a

Futsal ‘yardım eli’ bekliyor!

Özel Haber: Kadir GÜRHAN 

Spor alanında yaşanan tekelleşme futbolu her geçen gün büyütürken, salon sporu olan futsalı yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bırakıyor. Türkiye Futbol Federasyonunun bu alanlara bütçe olarak ayırdığı trajikomik rakamlar ise hem futsal takımlarını hem de oyuncularını mağdur ediyor. Birçok futsal takımı destek bulmadığı için müsabakalara katılmazken, katılan takımlar ise kendi imkanlarıyla katılıyor. Kaynak bulamadıkları için Kocaeli veya İzmir’deki müsabakalara katılmama tehlikesi ile karşı karşıya kaldıklarını belirten Ankara Kartal Futsal Takımı Sorumlusu Sümer Alvurdu belediye, kurum ve kuruluşlardan sponsorluk için yardım eli bekliyor.

Futbol federasyonu tarafından sahipsiz bırakıldıklarına vurgu yapan Alvurdu, 12 yıldır futsala kimsenin el atmadığını söyledi. Alvurdu, “UEFA plaj futbolu, kadın futbolu ve futsal için ciddi bütçeler ayırıyor. Bu bütçeler bizim federasyonumuz için ciddi rakamlar olmayabilir ama bizler için ciddi rakamlar olduğunu düşünüyorum. Futbol Federasyonu bize kilometre başı 2 TL yol desteği sağlıyor, konaklama için de günlük her takıma 2 bin TL veriyor. Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TUSF) ise rayiç bedelden yol parasını veriyor, bu yol parası kişi başı 350-400 TL’ye tekabül ediyor. Şu anki ekonomik durumu düşündüğümüzde bu rakamlar komikliği de geçiyor, trajikomik oluyor. TUSF, Futbol Federasyonu’ndan daha fazla destek sağlıyor. İnsan bu durumu çok garipsiyor. Bütçe olarak aralarında ciddi farklar bulunan iki kurumdan bahsediyorum” diye konuştu.

“AKADEMİK HAYATIM İÇERİSİNDE DE FUTSAL ALANINDA ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYORUM”

Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitiminde Öğretim Üyesi olarak görev yaptığını söyleyen Alvurdu, “2005 yılında futsalla tanıştım. Bugüne kadar hem sporcu hem de milli futbolcu olarak aktif olarak görev yaptım. Futasalı bıraktıktan sonra antrenörlük yapmaya karar verdim. Akademik hayatım içerisinde de Futsal alanında çalışmalar yürütüyorum. 1 milyon liranın üzerinde bir bütçe ile Avrupa’da 5 ülke arasına girdik. Futsalı tanıdığım zaman akademik yazılar bile çok kısıtlı düzeydeydi. Daha sonra futsal dünyada, Avrupa’da, Amerika’da ve Asya’da inanılmaz derecede ilerledi. Ama bizim ülkenizde maalesef hep geriye gitti. Özellikle lig oluşumunu bir türlü başaramamıştık. İlk defa bu sene lig oluşumu oldu. Çift devreli lig usulü de güzel oldu. En son bu lige Gazi Üniversitesi olarak katılmıştık. Şu anda Ankara Kartal Spor olarak katıldık. Ligin ilk şampiyonuyuz, ilkler unutulmuyor” dedi.

“FUTBOLDA YANLIŞ ÖĞRENİLMİŞ ŞEYLER FUTSALDA UYGULANIYOR”

Futsal’ın Portekizce bir kavram olduğuna vurgu yapan Alvurdu, “Salon futbolu dediğimiz aslında bizim biraz yanlış kullandığımız bir kavram. UEFA Futsal olarak tescil ediyor çünkü salon futbolu başka formatlara kayabiliyor. Biri kaleci olmak üzere beş kişi ile oynuyoruz. Herkesin futbola benzettiği ama işin garibi basketbol, hentbol ve hokeye daha çok benzeyen bir oyun. Hem kural olarak hem de oyun tarzı olarak bu oyunlara benziyor. Oyunun daha çok arka direkte sonuçlandığı, birikmiş faullerin olduğu bir oyundan bahsediyorum. Sınırsız oyuncu değişikliği, 4 saniye kuralı ve ofsaytın olmadığı bir tanımlama. Oyunu başlattıktan sonra kaleciye geri pas veremiyorsunuz bu da oyunu iki yönlü baskın kılıyor. Bizim ülkemiz sporcularının bu oyuna çok yatkın olduğunu görüyoruz. Ama temel eksikliklerimiz var. Futbolda yanlış öğrenilmiş şeyler burada uygulanıyor ve olumsuz sonuçlar elde ediliyor” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE DE HENTBOL GELİŞMEDİĞİ İÇİN FUTSAL DA GELİŞMİYOR”

