Fayık: Kadınlar geç kalmadan iş hayatına atılmalı

Yıllarca ev hanımlığı yaptıktan sonra KOSGEB’ten aldığı destekle Ebruli Börek ve Gözleme Evi’ni açan kadın girişimci Soner Fayık, her kadının iş hayatına verilen desteklerden yararlanarak girmesi gerektiğinin altını çizdi. COVİD-19’un az da olsa işlerini olumsuz etkilediğini söyleyen Fayık, olası bir krizle karşılaşmaları durumunda krediye başvuru yaparak ayakta kalmaya devam edeceklerini belirtti.

Devletin kadınlara sağladığı destekler ile birçok şeyin yapılabileceğini kaydeden Fayık, bu süreçte en büyük desteği eşinden aldığını da söyledi. Ebruli Börek ve Gözleme Evi’ inde en fazla tercih edilen ürünün gözleme olduğunu ifade eden Fayık, müşterilerine ise şu çağrıda bulundu: “Müşterilerimiz bu sıkıntılı dönemde korkmadan, çekinmeden rahatlıkla buraya gelip her şeyi yiyebilirler. Çünkü ben evimde hangi kaliteli ürünü kullanıyorsam burada da aynı ürünü kullanıyorum. Evdeki çocuklarıma ne yapıyorsam burada da onu yapıyorum. Evimi nasıl temiz tutuyorsam burayı da o şekilde tutuyorum. Müşterilerime bu garantiyi verebiliyorum. Kesinlikle çekinmeden uğrasınlar.”

 

Sizi tanıyabilir miyiz, kendinizden bahseder misiniz?

Ben ev hanımıyım ismim Soner Fayık. Yıllarca ev hanımlığı yaptım. Daha sonra eşim ile bir dükkan açmaya karar verdik. KOSGEB üzerinden kadın girişimci olarak bu işe başvurduk ve iki yıl sonra onların desteğiyle böyle bir iş açtık.

“PANDEMİNİN BİR AN ÖNCE GEÇMESİNİ BEKLİYORUZ”

Ev hanımlığından iş hayatına atılma fikri nasıl oluştu?

Yemeklerimiz her zaman beğeniliyordu. Çocuklar büyüdükten sonra biraz kendimizi de boş hissettik. Boş durmamak için de bu işe el attık. Eşimin desteğiyle de bu yeri açtık. Kendimizi şimdi daha rahat hissediyoruz. Fakat dükkanı açmamız COVİD-19’a denk geldi. İşlerimiz tam istediğimiz gibi olmasa da idare eder. Zamana bıraktık ve pandeminin geçmesini bekliyoruz. Ama ne olursa olsun gıda işi hiçbir zaman bitmeyen bir iş. Bize talep geliyor biz de yapmaya devam ediyoruz.

“KOSGEB DESTEĞİYLE BU İŞYERİNİ AÇTIK”

Pandemi sürecinde herhangi bir destek aldınız mı?

Daha yeniyiz. İki aydır açmış durumdayız. Devlet desteğine daha başvurmuş değiliz. İlerleyen zamanlarda desteğe elbetteki başvurmayı düşünüyoruz. Çünkü pandemi sürecinde olası bir kriz döneminde yeni bu işe giren yer olarak banka kredileri ile ayakta kalmaya çalışırız. Pandemi süreci bize ne gösterir onu tam olarak bilemiyoruz. Olası bir krizde küçük esnafın ayakta kalması için banklara borçlanarak işe devam ettiğini biliyorsunuz. Devlet desteği de yeteri kadar olmuyor. Sadece banka üzerinden kredi olarak destek veriliyor. Bu şekilde de borçlanacağız ama başka çaremiz kalmadığı sürece bunu yapmak zorunda kalırız. Bu durum esnaf İçin elbetteki kötü. Ama ayakta kalmamız için de son çare. KOSGEB üzerinden 50 bin liralık destek sağlandı bize. Demirbaş desteği aldık. Bu destekleri aldık. Pandemi uzun süre devam ederse paket servisi yetkimiz var. Biz de paket servisi olarak işimize devam etmeyi düşünüyoruz.

 

“EN ÇOK TERCİH EDİLEN ÜRÜNLERİMİZ GÖZLEME VE BÖREKTİR”

Biraz işletmenizden bahseder misiniz, daha çok neler satılıyor, neler tercih ediliyor?

