EĞİTİM ŞART

Yeni eğitim ve öğretim yılı başlıyor. Bu sene 4 devreden oluşan bir uygulama var. Yarı yıl Şubat dışında Kasım ve Nisan ara tatilleri var. Uygulama yeni bakalım pratik sonuçları nasıl olacak.

Bugüne kadar en çok güven oyu alan ve desteklenen eğitim bakanı Ziya SELÇUK. Elinde sihirli değnek yok tabi. Ama destek karşısında umut da büyük oluyor. Beklentiler ve çıta yükseliyor. Çünkü herkes çocuğunun iyi bir eğitim almasını bekliyor.

Futbolu değil özel hayatı konuşulan Arda bile eğitim şart diyor. Yaşını doldurmayan oğlu için şimdiden 70.000 TĹ lık ana okuluna kayıt yaptırıyor. Bebeklere İngilizce öğretecek 3 dadıya toplam 20.000 TL lık harcamayı yapabiliyor.

Ünlü ve zenginler astronomik rakamlar ödüyor. Ana okullarında sıraya giriyor. Galatasaray ilkokulu kurası için   para yatırıyor. Yurt dışında çocuklarını okutuyor. Pervin BULDAN iki çocuğunu da yurt dışında okutuyor misal olarak. Herkes çocuğu için çaba sarf ediyor.

Zenginlik, mevki, itibar  ve sosyo ekonomik arttıkça çocuklara harcanan eğitim ve öğretim harcaması artıyor. Daha iyi ve özel bir yetiştirme için çocuk söz konusu olunca kesenin ağzını açıyor. Asgari ücret gündeme gelince traji komik toplantılar ve sonuç.

Kayıt parası her yeni dönem başlangıcında sorun olur. Bu senede soruşturma yapıldı. Okul aile birlikleri inanın önemli işler yapıyor. Okulun fiziki imkanlarını artırmak; tadilat,boya vb. Okulda hizmetli çalıştırılması,onun prim ve vergilerinin ödenmesi gerekiyor. Ayrıca eğitim araç ve gereçleri velilerden alınan paralarla halledilebiliyor.  Bu konu çok ayrıntılı ve dikkatli ele alınmalı.

Özel okul meselesi masta yatırılmalı. Nasıl bir yol izlemeli; bir yol haritası çıkartılmalı. Ana okulu, kreşten üniversiteye kadar kalite ve vizyon açısından kriterler belirlenmeli.

Askerlik nasıl bir yasal düzenleme ile kuralları ve kaideleri belirlendiyse;özel okul ve bağış sistemi de böyle yasalaşmalı. Devlet okulları velilerin parası olmadan sağlıklı işleyemez ve gelişemez. Ayrıca her veli elini taşın altına koymak zorunda.

Okul güvenlik meselesi hayatı önem taşıyor. Yaş grupları ile fiziksel koşullar değerlendirilmeli. Zarar vermeden oyun oynama becerisi geliştirilmeli. Akran zorbalığını göz ardı edemeyiz. Toplumda şiddet meselesi önce okulda çözülmeli. Öğrenciler arası cinsel istismar olmasına engel olunmalı.

Ayrıca okul bahçesine ve binasına giriş sınırlı ve izinli olmalı. Güvenlik personeli eğitimli ve sertifikalı olmalı. Emniyet ile irtibatlı olunmalı. Okul çevresinde güven timleri oluşturulmalı. Örneğin simitçi abi misali.

Öğretmenler ekonomik açıdan rahatlatılmalı. Kıdem, yetenek ve bilgi seviyesi ücrete belirgin şekilde yansımalı. İngilizce öğretmeni olup gramer bilmeyen konuşamayan çok kişi var. Utanmadan ben unutmuşum diyor. İşin ne senin, ekstra iş olarak mı öğretmen misin?

Okul kütüphaneleri etkin ve gelişebilir olmalı. Yeni nesiller okumak ve araştırmak için yanıp tutuşmalı. Kitap sevgisi olmayan öğrencilikten bile çıkarılmalı. Okumak zorundayız. Sonra kitapsız toplum oluyoruz.

Okul bahçeleri asfalt. Belediyeler pankart asarak övünüyor. Beden eğitimi dersleri top oynayarak ip atlayarak asfalt ve beton üzerinde geçemez. Spor tesislerde yapmak zorunda oluna faaliyettir. Belki o zaman beden eğitimi öğretmenleri egzersiz parasını hak eder.

Sosyal faaliyetler ile toplum içinde edep ve davranış ailelerle birlikte okul işbirliği içinde öğretilmeli. En başta tuvalet ve hijyen eğitimi. Çünkü Türkiye’ de umumi tuvalet kullanımı rezalet durumunda.

Okul, aile ve öğrenci üçlemesi Bir arada ortak hareket etmek zorundayız. Devlet eğitim konusunda adaleti sağlayabiliyorsa hukuk ülkede sağlamlaşır. İnsan hak nedir bilir; nereye başvurabilir, başkasının hürriyetini tanır.

Emaneti ehline teslim etmek istiyorsak eğitim aşamasında kimin ne kapasitesi ve yeteneği var tespit etmek zorundayız. Biz de eğitimde harcanan nesiller savaşlardan daha çok.

Her insan farklıdır, herkes ayrı yetenek taşır. Hayaller ve umutlar ancak eğitimle somutlaşabilir. Prof. Dr. Doğan CÜCELOĞLU lise öğretmeni tarafından psikoloji bilim adamı olacağı tespit edildiği gibi  talebe yetiştirmeliyiz.

NOT

Ivan ILLICH

Okulsuz Toplum

Tüm eğitim yöneticileri muhakkak okumalı.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Super Lig Puan Durumu

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470