a

EPDK’da denetim kadrosu genişletildi

Enerji Piyasası Denetleme Kurumu denetim kadrosunu genişletti. Doğalgaz ve elektrik piyasalarında faaliyette bulunan şirketlerin denetimlerini bundan sonra EPDK’da görevli uzman, uzman yardımcıları, yönetim hizmetleri uzmanları da yapacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK), konuya ilişkin yönetmelik değişiklikleri Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni düzenlemeye göre, doğalgaz ve elektrik piyasalarında faaliyette bulunan şirketlerin denetimi, Kurul adına ilgili daire başkanlığında görevli uzman veya uzman yardımcıları eliyle veya uzman koordinasyonundaki yönetim hizmetleri uzmanları vasıtasıyla yürütülebilecek. Denetimlerde, ihtiyaç duyulması halinde kurumun diğer hizmet birimlerinden de kurum başkanının onayıyla uzman veya uzman yardımcıları veya yönetim hizmetleri uzmanları görevlendirilebilecek.

ARAŞTIRMA RAPORU EN GEÇ 30 GÜN İÇİNDE BAŞKANLIĞA İLETİLECEK

Kurul, elektrik, doğalgaz, petrol ve LPG piyasalarında faaliyet gösteren şirketlerin, ilgili mevzuat hükümlerine aykırı faaliyetleri nedeniyle, doğrudan soruşturma açılmasına ya da ön araştırma yapılmasına karar vermesi durumunda, ön araştırma veya soruşturma açılması hususundaki yetkilerini başkanlığa veya ilgili daire başkanlığına devredebilecek. Ön araştırma yapmakla görevlendirilen kurum personeli, görevlendirildiği tarihten itibaren en geç 30 gün içinde elde ettiği bilgileri, delilleri ve konu hakkındaki görüşlerini içeren ön araştırma raporunu ilgili daire başkanlığına iletecek.

3 AYA KADAR EK SÜRE VERİLEBİLECEK

Elektrik, doğalgaz, petrol ve LPG piyasalarında düzenlenecek soruşturma raporları, soruşturma açılmasına karar verildiği tarihten itibaren en geç 6 ay içerisinde tamamlanacak. Gerekli görüldüğü hallerde bir defaya mahsus olmak üzere ilgili daire başkanı tarafından 3 aya kadar ek süre verilebilecek. İlgili daire başkanlığına iletilecek raporda mevzuat hükümlerine aykırılık tespit edilmiş olması halinde, raporun bir nüshası daire başkanı tarafından hakkında soruşturma yapılan gerçek veya tüzel kişiye tebliğ edilecek.

SÜRESİ İÇİNDE VERİLMEYEN SAVUNMALAR GEÇERSİZ SAYILACAK

Raporda, ilgili mevzuat hükümlerine aykırılık tespit edilmemiş olsa dahi kurul, hakkında soruşturma açılan şirketin savunmasını soruşturmanın her aşamasında talep edebilecek.
Raporun tebliğ yazısında, hakkında soruşturma yapılan şirkete 30 günlük süre verilerek, raporda tespit edilen hususlarla ilgili yazılı savunmasını kuruma göndermesi istenecek.
Hakkında soruşturma yapılan şirketlerin savunma için ek süre talep etmesi halinde, daire başkanı tarafından 15 güne kadar ek süre verilebilecek. Süresi içinde verilmeyen savunmalar geçersiz sayılacak.

(Güçlü ANADOLU)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Elektrik kesintilerine ilişkin mühendislerden açıklama

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.