Ego değil, taksi durağı!

Atatürk Bulvarı üzerindeki otobüs duraklarında bekleyen taksiciler hem trafiğin aksamasına hem de EGO otobüslerinin rahatça durağa yanaşmasına engel oluyor. EGO duraklarının taksiciler tarafından sık sık işgal edildiğini belirten vatandaşlar ise, bu soruna derhal çözüm bulunması gerektiğini belirtti. Taksilerin otobüs duraklarında beklemesinden dolayı otobüslerin durağa yanaşamadığını söyleyen vatandaşlar, “Durağa yanaşamayan otobüsler, yolun ortasında durmak zorunda kalıyor. Yolun ortasında bekleyip yolcu alan otobüsler trafiğin aksamasına da neden oluyor” şeklinde konuştu. Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz vatandaşlar, yolcu iniş ve binişlerinde sık sık tartışmaların yaşandığını söyledi.

“NEREDEYSE OTOBÜSÜ DURAĞA ALMAYACAKLAR”

Kızılay’da vatandaşlarla yaptığımız görüşmelerde özellikle 297 durağının önünde duran taksicilerden şikâyetçi olduklarını belirttiler. Durakta bekleyen yolcular, “Özellikle akşam saatlerinde neredeyse otobüsü durağa almayacaklar. Bu konuda belediyeye de şikâyette bulunduk trafik polislerine de. Polis gelince kaçıyorlar ardından tekrar buradalar. Buna bir çözüm bulunmalı. Durak iş çıkış saatlerinde yoğun oluyor. Hem bizler için hem de otobüsler için bu taksiciler sorun oluyor. Bu konuda bir çözüm bulunmalı.” dediler.

“SADECE TAKSİLER DEĞİL, ÖZEL ARAÇLAR DA İŞGAL EDİYOR”

Otobüs şoförlerinin duraklara nizami olarak yanaşmakta zorluk çektiğini dile getiren Hacı Çevik “Ticari taksiler, minibüsler, servis ve özel araçlar tarafından duraklar işgal ediliyor, bu nedenle zaman zaman vatandaşlar ile taksiciler arasında tartışmalar yaşanıyor. Bu tartışmaların yaşanmaması ve durakların işgal edilmemesi için bariyer önlemi alınabilir. İstanbul’un bazı semtlerinde bu soruna çözüm bulunması bariyer önlemi geliştirildi. Gayet de çözüm odaklı bir sistem oldu. Burada da bu sistem devreye sokulabilir. Bu şekilde soruna çözüm bulunacağını düşünüyorum” diye konuştu.

“BU SORUNA DERHAL ÇÖZÜM ÜRETİLMELİDİR”

EGO duraklarının özellikle Atatürk Bulvarı üzerinde daha çok işgal edildiğini vurgulayan başka bir Vatandaş, “Bu soruna önce devletin daha sonra da Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası’nın çözüm bulması gerektiğini düşünüyorum. Duraktan üç metre uzakta otobüse binmeye çalışıyoruz. Trafik polisi bekleme ve park yapan araçları sık sık uyarmalıdır. Özellikle Otobüs duraklarında bekleme yapan taksicilere iki defa üst üste ceza yazılırsa bir daha park edeceğini düşünmüyorum. Devletin bekleme ve işgal yapan araçlara yüklü cezalar yazması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“KAMERA SİSTEMİ İLE BEKLEME YAPANLAR TESPİT EDİLEREK CEZA YAZILABİLİR”

Otobüs duraklarında bekleme yapan taksileri birçok kez polise şikayet ettiklerini kaydeden Vatandaşlar,  şunları söyedi: “Trafik polisleri geldiğinde hepsi bir anda ortadan kayboluveriyor. Ancak aradan birkaç dakika geçtikten sonra durum eski halini alıyor. Yani değişen bir durum olmuyor. Çünkü ciddi bir yaptırım ortada yok. Kamera sistemi ile bekleme yapanlar tespit edilerek ceza yazılabilir. Belki bu şekilde bir çözüm üretilmiş olur. Otobüs duraklarına park ederek bizlerin rahat binmesini engelliyorlar. Buna köklü bir çözüm bulunmalıdır. Bu durum herhalde sadece bizim ülkemizde bulunuyor. Taksicilere bunun eğitimi kesinlikle verilmelidir. Biz bile otobüse binmekte zorlanıyorken, engelli vatandaşlarımızın halini ise hiç düşünemiyorum. Yolun ortasına çıkarak otobüse binmeye çalışıyoruz. Çok büyük bir rezalet yaşanıyor. Korkudan kimse kimseyi de uyaramıyor. Durum bu olunca vaziyet de devam ediyor.

“DURAKSIZ TAKSİLER BİRÇOK ANLAMDA SORUN TEŞKİL EDİYOR”

Bu tarz taksilere binilmemesi gerektiğini belirten duraklı taksiciler vatandaşı uyarırken, “Unutulan eşyalarınızı veya taksiciyle yaşadığınız sorunu şikâyet edebileceğiniz bir merci yok. Sizden fazla veya haksız kazanç sağlayabilirler. Taksimetrenin mührüne dikkat edin. Eğer mühür yoksa derhal trafik polisine bildirin bu taksimetreyle oynandığı anlamına gelir. Haksız kazanç elde etmelerine yol açar. Ayrıca duraksız taksicilere binen birçok vatandaşın bir şikâyeti de yolu uzattıkları yönünde yani duraksız taksiler birçok anlamda sorunlar teşkil ediyor. O yüzden vatandaşımız duraklı taksileri tercih etmeli. Bütün duraksız taksiciler için sözüm yok ama bu tarz şikâyetleri bizlere binen müşterilerden duyuyoruz veya bizim durağın taksisi sanıp daha sonra gelenlerden biliyoruz. Bu konun derhal çözülmesi gerekiyor. Hem biz hem de vatandaşlar mağdur oluyor” açıklamalarında bulundular.

Haber-Foto: Kadir GÜRHAN

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
2.429.605

VAKA

2.307.721

İYİLEŞME

25.073

ÖLÜM

121.884

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
99.587.084

VAKA

54.920.146

İYİLEŞME

2.136.559

ÖLÜM

44.666.938

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.