a

Eler: “Milli takımlarda gençleştirme olmaz”

Yenimahalle Kadın Hentbol Takımı ile başarılı bir sezon geçiren Antrenörü Serdar Eler, A Milli Takım Baş Antrenörlüğü görevine getirildi. Eler, Yenimahalle ve A Milli Takım hakkında değerlendirmeleri gazetemiz Güçlü Anadolu’ya yaptı. Milli takımın yaşlandığını belirten Eler, takımı gençleştirme gibi bir kaygısının olmayacağını, amacının yeni gençlerin keşfedilmesini ve milli takımlara entegre edilmesi olduğunu söyledi.

Yenimahalle Kadın Hentbol Takımının başında son iki sezonda Kadınlar Hentbol 1. Lig’inde şampiyonluk yaşayan ve bu sezonda da ilk yarıyı yenilgisiz bir şekilde kapatan Yenimahalle Kadın Hentbol Antrenörü Serdar Eler, Kadın Hentbol A Milli Takım’ın başına getirildi. Ligde Yenimahalle ile son iki yılda şampiyonluğa ulaşan Eler, başarılı yönetimini şimdi de A Milli Takım’a yansıtmak için çalışacak. Yenimahalle Kadın Hentbol Takımı ve A Milli Takım hakkında değerlendirmelerde bulunan Eler, Yenimahalle’deki görevine devam edeceğini söyledi.

TRANSFER DÜŞÜNÜLMÜYOR

Hentbol Kadınlar A Milli Takım’ın başına geçmesi için teklif aldığında gurur duyduğunu anlatan Eler, Yenimahalle ve Milli Takım’ın programlarının çakışmadığı için iki görevi de aynı anda yürüteceğini açıkladı. Ligin 10 Mayıs’ta biteceğini kaydeden Eler, lig bitiminden sonra Milli Takım’ın faaliyetlerinin başlayacağını söyledi. Yenimahalle’ye ilişkin değerlendirme yaparak konuşmasına başlayan Eler, güzel bir sezon geçirdiklerini ve ilk yarıyı kayıpsız bir şekilde kapattıklarını belirterek, “Bu galibiyetler şampiyonluk yolunda bize yüzde 50 avantaj sağladı. Böyle giderse şampiyonluk için çok büyük avantaj elde etmiş olacağız. Son iki yıldır şampiyon olmamıza rağmen puan kayıpları yaşamıştık. Şuan puan kaybımız olmadı. Bu da bizim moralimizi yüksek tutuyor” dedi. Ara transfer döneminde oyuncu almayı düşünmediklerini belirten Eler, “Hem kulüp politikası açısından hem de takımın dengesini bozmamak açısından herhangi bir transfer düşüncemiz yok. Transfer yapmayacağız” diye konuştu.

YAŞAR VE ARAS’IN ONAYI ALINDI

Milli Takım’ı yaklaşık 8 yıldır Hikmet Vurgun’un çalıştırdığını kaydeden Eler, federasyon seçimlerinden sonra yeni yönetimin, değişikliğe gitmeyi tercih ettiğini ifade eden Eler, teklif sürecini şu şekilde anlattı, “Tekliften dolayı gurur duydum. Yenimahalle ile bir sözleşmem var ve teklifi kulüp yönetimi ile Fahri Başkanımız konumunda bulunan Fethi Yaşar ile görüştük. Üst yönetim buna izin verdi. Özellikle Yenimahalle Belediyesi Başkan Yardımcısı Erhan Aras ile konuyu masaya yatırdık ve onunda onayını aldık.  Erhan Aras, A Milli Takım Antrenörlüğünün, Yenimahalle’nin antrenman ve maçlarına engel olmayacağını düşündü ve onay verdi.”

İYİ KURA ÇEKTİK

Milli Takım’ın Haziran ayında Çek Cumhuriyeti ile Dünya Şampiyonasına gitmek için çok önemli bir maça çıkacağını anlatan Eler,  “Çok önemli bir müsabakamız var. Dünya şampiyonasına katılmak için Çek Cumhuriyeti ile baraj maçı oynayacağız. İlk maç 9-11 Haziran tarihleri arasında Çek Cumhuriyetinde, ikinci maç ise 13-15 tarihleri arasında Türkiye’de oynanacak” dedi. İkinci maçın Türkiye’de oynanmasının bir avantaj olduğunu değerlendiren Eler, “Kadın Milli Takımımız Avrupa’da 27’inci sırada bulunuyor. Çekler ise Aralık ayında oynanan Avrupa Şampiyonası’nı 9. bitirdiler. Taktir edersiniz ki arada ciddi fark var. Ama kuradan oldukça memnunuz. Çekler’in yerine, Rusya, Polonya, Almanya, Norveç, Danimarka gibi takımların çıkması halinde hiç şansımız olmayabilirdi. En azından ikinci maçın Türkiye’de olmasından dolayı bir kura avantajımızın olduğunu düşünüyorum. İyi takımlar arasında, en iyi kurayı çektik diyebiliriz ”dedi.

