları ve sinüzit geçirilir. Uyku kalitesi ve nefes alışverişler bozulur, horlamaya bağlı yeterli uyku kalitesi olmaz, buna bağlı büyüme problemleri ortaya çıkar. Genelde enfeksiyonlar nedeniyle sürekli antibiyotik kullanımı, buna bağlı barsak florası bozulması ve sonrasında ortaya çıkan etkiler çocuk gelişimini etkileyecek, bozacak düzeylerde olabilir” diye konuştu.

GENİZ ETİNİN NEDEN BÜYÜDÜĞÜ ÖNEMLİ

Ailelerin bütün bu sorunlardan kurtulmak için genellikle, doktorun da ameliyat kararıyla geniz etlerini aldırdığını ifade eden Dr. Buyrukçu, “Ancak ameliyat da ilk çözüm olmamalıdır. Öncelikle geniz eti büyüklüğünün nedenini bulmak önemlidir Geniz etleri; viral ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı büyüyebileceği gibi, sık olarak alerjik durumlarda da büyür. Bu tarz durumda çocuğunun geniz etinin alınması, şikâyetlerinin devam etmesini sağlayacaktır. Bazı alerjiler aynı viral enfeksiyonları taklit edebilmektedir. Bu aşamada tanının iyi konulması, hastanın boş yere ameliyat olması engellenmelidir” dedi. Dr. Buğra Buyrukçu, bu durumda geniz eti ameliyatlarının tedavide son seçenek olması gerektiğinin altını çizerek, şöyle devam etti:

AMELİYATTAN ÖNCE BU YÖNTEMLERE BAŞVURULABİLİR

“Geniz eti ameliyatları son tercih olmalıdır. Bunun öncesinde doğru tanı konulmalı, antibiyotik veya buna benzer kimyasal ürünler kullanılmadan önce geleneksel tamamlayıcı tıp yöntemleri denenmelidir. Çünkü hastanın herhangi bir ilaç kullanmadan iyileşme ve şikayetlerinin ortadan kalkması sağlanabilmektedir. Hastanın şikayetlerine göre akupunktur tedavisi, fitoterapi (bitkisel tedaviler ve özellikle gargaralar) ve homepatik tedaviler iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Altta yatan neden alerji ise hasta akupunktur ile tedavi olacak ve bir daha bu rahatsızlığı yaşamayacaktır.”

Güçlü ANADOLU

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kadınlarda depresyonun bir nedeni de obezite

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.