“EBA satışlarımızı arttırdı”

Savaş Erbektaş, “Pandemi süresince bilişim sektöründe hareketlilik yaşandı. Bu hareketliliğin nedeni ise EBA’dan kaynaklandı. Uzaktan eğitimlerin başlaması ile evine kamera, tablet, bilgisayar gibi ürünleri alanlar bir anda arttı. Hal böyle olunca bu kez de tedarikçi anlamında sorunlar yaşanmaya başladı. Talep artınca ve arzda sıkıntılar çıkmaya başlayınca herkes elindeki mala sonuç itibarıyla fahiş fiyat koydu.” dedi.

Ankara’da 17 yıldan bu yana elektrik-elektronik sektöründe esnaflık yapan Savaş Erbektaş ile dolarda yaşanan dalgalanmanın ve pandeminin elektrik-elektronik sektörünü nasıl etkilediğini konuştuk. Pandemi boyunca bilişim sektörünün hareketlendiğini ifade eden Erbektaş, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ile uzaktan eğitime geçilmesinin bilişim sektöründe satışları arttırdığını belirtti.

“KURUN ÇOK HAREKETLİ OLMASI BİZİ OLUMSUZ ETKİLİYOR”

Ankara’da 17 yıldan bu yana elektrik-elektronik sektöründe esnaflık yapan Savaş Erbektaş, kurun çok hareketli olmasının elektrik-elektronik sektörünü olumsuz etkilediğini belirtti. Doların sabit olmasının kendileri için daha önemli olduğunu ifade eden Erbektaş, “Esasında doların sabit bir değerde durması sadece bizim sektörün değil birçok sektörün işine gelecektir. Böyle olunca en azından gelecekle ilgili mal alımında ya da satımında plan yapılabiliyor ve esnaf tedirginlik yaşamamış oluyor. Yani kurun yüksek olması ne kadar kötüyse çok hareketli olması da o derece kötü. Zaten ekonomiye en çok zarar veren de kurun bu derece hareketli olması” dedi.

Erbektaş, “Örneğin sabah 10 liraya aldığın bir malı 12 liraya satmayı planlıyorken, akşam bir bakıyorsun ki 10 liraya aldığın malın fiyatı 15 lira olmuş ve sabahtan akşama kadar boşa çalıştığını fark ediyorsun” ifadelerini kullanarak yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi.

Dolarda yaşanan dalgalanmadan dolayı esnafın da fahiş fiyata gitmek zorunda kaldığını ifade eden Erbektaş, “Yani 10 liraya aldığın malı, 20 liraya satmaya başlıyorsun. Bu kez de müşteri dükkânın kapısından içeriye girmemeye başlıyor ve yapılan zamdan dolayı bizden hesap soruyor. Eğer ki tüketici gündemi takip ediyorsa konunun farkında olabiliyor ama tüketici gündemi takip etmiyorsa bizi ‘fırsatçılıkla’ suçlayabiliyor. Hâlbuki ortada böyle bir durum da yok. Çünkü ben toptancıdan nasıl bir fiyata mal alıyorsam üzerine karımı da koyarak satıyorum” diye konuştu.

Doların hareketli olması kadar iç piyasada üretimin olmamasının da fiyatları etkilediğine dikkat çeken Erbektaş, “Dükkandaki birkaç ürünün haricinde Çin’den gelmeyen ürün yok neredeyse. Aslında bu sadece Türkiye için değil tüm dünya için böyle. Çünkü tüm dünya Çin’i tedarikçi yaptı ve bir salgında bütün dünya Çin’den gelecek ürünleri gözler oldu” ifadelerini kullandı.

“100 METREDE BİR AÇILAN MARKET ZİNCİRLERİ…”

İnternet alışverişlerine ilişkin konuşan Erbektaş, internet alışverişlerinin elektrik-elektronik sektörünü etkilediğini ve internet alışverişinden kaçışın olmadığını belirtti.

Erbektaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Yani bunun önünün kesmek zor. Sistemin işleyişi böyle çünkü… Burada devreye girmesi gereken ise Rekabet Kurumu… Fakat Rekabet Kurumu sahnede büyük oyuncular olduğu zaman devreye giriyor. Örneğin iki büyük isim sahnede olduğu zaman Kurum devreye giriyor, fakat mevzu bir esnaf ile büyük bir firmanın arasındaysa Rekabet Kurumu devreye girmiyor.”

Erbektaş, “İnternet satışı bizim işlerimizi etkiliyor fakat işin gerçek boyutuna bakmak gerekirse Avrupa’da internet pazarı yüzde 60’larda iken Türkiye’de şuan yüzde 15’lerde. Büyük şehirler haricinde Türkiye’nin her yerinde internet pazarının işlediğini söylemek mümkün değil, öyle olsa dahi Türkiye’de şuan bunu kaldıracak bir lojistik de mümkün değil. Bugün orta sınıfı esas zor durumda bırakan Türkiye’nin her yerinde 100 metrede bir açılan market zincirleridir. Bu market zincirleri kendi alanları olmadığı halde yataktan tutun una kadar her şeyi mağazasında satabiliyor” diyerek sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“CEPTE PARA YOKSA UCUZ MALIN DA BİR ÖNEMİ YOK”

Market zincirlerinin her yerde açılıyor olmasının sadece esnafı değil orta sınıfın tamamını etkilediğine vurgu yapan Erbektaş, “Bahsettiğim mağazalar çok uyguna ürün satabilir ya da istihdam oranı çok yüksek olabilir. Fakat unutulan şu ki tüm dünyada orta sınıf denge faktörüdür. Bu mağazaların bir sorunla karşılaşması ise orta sınıfın topyekûn sorun yaşaması demektir” dedi.

