a

Erdoğan: Türkiye yeni bir istiklal mücadelesi içindedir

Terör ile mücadele konusunda kararlılık mesajı veren Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, “Kaybedersek, 100 yıl önce başarılamayan bir Sevr tezgahı yeniden önümüze getirilecek” dedi. Türkiye’nin istiklal mücadelesi içinde bulunduğunu ifade eden Erdoğan, Terör örgütü DEAŞ ile mücadelenin sürdüğünü kaydetti.
Suriye’deki El Bab operasyonunun kısa sürede bitirileceğini söyleyen Erdoğan, Ardından Münbiç başta olmak üzere, terör örgütlerinin yuvalandığı diğer bölgelerin de temizleneceğini belirtti.
Cumhurbaşkanlığı Sarayın’nda düzenlenen 33. Muhtarlar Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, herkesin aynı hayat biçimine sahip olma mecburiyetinin olmadığının da altını çizdi.
TÜRKİYE İSTİKLAL MÜCADELESİ İÇİNDEDİR
Vatandaşların meselelere sorumlu ve bilinçli bir şekilde yaklaşmasını isteyen Erdoğan şöyle konuştu: “Bugün Türkiye yeni bir istiklal mücadelesi içindedir. Bu mücadeleyi kazanırsak, 2023 hedeflerimize de ulaşacağız, 2053 ve 2071 vizyonlarımızı da şekillendireceğiz. Kaybedersek, 100 yıl önce başarılamayan bir Sevr tezgahı yeniden önümüze getirilecek. Tüm vatandaşlarımızın, sorumluluk sahibi herkesin bu bilinçle meseleye yaklaşması, üslubunu, tavrını, sözünü ona göre belirlemesi gerekiyor.” diye konuştu.
DEAŞ’A KARŞI EN ETKİLİ MÜCADELE VEREN ÜLKEYİZ 
Terör örgütü DEAŞ ile mücadelenin sürdüğüne işaret eden Erdoğan, “Türkiye’nin kendi güvenliği için bölgesinde yürüttüğü mücadeleyi ‘başka devletlerin içişlerine karışmak’ olarak gören bir kafa, olup bitenlerden hiçbir şey anlamıyor demektir. DEAŞ’a karşı en etkili mücadeleyi veren bir ülkeyi, hala ‘bu alçak örgüte destek sağlıyor’ imasıyla suçlamak, tam da terör örgütleri üzerinden Türkiye’ye saldıranların istedikleri türden bir söylemdir. Türkiye teröre teslim oldu demek, teröristle, terör örgütleriyle aynı safta yer almaktır. Çünkü terör örgütlerinin tüm amacı birilerine işte bu sözü söyletmektir. Bu sözü ifade eden kişi siyaset yapmıyor sadece, kendi ülkesinin karşısında oluşturulan şer ittifakının değirmenine de su taşımış oluyor.” sözleriyle uyarıda bulundu.
TERÖR ÖRGÜTLERİNE DESTEK VERENLERE DE AYNI ŞEKİLDE MUAMELE YAPILACAK
Terör örgütlerine destek veren tüm kesimlere aynı şekilde yaklaşılacağına vurgu yapan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Bölücü örgüte, dinimizi istismar eden FETÖ, DEAŞ gibi örgütlere fiili, yazılı, sözlü destek verenlere ne yapılıyorsa, mezhep ayrımcılığı veya hayat tarzı üzerinden milletimizin bir kesimini istiskal etmeye çalışanlara da aynı muamele yapılacaktır, bu böyle bilinmeli.”dedi.
HERKES AYNI HAYAT BİÇİMİNE ZORLANAMAZ
Herkesin aynı hayat biçimine sahip olma mecburiyetinin olmadığını belirten Erdoğan, ” Türkiye’yi bir kesimin diğerleri üzerinde tahakküm kurduğu bir ülke haline getirmek isteyenlere karşı mücadeleyle geçmiş şahsımdan başka, farklı bir davranış bekleyenler daha çok beklerler. Çünkü biliyorum ki dünyadaki ve ülkemizdeki herkesin aynı hayat biçimine sahip olma mecburiyeti yoktur. Bunları da bireysel ifade özgürlüğümün sınırları dahilinde söylemişimdir ama asla temsil ettiğim kamu gücünü kullanarak, kimsenin hayat tarzına müdahale sayılabilecek bir yola başvurmadım. Bu yönde bir uygulamaya asla tevessül etmedim. Kurucusu olduğum siyasi partinin de bu yönde girişimi, adımı hiçbir zaman bu noktada olmamıştır.” şeklinde konuştu.
ÇOĞUNLUĞUN AZINLIĞA TAHAKKÜMÜNE KARŞIYIZ
Tahakküme karşı olduklarına dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ezan okunmasına tahammül edemeyenlerin müezzinin üzerine yürümesi ne kadar yanlışsa, namaz kılmayana karşı zor kullanılması da aynı derecede yanlıştır. Geçmişte, örtülü olduğu için okullara alınmayan kız çocuklarımıza yapılanlara nasıl rıza göstermemişsek, bugün aksi yönde bir davranış sergilenmesi halinde aynı tavrı ortaya koyarız. Çoğunluğun azınlığa tahakkümüne karşı olduğumuz gibi azınlığın çoğunluğa tahakküm etmesine de karşı olduğumuzu da açıkça ifade etmek isterim.” şeklinde düşüncesini paylaştı.
TERÖR YUVALARINI TEMİZLEMEKTE KARARLIYIZ
Erdoğan, El Bab operasyonunu kısa sürede bitirecek yeni bir tertiplenmeye gidildiğini belirterek, “Suriye’de El Bab operasyonunu inşallah kısa sürede bitirecek şekilde yeni bir tertiplenmeye gidildi. İnşallah bu çok yakın bir zamanda hallolacak. Ardından Münbiç başta olmak üzere, terör örgütlerinin yuvalandığı diğer bölgeleri de temizlemekte kararlıyız. Rusya ile birlikte yürüttüğümüz Suriye’de kalıcı bir ateşkesin sağlanması ve ardından anlaşmazlıklara görüşmeler yoluyla siyasi çözüm aranması çalışmalarında umut verici gelişmeler var. Bu sürecin başarıyla neticelenip Suriyeli kardeşlerimizin yaşadıkları acıların ve uğradıkları mağduriyetlerin bir an önce sona ermesi en büyük temennimizdir.” diye konuştu.
“DÖVİZ ALINACAK DEĞİL DÖVİZ SATILACAK GÜNLER
Hiçbir ekonomik krizin sürdürülebilir olmadığını anlatan Erdoğan, “İçinden geçtiğimiz günler, ‘döviz alınacak’ değil ‘döviz satılacak’ günlerdir, bunu özellikle söylemek istiyorum. Hiçbir kriz sürdürülebilir değildir. Ülkemize yönelik saldırılar da aynı şekilde ilanihaye devam edecek değildir.” ifadelerine yer verdi.
(Güçlü ANADOLU)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Darbe Araştırma Komisyonu toplam 141 kişiyi dinledi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.