Düğünlerde İsrafı Önleme Kanunu

Korona virüs tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı sokak/köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinliklerin kısıtlanmasına ilişkin genelgesi beni, 1920 yılı Kasım ayına götürdü. O günlerde salgın yoktu ama başka bir sorun vardı: İsraf… Aslına bakarsak bugünkü düğünlerin de o günlerden farkının kalmadığını, genç çiftlerin altından kalkabilmeleri zor mali yükleri sırtlanmak zorunda kaldıklarını biliyoruz. İfratın alıp başını gittiği bu konuda söylenecek çok söz var

Korona virüs tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı sokak/köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinliklerin kısıtlanmasına ilişkin genelgesi beni, 1920 yılı Kasım ayına götürdü. O günlerde salgın yoktu ama başka bir sorun vardı: İsraf… Aslına bakarsak bugünkü düğünlerin de o günlerden farkının kalmadığını, genç çiftlerin altından kalkabilmeleri zor mali yükleri sırtlanmak zorunda kaldıklarını biliyoruz. İfratın alıp başını gittiği bu konuda söylenecek çok söz var ama biz en iyisi bugünü bırakıp eskiye doğru bir yolculuğa çıkalım.
Milli Mücadele devam ederken Meclis 11 Kasım 1920’de bir yasa tasarısını ivedilikle ele aldı. 25 Kasım 1920’de Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen tasarı, “Düğünlerde Men’i İsrâfat Kanunu”ydu. Kanun, 28 Mart 1921 tarihinde 55 numara ile yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Düğünlerde savurganlık yapılmasını yasaklayan kanuna göre, düğünlerde çeyiz gösterilmesi, iki giyimden fazla elbise konulması, düğün boyunca bir günden fazla çalgı çaldırılması ve ziyafet verdirilmesi, köçek oynatılması, nişan töreni, ağırlık, hediyeler verilmesi yasaklandı. Aykırı hareket edenlere 1-6 yıl hapis cezası öngörülüyordu. Ayrıca bu kanunla birlikte derneklerin de masraflı sünnet düğünü yapmaları yasaklanıyordu.
Meclis’in böyle bir kanunu çıkarmasındaki öncelikli amaç, Milli Mücadele sürerken milletin maddi varlıklarının çarçur edilmesini engellemekti. Kanun o dönemde kararlı şekilde uygulandı. Ancak zamanla gerek kanun gerekse uygulanmasında yaşanan aksaklıklar tartışılır hale geldi. Bu nedenle de 1967 yılında yürürlükten kaldırıldı.
Tabii düğünlerdeki israf sadece genç Türkiye’nin sorunu değildi. Osmanlı’da da kanayan bir yaraydı. Osmanlı’daki sıkıntılar ve buna karşı alınan tedbirler de ilginç. Konuyu merak edenlerin Dr. Feyza Kurnaz Şahin’in, Atatürk Dergisi 2013 2 (1) tarihli sayısındaki “İlk TBMM’nin Tasarruf Tedbirlerine Bir Örnek, Düğünlerde Men’i İsrâfat Kanunu ve Kamuoyundaki Yansımaları” makalesini mutlaka okumasını öneriyorum. Dr. Feyza Kurnaz Şahin’in oldukça kapsamlı ve aydınlatıcı bu makalesinden Osmanlı dönemine ilişkin özetle birkaç alıntı yapayım:
“Osmanlı Devleti’nde XIX. yüzyıldan itibaren düğünlerde yapılan israf sosyal bir sorun olarak ortaya çıkmaya başlamıştır. Padişahlar bu soruna hassasiyet göstermişler, düğün israfının ve başlık parasının önlenmesi için fermanlar yayınlamışlardır. Örneğin, evlenme sırasındaki başlık paraları ile ilgili Harput Sancağı’ndan İstanbul’a bir şikâyet dilekçesi yazılmıştır. Bunun üzerine Eylül 1831’de konuyla ilgili bir ferman gönderilmiştir. Fermanda, bölgede şer‘i ve örfî hukuka göre 100-250 kuruş arasında alınıp verilen mihirin arttığı, bunun toplumda sıkıntı yarattığı, bu nedenle miktarı 800-1.500 kuruşu bulan ‘başlık parası’nın alınıp verilmesinin yasaklandığı bildirilmiştir.
Mayıs 1844’te Padişah Abdülmecid, düğünlerde yapılan masraflarla ilgili bir ferman yayınlamıştır. Fermanda, bazı bölgelerde başlık paralarının israfa varacak şekilde yüksek tutulduğu, bu durumun gelenek haline geldiği, toplum için zararlı olan bu alışkanlığın terk edilmesi istenmiştir.
Sonraki yıllarda da bu sorun devam etmiştir. Bunun üzerine devlet düğünlerde israfın önüne geçmek için kapsamlı bir yasal düzenleme yapmıştır. Nitekim 1872’de ‘İzdivâc ve Tenâküh Maddesi Hakkında Tenbîhatı Hâvî İ’lânnâme’ adlı bir yasa yayınlanmıştır. Yasada, düğünlerde yapılan masrafların israf nedeniyle dinen de uygun olmadığı dile getirilmiştir.
Keza, herkesin düğünlerde aynı oranda masraf yapmasının mümkün olmadığı, bu sebepten gençlerin evlenemediği, evlenenlerin ise altından kalkamayacak derecede borca girmeleri nedeniyle sıkıntı yaşadıkları ifade edilmiştir. Düğünlerde ağırlık, çeyiz ve nişan adetlerindeki israf yasaklanmıştır.”

