a

Eczacılardan SGK’ya muayene katılım payı tepkisi

SGK, vatandaşın muayene katkı paylarını yüzde 20 ila 60 oranında artırdı. Yeni düzenleme 1 Ocaktan itibaren yürürlüğe girdi. SGK’nın emeklilerin maaşından kesilen, çalışanların eczanelerde ödedikleri muayene katılım paylarına zam yapması tepkilere neden oldu. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası(TEİS), SGK’nın yeni yılda, vatandaşın muayene katkı paylarını yüzde 20 ila 60 oranında artırmasını, ülkenin ekonomik koşullarına aykırı bir karar olarak değerlendirdi.
Yeni düzenleme ile hastaların daha önce 5 lira verdikleri devlet hastanelerine ait muayene ücreti yüzde 20 arttırılarak 6 liraya, eğitim araştırma hastaneleri için verdikleri 5 lira, yüzde 40 artış yapılarak 7 liraya, üniversite hastanelerindeki muayene katılım payı ise yüzde 60 artışla 5 liradan 8 liraya yükseltildi.
MUAYENE TAHSİLDARLIĞI YAPMAKTAN BIKTIK
“Artık muayene ücreti tahsildarlığı yapmaktan bıktık” diyen Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan, yapılan zammın ülkenin ekonomik koşullarına aykırı olduğunu kaydetti. Saydan konu ile ilgili yaptığı açıklamasında, “Vatandaşlarımız, devlet ve üniversite hastanelerine başvurduklarında oluşan, emekli vatandaşların maaşlarından kesilen, çalışan vatandaşlarımızın eczanelerimizde ödedikleri muayene ücretlerine SGK tarafından 31 Aralık tarihli mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ocaktan itibaren yürürlüğe giren düzenleme ile zam yapılmış bulunmaktadır” dedi.
VATANDAŞLA ECZACI ARASINDA GERGİNLİKLER YAŞANIYOR
Eczanelerden tahsil edilen muayene ücretlerinin, SGK tarafından eczane faturalarından kesildiğini vatandaşa bin bir zorlukla anlattıklarını dile getiren Saydan, “Vatandaşlar haklı olarak, ‘Beni sen mi muayene ettin, neden sen tahsil ediyorsun ‘ diyerek her gün eczanelerimizde bu tahsilat konusunda bize itiraz etmekte, gereksiz tartışma ve gerginlikler yaşanmaktadır. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren vatandaşlarımız eskiden 5 lira verdikleri devlet hastanelerindeki muayene ücreti için 6 lira, eğitim araştırma hastaneleri için verdikleri 5 lira yerine 7 lira verecekler. Üniversite hastanelerindeki muayene katılım payı ise 5 liradan 8 liraya yükseldi. Özel hastanelerdeki muayene ücreti ise 12 liradan 15 liraya çıkarıldı.
BU YÜKÜ ÜZERİMİZDEN ALIN
Vatandaşlarımızın reçetelerinde çıkan muayene katılım paylarında oluşan artışın Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapıldığını, sadece tahsilatı bize istemediğimiz halde yüklenmiş olan muayene ücretlerindeki artışın bizimle hiçbir alakası olmadığını, görev ve sorumluluğumuz olmadığı halde üzerimizde kalan bu yükün artık üzerimizden alınması talebimizle birlikte kamuoyunun bilgisine sunarız.”
(Cengiz ALDEMİR)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Başkent’in Organik Mesut’u

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.