Burayı gözleme ve börek evi olarak açtık genelde günlük dört beş çeşit gözleme yapıyoruz. Onun dışında börek çeşitleri ve tatlı çeşitleri yapıyoruz. Sütlaç, kısır ve sarma yapılıyor. Bir aile yeri aile mutfağı olarak düşünün. Bir aile mutfağında ne varsa bizde de aynı şeyler var. Gelen müşteriler de aile görünce daha çok tercih ediyor, daha çok hoşlarına gidiyor. Bu avantajımızı bu şekilde kullanmak istiyoruz. Eşim, ben, kızım ve yeğenim burayı bu şekilde ayakta tutmaya çalışıyoruz.

Burada en çok tercih edilen ürün hangisidir?

Burada en çok tercih edilen ürün gözleme de kıymalı, peynirli ve patatesli. Böreklerde de patates, kıyma ve peynirli üzerinde yoğunluk var. Ama bunun dışında ıspanaklı, kaşarlı, karışık ıspanak kaşarlı çıkarıyoruz. Ama yoğunluk daha çok peynirli ve kıymalı üzerine oluyor.

 

“BU KONUDA EN BÜYÜK DESTEKÇİM EŞİM OLDU”

Bir girişimci olarak kadın girişimcilere buradan neler söylemek istersiniz?

Aslında bu işe başlamak bile geç kalınmış bir şeydir. Devlet desteği ile çoğu şey yapılabiliniyor. Kadınlara imkanlar tanınıyor. Eşimin bu konudaki desteği bana çok fazla. Kadınlar evde durmasınlar iş hayatına atılıp çalışsınlar. Kendi paralarını kazanabilirler. Bu işe girmeden önce çok korkuyordum. Kırk yaşından sonra bu işi yapabilir miyim korkusu vardı. Ama o korkuyu yenmek kolay oldu. Bunu bütün kadınlara da geç kalmadan tavsiye ediyorum. Çünkü kadına birçok destek sağlanılıyor.

Buradan müşterilerinize neler söylemek istersiniz?

Müşterilerimiz bu sıkıntılı dönemde korkmadan, çekinmeden rahatlıkla buraya gelip her şeyi yiyebilirler. Çünkü ben evimde hangi kaliteli ürünü kullanıyorsam burada da aynı ürünü kullanıyorum. Evdeki çocuklarıma ne yapıyorsam burada da onu yapıyorum. Evimi nasıl temiz tutuyorsam burayı da o şekilde tutuyorum. Müşterilerime bu garantiyi verebiliyorum. Kesinlikle çekinmeden uğrasınlar.

 

“İLK DEFA GELEN MÜŞTERİLERİN DEVAMLI GELDİĞİNİ GÖZLEMLİYORUZ”

Müşterileri kitlenizin nasıl oluştuğundan bahseder misiniz?

Hastane ve otelle kısmında yer alıyoruz. Müşterilerimizin çoğu hastaneye ve otele gelenlerden oluşuyor. Doktorlar burayı tercih ediyor. Mahalleden bizim tatları beğenenler gelip tercih ediyor. Buraya gelen müşterinin devamlı geldiğini gözlemliyoruz. Sosyal medya üzerinden hesabımız var. Fazla aktif olmasa da yavaş yavaş aktifleştirmeye başladık. Kışın ise çorba ve sıcak yemeklerimiz de çıkabilir. Bunu da düşünebilir.

Kızı olarak siz neler söylemek istersiniz?

İsmim Ebru Fayık, ben devamlı burada olmasam da anne ve babama destek olmak için geliyorum. Düzenimiz farklılaştı, çok daha dışa dönük oldu. Her gün yeni ve farklı insanlar görüyoruz. İnsan ilişkilerimiz gün geçtikçe gelişiyor.

“EN GÜZEL GÖZLEME İNCE VE ÇITIR ÇITIR OLANIDIR”

Gözlemeyi yapan olarak bir de sizi dinleyelim gözlemenin sırrı nedir?

Benim ismim Ajda Talay. Gözlemenin sırrı ince ve çıtır çıtır olmasıdır. Kendi evimizde kullandığımız unu ve yağı burada da kullanıyoruz. En önemli şey unun markasıdır. En kaliteli un hangisi ise onu kullanıyoruz.  Gözlemenin el açması olması gerekir. Biz de el açmasıdır. El açması olunca da tadı daha güzel olabiliyor. Gelen müşterilerin mutlaka burada gözleme yemelerini öneriyorum. Gözleme Türk mutfağında ön plandadır ve biz gözlemeyi iyi yapıyoruz. Çok güzel yaptığımız böreklerimiz var. Onları da öneriyoruz.

Haber: Kadir GÜRHAN

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
2.392.963

VAKA

2.270.769

İYİLEŞME

24.161

ÖLÜM

122.194

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
96.857.616

VAKA

53.367.302

İYİLEŞME

2.074.618

ÖLÜM

43.490.314

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.