İspanya’nın futsal alanında çok ileride olduğunu belirten Alvurdu, İspanya’da eğitim aldığı için durumdan haberdar olduğunu söyledi. Alvurdu, “Biz 2009 yılında bu sporla tanışıyoruz ama onlar 2001 yılında Avrupa şampiyonasına katılıp şampiyon oluyorlar. Şunu söyleyebiliriz; iklim koşulları ve konumlar futsalın ve salon futbolunun gelişmesine katkı sunuyor. Örneğin kuzey batı Avrupa ülkeleri bu konuda çok ileride. Bu ülkelerin kültürel dinamikleri de buna etki ediyor. Hentbol ve basketbolu gelişen ülkelerin futsalı da gelişmiş oluyor. Salon futbolu geliştiği için futsal da gelişiyor. Türkiye de Hentbol gelişmediği için futsal da gelişmiyor. Salonlar çok dar. Bençler çok yakın. Hep basketbol ölçülerinde salonlar yapılıyor. Avrupa’da salonlar dar değil çok fonksiyonel. Bu konuda çok sıkıntı yaşıyoruz. Almanya ile aynı jenerasyona sahibiz. Hemen hemen aynı yıllarda futsala başladık. 2008 yılına kadar ligimiz olmamasına rağmen milli takımımız vardı.  Turnuvada oynayan oyuncular da üniversiteler arası liglerden katılıyor. Önce profesyonel oyuncularla ligi kurdular sonra onlarla olmayacağını anladıklarında da gurbetteki devşirme oyuncularla devam ettiler. U-19 Milli takımımız var ama ligimiz yine yok.  Çok enteresan bir durum” şeklinde konuştu.

UEFA’nın plaj futbolu, kadın futbolu ve futsal için bütçe ayırdığının altını çizen Alvurdu, “TFF ise futsal liginin organizasyonu için bildiğim kadarıyla 300 bin TL bütçe ayırıyor. en büyük sorunumuz desteğin olmaması. Yapılacak olan destek futsalda sürekliliği de sağlar.  Futsal’da en büyük sorunumuz desteğin olmaması. Futsalda oynayan takımların çoğu, takımların başında bulunan antrenörlerin kişisel çabaları sonucu bir turnuvaya ya da müsabakaya katılabiliyor. Bizlerin çabaları olmasa ayrılan bütçelerle bir yerlere varılmaz” dedi.

“FUTBOLCU DEĞİL FUTSAL OYUNCUSU DENİLMELİ”

Alvurdu, “Futsalı geliştirmek istiyorsak gelişen ülkeler gibi onu futboldan ayırmalıyız. Futbol, elbette ki futsala katkı sağlıyor. Ama bu sporu alan olarak futboldan koparmalıyız. Bununla ilgili bir birim olmalı. Bu işle ilgilenen, futsalla ilgili eğitim alan ve organizasyon yapan kişiler bu işle uğraşmalı. Futbol Federasyonu Futsal Ligi statüsüne girip baktığınızda futsal oyuncusundan hala futbolcu olarak bahsedilir. Kendilerine futbolcu değil futsal oyuncusu denilmeli. Lisanslarımız bile futbolcu lisansı. Futbolcu değil futsal oyuncusu lisansı olmalı. Bu durumun çok kısa sürede değişeceğini düşünmüyorum, eğer olacaksa da bir zorunluluk getirilerek yapılmalı. Takımlara futsal oyuncusu yetiştirme zorunluluğu getirilirse, emin olun ki beş yıl içerisinde ne Almanya, ne İspanya ne de İngiltere kalır. Çünkü müthiş bir genç nüfus potansiyeline sahibiz. Ciddi ekonomik destekler sağlansa futbolu bırakan gençlerin çoğu bu alana yönelir” açıklamasında bulundu.

