a

En pahalı şehirler

Uluslararası danışmanlık kuruluşu Mercer, yaptığı analizlerle dünyanın en yaşanabilir şehirlerini ortaya çıkarmaya çalışıyor. Mercer, Viyana'dan Bağdat'a kadar 221 şehri kapsayan analizleriyle kentsel yaşanabilirlik araştırmalarını ve incelemelerini ortaya koymaktadır.

Uluslararası danışmanlık kuruluşu Mercer, yaptığı analizlerle dünyanın en yaşanabilir şehirlerini ortaya çıkarmaya çalışıyor. Mercer, Viyana’dan Bağdat’a kadar 221 şehri kapsayan analizleriyle kentsel yaşanabilirlik araştırmalarını ve incelemelerini ortaya koymaktadır.
Mercer’in en son araştırmalarından biri ‘Yaşam Maliyeti Araştırması’ oldu. Bu araştırma bu yıl tam 26 kez yapılmış. Analizlerde, beş kıtadan 209 şehir kullanıldı. Araştırmanın sonucunda dünyanın en pahalı ve en ucuz şehirleri belirlendi. Mercer, şehirlerin analizlerini yaparken birçok veri topluyor. Bu araştırmada öne çıkan etmenler, dünyadaki ekonomik ve politik dalgalanmalar, döviz kurlarındaki hareketlilik, enflasyon ve konaklama ücretlerindeki değişiklikler oldu.
Araştırmanın sonucuna göre 2020 yılının en pahalı şehri Hong Kong olarak belirlendi. Analizin kalemleri arasında konut, ulaşım, giyim, ev eşyası ve eğlence dahil olmak üzere 200 maliyet karşılaştırmalı olarak ölçüldü. Hong Kong’u ardından Aşkabat, Tokya, Zürih ve Singapur ilk beş sırada yerini aldı.
Araştırmanın bir diğer konusu da en az pahalı şehirler oldu. Analize göre 2020 yılının en az pahalı şehri Tunus oldu. Yaşam maliyeti en düşük şehir Tunus olarak belirlendi. Tunus’un ardından Windhoek, Taşkent ve Bişkek en ucuz şehirler olarak belirlendi. Şehirler araştırmasında İstanbul da yer aldı. Araştırmaya göre dünyanın en pahalı şehirleri sıralamasında İstanbul 156’ıncı sırada yer aldı. İstanbul aynı listede geçen sene 154’üncü sırada yer almıştı. Yaşam Maliyeti Araştırması 2020 yılının sonuçlarına göre, ilk 10 sıralamasında üç Avrupa şehri yer aldı. Zürih Avrupa’daki en pahalı şehir olarak belirlendi. Bern şehri 8’inci sırada Cenevre ise 9’uncu sırada yer aldı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.