Özen: Uzmanların temel anatomi bilgisi oldukça önemli

Ülkemizde en sık uygulanan güzellik işlemlerinden olan, istenmeyen tüylerden kalıcı ve sağlıklı bir şekilde kurtulmayı sağlayan lazer epilasyon, alanında uzman kişiler tarafından yapılmadığında istenmeyen sonuçlara sebebiyet verebiliyor.  Dr. Lucas Beauty merkezi kurucularından Arzu Koçanoğlu Özen ve  Mehmet Önder Özen, vatandaşlara seslenerek ‘’ İnsanlar bir yeri tercih ederken mutlaka uzmanların bilgisi ve donanımına ve hangi işlemi yaptırırlarsa yaptırsınlar uygulayan kişinin temel anatomi bilgisine sahip olmasına önem göstersinler’’ dedi.

Lazer epilasyon tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça yaygın bir güzellik uygulaması.. Lazer epilasyon nedir?  Cilde zarar verir mi? Ne kadar zamanda yapılır? Lazer epilasyon yaparken nelere dikkat edilmeli? gibi soruları Dr. Lucas Beauty Merkezi’nden Arzu Koçanoğlu Özen ve  Mehmet Önder Özen’e yönelttik.

‘’İŞLEM 6 İLA 10 SEANS ARASINDA DEĞİŞİR’’

Dr. Lucas Beauty Merkezi’nin kurucularından olan Arzu Koçanoğlu Özen, lazer epilasyon işlemi hakkında şunları kaydetti:

‘’Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerin lazer enerjisi kullanarak kalıcı ve sağlıklı olarak yok edilmesidir.  Kıl foliküllerinin köklerinde tahribat oluşturabilmek ve bu tahribat sonucu kıl foliküllerinin dökülmesini sağlamaktır. İşlem minimum 6 ila 10 seans arasında değişiyor.  Seans sayısı kişinin tüy yapısına ve metabolizmasına göre değişkenlik gösteriyor. Bu işlem artık birçok merkezde yapılır hale geldi burada önemli olan nokta, lazer epilasyonun uzman kişiler tarafından yapılmasıdır. Hijyenik ve titiz olunması oldukça önemlidir.  Kişilerin, güvenilir yerlerde analizini yaptırıp ona göre seanslarını almaları gerekir. Az öncede belirttiğim gibi birçok yerde lazer epilasyon merkezi var ama doğru uygulama yok. Lazer başlıklarını her zaman için steril tutmak oldukça önemlidir.  Bilhassa vücudun bazı bölgeleri için lazer başlığına streç film takmakta son derece mühimdir’’

‘’KİŞİNİN HAYAT KALİTESİ ARTIYOR’’

‘’Lazer epilasyonla bir nevi kişinin hayat kalitesini arttırıyoruz. Lazerle kıl köklerinde tahribat oluşuyor ve buna bağlı olarak da kişide sinek ıssırığı, elektrik çarpması gibi ufak dahi olsa bir hissiyat almak durumundayız çünkü belirttiğim gibi iyi ve etkili sonuçlar almak adına kıl kökü tahribatı olması gerekiyor’’

‘’SİYAH RENK IŞINI EMER, BEYAZ RENK İSE IŞINI YANSITIR’’

‘’Dünyada beyaz kılı gören bir cihaz yok. Siyah renk ışını emer, beyaz renk ise ışını yansıtır. Lazer epilasyon cihazları bir ısı ve ışındır. Isı ve ışınla kıl köklerinin tahribatı sağlanır. Beyazlamış olan bir kıl kökünü ışın yansıttığı için tahribatını oluşturamaz fakat bunun için tek bir cihaz vardır çok eskilerden beri kullanılan ve günümüzde de sıkça tercih edilen iğneli epilasyon sistemi. Dünyada oldukça geçerli bir sistem.  İğneli epilasyon yönteminde küçük ince bir iğne kıl köküne kadar sokularak , elektrik akımı verilir ve oluşan yanık kıl kökünü harap eder. Kıl kökü tek tek yakılır.. ‘’

‘’KEMOTERAPİ ALAN KANSER HASTALARINA, GEBELERE KESİNLİKLE LAZER EPİLASYON UYGULAMASI YAPILMAZ’’