“FUTSAL İÇİN YAPILACAK SALONLAR HENTBOLUN GELİŞİMİNE DE KATKI SAĞLAR”

Futsal’ın futbola da katkı sağladığına dikkat çeken Alvurdu konuşmasına şu şekilde devam etti: “Çünkü dar alanda çok çabuk karar verebiliyorsunuz, fiziksel gücünüz az olsa da akılla hareket ederek farklı aldatmalar yapabiliyorsunuz, daha az koşup daha çok doğru pozisyon alabiliyorsunuz. Hem ekonomik oynuyorsunuz hem de kendi becerilerinizi çok daha ön plana çıkarabiliyorsunuz. Futsalı biraz ilerletebilsek, temel özellikleri gelişen futbolcuları da geliştirebiliriz. Avrupa da futsalla futbol eğitimi diye kitapçıklar çıkarılıyor. Futsalı geliştirebilirsek ekonomisi de gelişir. Futsal için yapılacak salonlar hentbolun gelişimine de katkı sağlar. Sadece hentbol değil salon sporlarının birçoğuna katlı yapar. Salon sporlarının ne yazı var ne de kışı. Gençlerimizi büyük çaplı projelerle milli takımımıza kazandırabiliriz.”

“VELİLER 3 BİN TL FEDERASYON 2 BİN TL DESTEK SAĞLIYOR”

Futbol Federasyonunun kendilerine kilometre başı 2 TL yol desteği sağladığının altını çizen Alvurdu şunları söyledi: “Federasyon konaklama için de günlük her takıma 2 bin TL veriyor. Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TUSF) ise rayiç bedelden yol parasını veriyor, bu yol parası kişi başı 350-400 TL’ye tekabül ediyor. TUSF, Futbol Federasyonu’ndan daha fazla destek sağlıyor. İnsan bu durumu çok garipsiyor. Bütçe olarak aralarında ciddi farklar bulunan iki kurumdan bahsediyorum. Birçok sponsoru olan bir federasyon bizden sponsor bulmamızı istiyor. Yani bu ligin yeme, içme ve kalma ücretlerini kimse karşılamıyor. Bir yere gittiğimizde herkes farklı bir yerde kalıyor. Samsun’daki müsabakalara gidemiyorduk son anda bulduğumuz destek ile turnuvaya katılabildik. Tekirdağ’dakiler kaynak bulamadığı için katılamadılar. Sevdiğimiz, saydığımız iş adamlarına telefon ederek destek istiyoruz. Veliler 3 bin TL gönderirken, federasyon 2 bin TL destek sağlıyor. Şu anki ekonomik durumu düşündüğümüzde bu rakamlar komikliği de geçiyor, trajik komik oluyor. Kendi cebimizden bu işe katkı sağlıyoruz. Sağladığımız desteği üniversitemizden 7 ay sonra aşabildik. Şu anki turnuvaya Ankara Kartal sayesinde katılım yapıyoruz.”

“TV’DE YAYIN OLMUYORSA KİMSE SPONSORLUK DESTEĞİNDE BULUNMUYOR”

“Her hafta etap etap lig oynanıyor ama kimsenin haberi yok. Hiçbir yerde yayınlamıyorlar, haber yapılmıyor. İlk iki maçın yayını YouTube üzerinden yapıldı ve sonra bu işin defteri kapatıldı. Biz sponsorluk istediğimizde bize, ‘TV’lerde yayını yapılıyor mu?’ Diye soruyorlar. TV’de yayın olmuyorsa kimse sponsorluk desteğinde bulunmuyor. Bizim ekonomik olarak çok büyük sıkıntımız var. Bizim İzmir veya Kocaeli’deki müsabakalara gidecek bütçemiz yok. Ankara Kartal Sporun Yöneticisi şu ana kadar 60 bin TL’ye yakın lige para harcamış durumda. Alabileceği para ise 25-30 bin TL civarı. Şu an şampiyon olalım da yöneticimizin parasını verelim hesabını yapıyoruz. Bu müsabakalara katılmak için belediye, kurum ve kuruluşlarımızdan maddi destek bekliyoruz. Çok küçük komik rakamlardan bahsediyoruz ama bizim için büyük rakamlar. Şu an futsalda yer alan 8 takımı korumazsak, yarın ya da öbür gün ne futsal oyuncusu ne de antrenör bulabiliriz. Bunun önüne geçmeliyiz.”

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Başkent Kültür Yolu Festivali’nde Hülya Koçyiğit ve Reis Çelik bir araya geldi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.