0 0 0 0 0 0
  YORUMLAR

  En az 10 karakter gerekli

  Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  Sıradaki haber:

  Koronavirüs Ulucanları da etkiledi: Ziyaretçi sayısında yüzde 60 düşüş 

  sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
  363.999

  VAKA

  316.008

  İYİLEŞME

  9.874

  ÖLÜM

  47.991

  AKTİF VAKA

  sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
  43.399.252

  VAKA

  29.098.191

  İYİLEŞME

  1.157.802

  ÖLÜM

  14.301.061

  AKTİF VAKA

  • KOÇ
  • BOĞA
  • İKİZLER
  • YENGEÇ
  • KOÇ BURCU

   Bilinçaltınız sizin düşünceleriniz ile şekillenecektir. Olumlu düşüncelerle zihninizi donatırsanız olumlu olayları yaşarsınız.

   Devamı

   BOĞA BURCU

   Arkadaşlık ilişkileriniz, sosyal çevrenizle alakalı geçmişten gelen bazı durumlar ya da şu anki yaşananlardan kaynaklı çeşitli gelişmeler olabilir.

   Devamı

   İKİZLER BURCU

   Bazen olmuyorsa olmuyordur deyip yeni başlangıçlar yapmanız gerekebilir.

   Devamı

   YENGEÇ BURCU

   İlişki kurarken dikkatli olmanız gereken bir süreçtesiniz.

   Devamı
  • ASLAN
  • BAŞAK
  • TERAZİ
  • AKREP
  • ASLAN BURCU

   Kadersel tanışmalar hayatınızda büyük dönüşümlere gebe olabilir.

   Devamı

   BAŞAK BURCU

   Ani kararlar, hızlı durum değişiklikleri, yaşayabilirsiniz. Adım atarken düşünmeniz ve ileriyi görerek davranmanız oluşabilecek sorunları azaltacaktır.

   Devamı

   TERAZİ BURCU

   Haklılık payınız elbet anlaşılacaktır. Herkese tüm her şeyinizi anlatmamaya özen göstermelisiniz.

   Devamı

   AKREP BURCU

   Bu dönemde çevrenizle alakalı bazı durumlar için sizden yardım istenebilir.

   Devamı
  • YAY
  • OĞLAK
  • KOVA
  • BALIK
  • YAY BURCU

   Sert çıkışlardan kaçınmalısınız ve tatsızlıklardan olabildiğince uzak durmalısınız.

   Devamı

   OĞLAK BURCU

   Değişiklik yapmak hayatınızın her alanında size iyi gelecektir. Değişiklikten, farklılıktan çekinmeyin. Buna ihtiyacınız var.

   Devamı

   KOVA BURCU

   Sorunlarınızı iletişim kurma şeklinizle çok rahat çözebileceksiniz. Bugün sadece agresif yaklaşımlardan uzak durun.

   Devamı

   BALIK BURCU

   Yeni bir başlangıç yapabilirsiniz ancak değişken olmamalı kararlarınızda emin olarak yürümelisiniz.

   Devamı
  Yazarlar
  Video
  Galeri
  Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.