Lazer epilasyona 6 aylık, 8 aylık, 10 aylık periyodlarda düzenli bir şekilde geldiğinde olumlu anlamda göze görülür sonuçlar elde edildiğini kaydeden  Arzu Koçanoğlu Özen, ‘’Genellikle ortalama 8 seansta kişi  bir  sonuç elde edebilir. Uygulayan kişinin,  kılın yandığından emin olması gerekir. Herkese aynı seans aralıklarında uygulama yapılamaz. Açık tenlilerde yüksek jüllerle atış yapılır, koyu tenlilerde ise düşük jüllerle atış yapılır. Örnek vermek gerekirse beyazı giydiğimiz zaman güneş ışınlarını yansıtırız ama siyahı giydiğimiz zaman ışınları tamamen emeriz lazer epilasyon da aynı şekildedir esmer bir tende yüksek jül girdiğiniz zaman cildi yakma durumu var. Açık bir tene de düşük bir jülle girildiği zaman cihaz  kılı görmez.   Lazer epilasyona gelen bir kişiye mutlaka konsültasyon kağıdı imzalatıyoruz. Kişinin, herhangi bir kronik rahatsızlığı var mı yok mu, herhangi bir ilaç vs kullanıyor mu hepsine bakıp, kontrol ediyoruz.  Örneğin, kemoterapi alan kanser hastalarına, gebelere kesinlikle lazer epilasyon uygulaması yapılmaz.’’

YAZ AYLARINA DİKKAT

Yaz aylarında, UV ve UVA ışınları ayrıca spot ışıkları sebebiyle lazer epilasyonu önermediklerini dile getiren Özen, ‘’Lazer epilasyonda vücudumuza bir ışın alıyoruz. Işına bağlı olarak kişi direk güneş ışığıyla temasında lekeye maruz kalabilir. Kişi, mecburi bir sebeple yaz aylarında atış yaptırmak istiyorsa akşam saatlerini tercih edebilir’’ dedi.

‘’HER ŞEYDEN ÖNCE HİJYENE ÖNEM VERİYORUZ’’

Dr Lucas’da her şeyden önce hijyene önem veriyoruz. İnsanlar bir yeri tercih ederken mutlaka uzmanların bilgisi ve donanımına ve hangi işlemi yaptırırlarsa yaptırsınlar uygulayan kişinin temel anatomi bilgisine sahip olmasına önem göstersinler.  Sektörümüzde anatomi bilgisi ne yazık ki oldukça eksik.  Bundan ziyade, lazer epilasyonu uygulayacak uzmanların işini severek yapması daha da önemlidir.   Kişi, işini severek ve isteyerek yaptığı sürece çok güzel sonuçlar elde edilir.

(Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER)

 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

’’ÜRETMEK EN BÜYÜK TERAPİ’’

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
494.351

VAKA

400.242

İYİLEŞME

13.558

ÖLÜM

94.109

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
62.849.187

VAKA

40.267.160

İYİLEŞME

1.461.376

ÖLÜM

22.582.027

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Bir karar almadan önce iyice düşünüp hareket etmelisiniz. Koşarken düşününce yolun yarısında geri dönmek zorunda kalabilirsiniz.

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Yatırım kaynaklarınızı tekrar gözden geçirmeniz ve iş ortamınızda bazı hızlı değişimler bugün şaşırtıcı olabilir.

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Bugün sizin burcunuzda gerçekleşecek olan ay tutulması sizleri duygusal bağlamda biraz huzursuz hissettirebilir.

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  Kendinize yapacağınız yatırımın ya da eğitim planlarının çok önemli olacağını unutmadan hareket etmelisiniz.

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  İş hayatınızda bazı önemli sorumluluklar söz konusu olabilir. Artık liderliğinizi daha güçlü bir şekilde ortaya sunuyor olacaksınız.

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Hayal kırıklıklarınızın canınızı acıttığı bir günde gerçeklere yoğunlaşmak sizleri yorabilir. Kendinize zaman vermelisiniz.

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Bugün yaptığınız işlerde takdir görmek ya da onaylanmak isteyebilirsiniz. Kimseden onaylanma ihtiyacı duymadan kendi kararlarınızı vermeye çalışmalısınız.

  Devamı

  AKREP BURCU

  Finansal kaynaklarınızı anlık bir öfke ile heba etmek isteyebilirsiniz. Kızgınlığınız her ne ise sonucunda sizlerin zarar göreceğini hesap etmelisiniz.

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Hayatınızda radikal bir karar almak üzere olabilirsiniz. Önemli olan bu kararda sizleri destekleyen kişilerin görüşleri düşüncenizi netleşmesinde rol oynayabilir.

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Ruhunuz ve bedeniniz sizlere karşı koymaya çalışsa de siz istemediğiniz müddetçe değişim olamayacaktır.

  Devamı

  KOVA BURCU

  Bugün iletişim biçiminizde öfkeli algılanmamaya ayrıca özen gösterin.

  Devamı

  BALIK BURCU

  Disiplinli çalışmanız yaptığınız işe duygularınızı yansıtmanız ve kendinize has tarzınız sizlere başarının anahtarını kazandırmış olabilir.

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.