a

‘’Eczacı kimliği ve kültürü insanlığa her koşulda kucak açmıştır’’

Doların yükselmesi eczacılık ve ilaç sektörünü etkiledi. Kur artışının yaşanması, eczanelerin, ilaç temini konusunda sıkıntı çekmelerine neden oldu. 43 yıldır eczacılık yapan Ali Ünal, Güçlü Anadolu Gazetesi’nin sorularını cevapladı. Ünal, ‘’ Stok konusunda eczacılar suçlanmamalı, eczacı her zaman insanlığın yanındadır’’ dedi.

Döviz kurlarının yükselmesi, ilaç stoklarını etkiledi. Birçok eczacı ilaç temini konusunda sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi. Vatandaşların kalp, tansiyon, şeker ilacı gibi en çok kullanılan ilaçlara ulaşamaması tepkilere neden oldu. Namık Kemal Eczanesi sahibi Ali Ünal yaşanan sorunların dönemsel olduğunu ve herkesi etkilediğini söyledi. 43 yıldır eczacılık yapan Ünal, insanlığın doğaya zarar verdikten sonra, ondan yardım istememesi gerektiğini savundu.
Eczacı Ali Ünal,‘’ İlaç herkesin ihtiyacı olan bir madde. İnsanoğlu doğaya önce zarar verdi, şimdi de ondan yardım istiyor. İnsanoğlu, doğaya zarar vererek, ona nankörlük ettikten sonra ondan yardım istiyor.’’ diyerek, ilaç üretiminde kullanılan hammaddelerin zarar gördüğünü belirtti. İlaç stoklarının tükenmesinde, dolar kurunun yükselmesi dışında birçok sebebin bunu etkilediğini belirtti.

İLAÇLARDA STOK SORUNU DÖNEM DÖNEM GÜNDEME GELİYOR

Ünal, İlaç sektörünün Türkiye’ye taşınması, üretim ve hammadde ihtiyacının yerli olarak karşılanmasının, bu sorunun çözülmesi için etkili bir yol olduğunu savundu. Türkiye’deki bu sorunun geçici olduğunu, yalnızca doların yükselişi ile bağlantılı olmadığını belirtti. Ali Ünal, ‘’ İlaç stokları, dönem dönem yaşadığımız bir sorun bunu etkileyen başka faktörlerde var. Mesela ambalaj sanayi, üretilen fabrikalarda çıkan sorunlar, hammaddenin ithal edilmesi gibi…’’. İlaç sektörünün sorunlarının çözülmesi için, ilaç fabrikalarının İç Anadolu bölgesinde kurulması, bütün bölgelere eşit mesafede bulunması sebebi ile önemlidir diyen Ünal, ‘’ Sağlık Bakanlığı, vatandaş ve eczacı üzerine düşen görevleri yerine getirirse sorun kalmayacaktır’’ dedi.

‘’HİÇBİR ECZACI ELİNDE İLAÇ VARKEN, HASTAYA YOK DEMEZ!’’

Döviz kurunun yükselmesiyle birlikte, 20 Şubat’tan itibaren ilaçlara uygulanacak zam konusunda, eczacıların bazı ilaçları saklaması ile ilgili çıkan haberlere eczacılar tepkili. Eczacı Ali Ünal, ‘’ Bunu hiçbir eczacı yapmaz, yapamaz. Eczacılar, her zaman, insanlığa kucak açmıştır. İnsanlık yorulduğunda, eczacılar bir han misali hep oradadır. Hiçbir eczacı hastaya, ilaç elinde varken yok demez. Eczacı, kimliği ve kültürü gereği, herkese ama herkese sevgi, hizmet ve yardım kucağını açmıştır.’’ yorumunu yaptı.

Rozita Merve HAMİDİ

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Şifalı tohumdan şifalı yağlara

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.