Tüketicilerin haklı olarak kendi ceplerini düşündüklerini ve o mağazalarda satılan ürünlerin ucuz olduğuna inandıklarını söyleyen Erbektaş, “Fakat cepte para yoksa eğer ucuz olan malın da bir öneminin olmadığı fark edilmiyor. Bir ürünü alabilmenin yolu ise ticaretin devam edebilmesinden geçiyor. Tüm dünyada esas sistem bu şekilde işliyor… Fakat her yerde AVM ya da her 100 metrede bir bahsettiğim mağazalar olursa bunu yapmak güçleşecektir. Orta sınıfı bu noktada vuran ise internet alışverişinden daha çok her yere açılan mağazalar zinciri olacaktır” diye konuştu.

“FİYAT ARTIŞININ NEDENİ ARZ-TALEP NOKTASINDA DENGESİZLİĞİN YAŞANMASI”

Genel anlamda pandemi süresince bilişim sektöründe bir hareketliliğin yaşandığını anlatan Erbektaş, bu hareketliliğin nedeninin ise EBA’dan kaynaklandığına dikkat çekti. Uzaktan eğitimlerin başlaması ile evine kamera, tablet, bilgisayar gibi ürünleri alanların bir anda arttığını belirten Erbektaş, “Hal böyle olunca bu kez de tedarikçi anlamında sorunlar yaşanmaya başladı. Talep artınca ve arzda sıkıntılar çıkmaya başlayınca herkes elindeki mala sonuç itibarıyla fahiş fiyat koydu” dedi.

“Dolarda bir artış söz konusu ama elektronik ürünlerinde fiyatların bu denli yükselmesinin nedeni sadece bu değil” ifadelerini kullanan Erbektaş sözlerini şöyle sonlandırdı: “Fiyat artışının esas nedeni arz-talep noktasında dengesizliğin yaşanmasından dolayıdır. Örneğin 3 bin liralık bilgisayarın fiyatı şuan 9 bin lira. Fakat dolarda yaşanan yükseliş yüzde yüz değil. Yani talebin arzı karşılayamaması fiyatları etkilemiş oldu.”

(Türkan ÇATAL YILDIZ)

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Başkent’te kaçak alkol ve ilaç operasyonu

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
494.351

VAKA

400.242

İYİLEŞME

13.558

ÖLÜM

94.109

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
62.838.150

VAKA

40.248.672

İYİLEŞME

1.461.249

ÖLÜM

22.589.478

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Bir karar almadan önce iyice düşünüp hareket etmelisiniz. Koşarken düşününce yolun yarısında geri dönmek zorunda kalabilirsiniz.

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Yatırım kaynaklarınızı tekrar gözden geçirmeniz ve iş ortamınızda bazı hızlı değişimler bugün şaşırtıcı olabilir.

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Bugün sizin burcunuzda gerçekleşecek olan ay tutulması sizleri duygusal bağlamda biraz huzursuz hissettirebilir.

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  Kendinize yapacağınız yatırımın ya da eğitim planlarının çok önemli olacağını unutmadan hareket etmelisiniz.

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  İş hayatınızda bazı önemli sorumluluklar söz konusu olabilir. Artık liderliğinizi daha güçlü bir şekilde ortaya sunuyor olacaksınız.

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Hayal kırıklıklarınızın canınızı acıttığı bir günde gerçeklere yoğunlaşmak sizleri yorabilir. Kendinize zaman vermelisiniz.

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Bugün yaptığınız işlerde takdir görmek ya da onaylanmak isteyebilirsiniz. Kimseden onaylanma ihtiyacı duymadan kendi kararlarınızı vermeye çalışmalısınız.

  Devamı

  AKREP BURCU

  Finansal kaynaklarınızı anlık bir öfke ile heba etmek isteyebilirsiniz. Kızgınlığınız her ne ise sonucunda sizlerin zarar göreceğini hesap etmelisiniz.

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Hayatınızda radikal bir karar almak üzere olabilirsiniz. Önemli olan bu kararda sizleri destekleyen kişilerin görüşleri düşüncenizi netleşmesinde rol oynayabilir.

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Ruhunuz ve bedeniniz sizlere karşı koymaya çalışsa de siz istemediğiniz müddetçe değişim olamayacaktır.

  Devamı

  KOVA BURCU

  Bugün iletişim biçiminizde öfkeli algılanmamaya ayrıca özen gösterin.

  Devamı

  BALIK BURCU

  Disiplinli çalışmanız yaptığınız işe duygularınızı yansıtmanız ve kendinize has tarzınız sizlere başarının anahtarını kazandırmış olabilir.

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.