a

Dr. Buğra:Kas spazmının çözümü akapunktur

Bel ağrıları modern çağ hastalıkları arasında yer alan bir hastalık. Soğuk ve Buz, Bel Ağrısını Tetikliyor. Uzmanlar, ağrıyan beller için kas gevşetici kremler yerine akapunktur önerisinde bulunuyor.

Ağır kış koşulları nedeniyle en sık karşılaşılan sağlık sorunlarının başında bel ağrısı geliyor. Dr. Buğra Buyrukçu, soğuk veya buzda kayarak düşmeye bağlı bel ağrılarına karşı uyarıyor, “Bel ağrısında ise hemen ilaca sarılmayın” diyor. Ankara Kişisel Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Dr. Buğra Buyrukçu, bel ağrılarının modern çağın hastalıkları arasında yer aldığını, yüzlerce farklı faktörün bel ağrısına sebep olabildiğini belirtti.
KAYMA SONUCU ANİ KAS SPAZMINA DİKKAT
Dondurucu soğukların hüküm sürdüğü bugünlerde, çok sayıda insanın bel ağrısı çektiğini hatırlatan Dr. Buyrukçu, “Soğuk ve buz bel sağlığını tehdit ediyor. Özellikle buzda ayak yere düzgün basmadığı veya kaydığı için ani kas spazmı yaşanıyor ve bu da bel ağrısına neden oluyor. Yine sıcak ev-ofis ortamından soğuk sokağa geçişlerde de kas spazmı çok artıyor. Bu nedenle soğuk-sıcak geçişlerinde çok dikkat etmek gerekiyor” dedi.
PENGUEN TARZI YÜRÜYÜN
Soğuk havalarda kas kasılmalarındaki artışın, yaz aylarında ise kalorili beslenmenin bel ağrılarını tetiklediğini kaydeden Dr. Buyrukçu’nun tavsiyeleri ise şöyle: “Kış aylarında bel ağrısı çekmemek için beli sıcak tutmakta fayda var. Sokağa çıkıldığında ise muhtemel kaymalara karşı eller cepte yürümemek, penguen tarzı dediğimiz ayakların hafif ön kısmı içe, arka kısmı dışa bakar vaziyette yürümek, adımları çok dikkatli atmak gerekiyor.
KAS GEVŞETİCİ KREMLER KULLANMAK DOĞRU DEĞİL
Alınan bütün tedbirlere rağmen bel ağrısı başladığında genellikle kişiler hemen kas gevşetici veya ağrı kesici kremler kullanmaya başlıyorlar. Bu doğru bir yaklaşım değil, zira sorunu çoğu kez çözümlemiyor.
AKAPUNKTUR ÖNERİYORUZ
Biz ilaç yerine hastalara geleneksel ve tamamlayıcı tıbbın en önemli ayaklarından akupunktur tedavisi öneriyoruz. Akupunktur öncelikle ağrıyı azaltıyor. Bunu vücudun kendi içerisindeki ağrı kesici mediatörleri salarak yapıyor. Özellikle iğnelerin etkisi ve vücut içinde kas gevşetici etki gösteren maddelerin salınımı ile kaslar gevşiyor, kas spazmları hızla çözülüyor. Akupunktur tedavisi ilaçların aksine hiçbir yabancı madde içermiyor ve kalıcı olma özelliği taşıyor.”

(Cengiz ALDEMİR)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Prof. Akkurt’tan kirli hava uyarısı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.