a

Geçim sıkıntısı

Geçim sıkıntısı nedeniyle duyduğumuz intihar vakalarının haddi hesabı yok. İnsanlar ekonomik sıkıntılardan dolayı canlarından vazgeçiyorlar.

Geçim sıkıntısı nedeniyle duyduğumuz intihar vakalarının haddi hesabı yok. İnsanlar ekonomik sıkıntılardan dolayı canlarından vazgeçiyorlar. Nasıl oluyor diye düşünmeye gerek yok. Geleceğe dair umuda kalmamış kişi yaşamak ister mi? İnsanlar nasıl bunalımlar, nasıl sıkıntılar ile karşı karşıyaysa sevdiklerini, çocuklarını, ailelerini bırakıp gidiyorlar. Koronavirüsün bu nedenle acilen bitmesi gerekiyor. İnsanları canından işinden eden bir mesele oldu. Ne kadar savunmasız olduğumuzu bir kere daha anladık. Yaşamak istiyorsan dışarı çıkmaman gerekiyor fakat bir yandan da dışarı çıkmadan yaşayamıyorsun. İnsanlar bu ikilemin arasında sıkışıp kaldı. Geçinemediği için canından vazgeçen insanları görüyoruz maalesef ki. Kimsenin en ufak bir şeye tahammülü kalmadı…
Ve hala bu hastalığı önemsemeyenler var. Birçok kişinin canını ve geçim kaynağını elinden alan bu dönem için hala elini taşın altına koymayanlar var. Bazı şeyler için maalesef çok geç kalındı. Kontrol altına alabilecekken durum hep daha kötüye gitti. Uygulanan tam kapanma tedbirleri bir sonuç versin diye bekliyoruz. Vaka sayılarında belirli bir düşüş yaşansa da bunun yeterli olmayacağını biliyoruz. Çünkü vaka sayılarının düştüğü dönemlerde birazcık bir rahatlama ile durum eskisinden de kötüye dönüştü. Bu virüs ile uğraşmaya bir süre daha devam edecek gibi duruyoruz. Sonucu belirsiz bir dönemin içinde kaybolmuş gibi hisseden binlerce insan var. Yarın belli değil… Hep bir şu pandemi bitsin de sonra bakarız hali ve hiç bitecek gibi durmayan bir pandemi. Şu dönemi az hasarla atlatmak diye bir şey maalesef ki yok. Duyduğumuz, gördüğümüz ve yaşadığımız şeyler her geçen gün biraz daha umutsuzluğa kapılmamıza neden oluyor.
Her şeyi ile sorunlu bir dönemden geçmek bu döneme kısmet oldu. Dünyanın sınavı dedik ama bazıları sınavı başarı ile geçti bile… Aşı konusunda, ekonomik gidişat konusunda, sağlık konusunda kendine yetebilen ülkeler bu aşamada da dünyayı geride bıraktı. Bazı yerlerde normal hayata dönüş çoktan başladı. Umarız biz de kendini kurtaranlar kervanına kısa sürede katılabilir, bu dönemin olumsuz her şeyinden artık kurtulabiliriz…

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.