Engelliler ve seçim

Seçim hızla yaklaşırken partiler cumhurbaşkanı adaylarını belirleyip, seçim manifestolarını açıklamaya başladılar. Seçim manifestolarında partiler neredeyse hiç kimseyi unutmamaya, olabildiğince kapsayıcı manifestolar açıklanmaya çalışıyor. Peki, engelliler seçim manifestolarının neresinde yer alıyorlar?

Söz verip yapmamak neredeyse Türkiye’de seçim geleneği haline gelmiş durumda. Kadro sözleri, istihdam sözleri seçim öncesi partilerin propagandalarının arasında uçuşup giderken seçimden sonra ise geriye külden dağ kalıyor. Çünkü sözler yerine getirilmiyor. Yazdıklarımı engelliler adına düşünmek de olası. E-KPSS ile devletin kadrolarında engellilerin istihdam edileceği sayısının artacağı, engellilerin olabildiğince devlet kadrolarında istihdam edileceğine dair sözler seçim öncesinde veriliyorken, seçimden sonra birde bakmışız ki söz verilen kadro sayısı yarıya düşmüş ya da çoğu yerde kadro bile açılmamış.

Türkiye’de 18 yaşını doldurmuş, kendinde çalışma gücünü bulan herkesin istihdam edilme, kendi parasını kazanma hakkı var. Kendi yurttaşını insani temellerde yaşatmak da hiç tartışmasız devletin asli görevlerinden birisi. Fakat bireylerin istihdam edilmesi noktasında engelli vatandaşların buna en çok ihtiyaç duyan kesim olduğunu düşünüyorum. Çünkü devlet politikası, sosyolojik nedenler, alışkanlıklar derken engelli bireyler ya toplumdan dışlanıyorlar ya da kendilerini dışlanmış hissediyorlar. Engelli bireylerin toplumda kendilerini var etmeleri, üretmenin güzelliğini keşfetmeleri, biz de varız, buradayız demeleri için en çok da onların istihdam edilmeleri gerektiğini düşünüyorum. Ayrımcılığın her türlüsüne karşıyım fakat onlar için ‘pozitif ayrımcılığın’ uygulanması gerektiğine de inanıyorum.

Engelliler Konfederasyonu Genel Başkanı Turhan İçli’nin, Devlet Personel Daire Başkanlığı önündeki yaptığı açıklamada, ‘Kim olursa olsun bizi kim gözden çıkarırsa biz de onu gözden çıkarırız’ diyerek 24 Haziran’da yapılacak seçime yaptığı göndermeyi de buraya not düşmek istiyorum. Verilen sözler tutulmalı, engelliler unutulmamalı. Kim bilir belki tutulur, bekleyip göreceğiz…

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

09.05.2018

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
163.942

VAKA

127.973

İYİLEŞME

4.540

ÖLÜM

35.969

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
6.166.978

VAKA

2.641.330

İYİLEŞME

372.037

ÖLÜM

3.525.648

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470