a

Ekmeğe zam kapıda

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, un fiyatlarında spekülatif bir şekilde artış yaşandığını belirterek, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) müdahale etmesi gerektiğini söyledi. Müdahalenin gelmemesi durumunda iki ay içinde yüzde 15 ile 25 oranları arasında ekmek fiyatlarına zam yapılacağını söyledi. Müdahale gelmesi durumunda ise yüzde 10 oranında bir zam öngörülüyor. Her iki durumda da ekmeğe iki ay içerisinde zam geliyor.
Şehitlere rahmet dileyerek açıklamaya başlayan Balcı, son iki ay içerisinde un fiyatlarında spekülatif bir artış yaşandığını belirten Balcı, iki ay içerisinde un fiyatlarının 62 liradan, 79 ile 85 lira arasında değişen fiyatlara yükseldiğini söyledi. Buğday üretiminde herhangi bir artış yaşanmadığını, ihracatın fiyatları etkileyecek düzeyde gerçekleşmediğini kaydeden Balcı, “Kesinlikle spekülatif bir artış olarak değerlendiriyoruz. 2015 yılının Aralık ayına baktığımızda aynı olayla karşı karşıya kaldığımızı görüyoruz. 2015 yılında yaşanan bu spekülatif artış, 2016 yılının Kasım ve Aralık ayında da yine aynı şekilde yaşanıyor. Ülkemizin içinde bulunduğu bu hassas dönemde, un fiyatlarının yüzde 23 ile yüzde 30 oranında gerçekleşmesini kesinlikle kabul etmek mümkün değil” dedi.
TMO MÜDAHALE ETMELİ
Fırıncı esnafı olarak 3 yıldır aynı fiyattan ekmek sattıklarını belirten Balcı, “Bu sıkıntılı dönemde kazanmayı unutmuşken, ülkemizde buğday sıkıntısı yokken, her zamankinden daha fazla un üretimi varken, tüketimden daha fazla üretim gerçekleşmesine rağmen, un fiyatlarının 62 liradan 79-82-85 lira gibi fiyatlar arasında değişmesi fırıncı esnafımızı bir çıkmaza sokmuştur” diye konuştu. 2015 yılında da aynı şekilde bir spekülatif artışın yaşandığını ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı, TMO’nun yapmış olduğu çalışma neticesinde ciddi anlamda gerilediğini söyleyen Balcı, “Biz bu artış karşısında bakanlığımızın aynı çalışmayı yapmasını bekliyoruz” diyerek müdahalenin yapılması gerektiğini kaydetti.
YA YÜZDE 10 YA DA YÜZDE 25 ORANINDA ZAM KAPIDA
İki aydır bakanlık ile temasta bulunduklarını ve durumu yetkililere ilettiklerini ifade eden Balcı, daha önce yapıldığı gibi, esnafa teminat mektubu karşılığında verdikleri gibi buğday satışı yapılması gerektiğini söyledi. İki aydır beklediklerin, bu süre içerisinde çok sıkıştıklarını anlatan Balcı, müdahalenin gelmemesi durumunda, un fiyatlarına yansıyan zammın yüzde 25 oranında ekmek fiyatına yansıtılacağını kaydetti. Müdahalenin olması durumunda da zam yapmayı düşündüklerini açıklayan Balcı, 2,3 yıldır ekmek fiyatlarında bir artış yapılmadığını, bu süre zarfında işçi maliyeti ve diğer giderlerde artış olduğunu belirterek, “Bakanlığın en kısa süre içerisinde 15-20 gün içerisinde müdahale ederek bu suni artışın önüne geçmesini bekliyoruz. Ankara’da 1 liraya satılan 250 gram ekmeğin fiyatı, eğer un fiyatlarında iyileşme olursa yüzde 10 artar, bu da aynı ekmeğin fiyatının 1,10 lira olması anlamına gelir. Un fiyatları böyle devam ederse Ankara’da 250 gram ekmeğin fiyatı 1,25 liradan aşağı olmaz” dedi.
Ekmek israfı konusunda bakanlıkla yürüttükleri çalışmaya değinen Balcı, projeye başladıkları günden bu yana israfta büyük bir azalma yaşandığını söyledi. Bakanlığın çıkartılan yasa ile ruhsatsız, merdiven altı imalathanelere artık izin vermeyeceğini, bu durumda israfın daha da aşağılara çekeceğini ifade etti.
(Güçlü ANADOLU / Mehmet Ali AKKUM)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bayraktar: Üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkı bir türlü kapanmıyor

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.