a

Etimesgut’un nüfusu 14.793 kişi arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’nin nüfusu 31 Aralık 2016 tarihi itibariyle 79 milyon 814 bin 871 kişi oldu. Ankara nüfusu 1 yılda 75. 943 kişi artarak 5.346. 517’e ulaştı. Etimesgut’un 2015’te 527.959 olan nüfusu, 14.793 kişi daha artarak 542.752’ye yükseldi. Etimesgut 957 ilçe arasında, 19. sıradan 17. sıraya çıktı.

Son 10 yıldır istikrarlı biçimde büyüyen, gelişen ve aldığı göçle her yıl büyümeye devam eden Etimesgut, 2016 yılında da gelişimini sürdürdü. Nüfusu yüzde 3’e yakın artan Etimesgut’un nüfusu, 31 Aralık itibariyle 542 bin 752’ye yükseldi. 10 yılda nüfusu 2 kat artış gösteren Etimesgut, Türkiye’nin en büyük ilçeleri arasında basamak atlayarak yükselmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin en büyük 19. ilçesi konumuna yükselen Etimesgut, 2016 yılında 2 basamak daha yükselerek 17. sıraya yerleşti. Etimesgut, 40 ilden daha fazla nüfusu barındırıyor.

ETİMESGUT YOĞUN GÖÇ ALIYOR

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, ilçe nüfus artışını değerlendirdi. Etimesgut’un son 10 yılda nüfusunu ikiye katladığını ifade eden Demirel, “10 yıl önce nüfusunuz 289 bin iken 2016 yıl sonu itibariyle 542 bini aşmıştır. Yalnız Ankara’nın değil Türkiye’nin nüfusu en çok artış gösteren ilçelerinin başında geliyoruz. İlçemiz, Türkiye’nin birçok ilinden ve Ankara’nın diğer ilçelerinden yoğun göç alıyor. Bu durumun başlıca sebebi, Etimesgut’un tercih ediliyor olmasıdır. İlçemiz neden çok tercih ediliyor? Buna bakmak lazım. Elbette ki bunun birçok nedeni vardır. Bunlar arasında belediyemizin hizmet yatırımlarıyla yaşam kalitesi artmış bir Etimesgut önemli bir etkendir. Kimse yeşil alanı, sosyal kültürel tesisleri, yolları, kaldırımları modern olmayan bir şehirde yaşamayı tercih etmez. Tercih ediliyoruz çünkü Türkiye’ye örnek birçok tesisimiz var, parklarımız var, sosyal ve kültürel hizmetlerimiz var. Herkesi kucaklayan yatırımlarımız var” dedi.

YENİ İHTİYAÇLAR, YENİ YATIRIMLAR

Etimesgut Belediye Başkanı Demirel, artan nüfusun yeni ihtiyaçları da beraberinde getirdiğini vurgulayarak, “36 mahallemizin tamamına hemşerilerimizin istek ve ihtiyaçlarını karşılayacak yatırımlar yapıyoruz. Aile yaşam merkezleri, spor tesisleri, yeşil alanlar inşa ediyoruz. Her kesime ve her yaş grubuna hitap eden hizmetlerle yaşam kalitesini daha da yukarılara çıkarmaya gayret ediyoruz” dedi.

Demet ŞEN

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

KESK: Referandumda hayır diyoruz

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.