TAKIMIMIZ YAŞLANDI, KARİYERLERİNİN EN ÖNEMLİ MAÇINA ÇIKACAKLAR

Milli Takım’ın uzun zamandır aynı oyuncu kadrosu ile müsabakalara çıktığını anlatan Eler, “Milli Takımımız yaşlandı, bu bir gerçek. Takımın en tecrübeli oyuncuları Çekler karşısında, kariyerlerinin en önemli maçına çıkacaklar. Bu maç, bu ülkeye yapacakları en önemli hizmet olacaktır. Kariyerlerinin sonlarına yaklaşırken hem tecrübelerini hem de oyun güçleriyle Çek maçından galip gelerek, bu ülkeyi ilk defa dünya şampiyonasına götürecek tecrübede olduklarını düşünüyorum. Hem yaş hem de statü itibari ile en üst noktadalar. Çoğu oyuncumuzun kariyerini zirveye taşıyabileceği bir maç olacak” ifadelerini kullandı.

GENÇLEŞTİRME OLMAZ, GENÇ YETENEK KEŞFİ OLUR

Milli takımı gençleştirme gibi bir projesinin olmadığını ifade eden Eler, gençleştirme konusunda duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Eler, “Gençleştirme her zaman antrenöre zaman kazandırmak için bir kaçak yoldur. Gençleştirme milli takımlarda olmaz. Milli takımlarda en iyi olanlar oynar. Bunun yaşı yoktur. Çünkü burası A Milli Takım’dır. Genç milli takım niye var? Gençler orda oynasın diye var. Gençler gerçekten yeteneklilerse, ağabeylerinden, ablalarından daha iyilerse zaten onların yerine milli takımda oynarlar” dedi.  Kendi sporculuğu döneminde de sıkça bu gençleştirme olayına denk geldiğin ifade eden Eler, gençleştirme eleştirisini şu şekilde devam ettirdi; “Antrenörlerin kendilerini kurtarması için izledikleri bir siyasettir. Gençleştirme ‘Ben bir kaç sene daha bu takımın başında durayım’ demektir. Kendine güveni olan antrenör, hiçbir zaman gençleştirme kelimesini kullanmaz. En iyi kimse onu oynatır. O ay, o sezon kim daha iyi oynamışsa o oynar. Yaşı 40 bile olsa çok iyi oynuyorsa milli takımda o kişi oynar. Yani 20 yaşındaki tecrübesiz bir oyuncuyu Çek maçında oynatacağıma, 36 yaşındaki Yeliz Özel’in oynaması benim için daha önemlidir. Kondisyonu, sağlığı yerindeyse, sakatlığı yoksa onu oynatırım.” Konuya gençleştirme olarak yaklaşılmaması gerektiğini savunan Eler, “Yeni genç yetenekleri keşfedip,  A Milli Takım’a monte etmek hedefimiz olacaktır. Gençleştirme gibi bir kaygım yok” dedi.

HENTBOL HAK ETTİĞİ YERE GELECEKTİR

Türk spor kamuoyunun gündemine hentbolun yerleştirilemediğini savunan Eler, spor kamuoyunun hentbola talebinin olmadığı söyledi. Kamuoyu oluşturma için 3 önemli saç ayağının bulunduğunu belirten Eler, “Federasyon, ürünün pazarlanması ve basın. Federasyon başarılı olacak ki basın ilgilensin. Basın ilgilenecek ki sponsorlar ‘A bak basında yer alıyor’ diyerek sponsor olsunlar. Sponsor geldiğinde tekrar federasyona dönüş olsun. Bu kendi içinde bir döngüdür. Sponsoru tek başına bulamazsın. Çünkü sponsor ürününün satılmasını, firmanın tanınmasını ister. Bunu da yapmak isterken başarılı, basında yer alan bir branşta yapmak ister. Başarılı olabilmek için para olması gerekiyor. Başarılı basın olması gerekiyor arkanda” şeklinde konuştu. Bu 3 ayağın oturtulmasında sorunlar yaşandığını anlatan Eler, sorunun hem kulüp hem de milli takımlar düzenine yaşandığını, sorunun önümüzdeki yıllarda çözüleceğini ve hentbolun hak ettiği yere geleceğini inandığını söyledi.

SORUN EĞİTİM SİSTEMİNDE

Gençlerin hentbola ilgisinin az olduğunu söyleyen Eler, sorunun eğitim sisteminden kaynaklandığını şu şekilde ifade etti, “Benim çocuğum seneye üniversite sınavına girecek. Ben hentbolda milli takımlar düzeyinde en çok milli olmuş insanlardan biriyim. Bu şartlarda, ben kendi çocuğumu göndermem. Benim oğlumun üniversite sınavı şuanda her şeyden daha çok önemli. Çünkü sistem bunu gerektiriyor. Hal böyle olunca gençler spora, hentbola yönelemiyor.”

(Güçlü ANADOLU / Mehmet Ali AKKUM)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Irak’la yeni dönem başlıyor!

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.