Dolmuş şoförlüğünden sosyal medya fenomenliğine!

Ankara Güvenpark’ta dolmuş şoförü olarak çalışan Yasin Eraslan, Tiktok uygulamasına yüklediği videonun izlenmesi ile bir anda sosyal medyanın tanınan isimleri arasındaki yerini aldı. ‘Çektiğim videoların tıklandığını görmek beni mutlu ediyor’ diyen dolmuş şoförü Eraslan, esas amaçlarının takipçilerini güldürmek olduğunu söyledi.

Video çekip sosyal medyaya yüklediğinde dolmuşçu arkadaşlarının kendisiyle dalga geçtiğine vurgu yapan Eraslan, “ Bana; ‘bu yaşa geldin bu yaştan sonra kim izler videonu, kim takip eder seni’ dediler. Bazı arkadaşlar esprili bir dille benle dalga geçtiler. Ama belli bir izlenme ve takipçi sayısına ulaştıktan sonra saygı ile karşılamaya başladılar. Bana şimdi de fenomen diyorlar ve başka bir şekilde yaklaşıyorlar. Bu tavır beni sevindiriyor.  Çünkü bu durum, bir şeye girdiğimi ve o işi başardığımı gösteriyor” dedi.

Videolarım izlendikçe yeni videolarla sevenlerimin karşısında olmaya devam edeceğim diyen Eraslan, bu yolda atılan her adımı ve bundan sonra izleyeceği yolu bizimle paylaştı. Biz sorduk Eraslan cevapladı.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

İsmim Yasin Eraslan, Ankara Kızılay Ayrancı hattında dolmuşçuyum. Arabacılık baba mesleğimiz. 41 yaşındayım hayatımı dolmuş şoförü olarak devam ettiriyorum. Yaklaşık 20 yıldır da bu işi yapıyorum.

 

Dolmuş şoförlüğünden sosyal medya fenomenliğine geçiş nasıl oldu biraz bu geçişten bahseder misiniz?

Yaşımız gereği sosyal medyadan pek anlamayız. Ama yeğenlerimiz biz eğlenceli insanlarız. Konuşma tarzımız eğlenceli olduğu için sosyal medyaya atıldık. Tiktok denilen bir uygulamada eğlence maksatlı paylaşımlar yapmaya başladık. Biz eğlendik bizi takip edenler de baya eğlendi. Sonra yavaş yavaş takipçi sayımız yükseldi. En son bir video paylaştım aracımızın teybi çalınmıştı. Bu video baya bir ses getirdi. Birçok arkadaşımız güldü. Çoğu arkadaşımız üzüldü ve geçmiş diyen arkadaş da çok oldu. Video instagramın birçok sayfasında paylaşıldı. Videoya geri dönüşler çok güzel oldu ama teybin kafasını çalan arkadaş bir türlü dönmedi. Bir umut bekliyoruz.

“VİDEOLARIMIN TIKLANMASI BENİ MUTLU EDİYOR”

Videolarınız bu kadar çok tıklanması sizde nasıl bir his uyandırıyor?

Bana ciddi bir mutluluk veriyor. Bizim çocukluğumuzda sosyal medya diye bir şey yoktu. Aktif değildi. Fakat şu an her şey internet ve sosyal medya üzerinden yürüyor. Orada edepli olduğumuz sürece sosyal medya çok güzel bir olay. Bizim zamanımızda büyüğe saygı vardı. Genç nesilde bu saygıyı pek görmüyorum. Ama onların yetişme tarzı da bunu uygun görüyor. Onlara da saygı duyuyoruz.

 

“VİDEOLAR TIKLANDIĞI İÇİN, VİDEO ÇEKMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Bu yüksek tıklanmalardan sonra nasıl bir yol izlemeye devam edecek siniz?

Şu an Tiktok uygulamasında eğlence amaçlı videolar çekiyorum. Çoğu arkadaş beğeniyor. Tabi kötü yorumlarda geliyor onlara da saygı duyuyoruz. Tiktok, İnstagram ve YouTube olarak devam etmeyi düşünüyorum. Bu mecraya atıldık artık. Videolar da tıklanıyor bu işe devam edeceğiz. Sevenimiz ve sevmeyenimiz var. Seven ve sevmeyenin olacak ki bir işi doğru yapıp yapmayacağını anlayacaksın. Herkes seviyorsa yanlış vardır. Herkes sevmiyorsa da yanlış vardır. Demekle yapılan iş doğru bir iş değil. Gelen yorumları saygıyla karşılıyorum. Edepli yorumlara cevap veriyorum. Bazılarından da bir çok şey kapıyorum. Çünkü bizim de bilmediğimiz çok şey var.

 

“SOSYAL MEDYANIN EN GÜZEL YANI İNSANLARLA İLETİŞİME GEÇMEKTİR”

Ünal Turan ile de tatlı bir rekabetiniz var, videolarınız da tıklanmaya devam ediyor. Araç sürerken sizi tanıyan oluyor mu ve nasıl tepki veriyorlar?

Sadece bir videom değil birçok videomda izlenme fazla oldu. Dolmuşta ve yolda yürürken tanıyan çok oldu. Ayrıca Tiktok uygulamasında canlı yayın diye bir uygulama var oradan canlı yayın da yapıyoruz. Avusturya ‘dan dan bir arkadaş Ankara’ya ablasını ziyarete gelmiş. Güvenpark’ta dolmuş içerisinde canlı yayın yapıyorum. Bana yazdı; abi yanına gelsem olur mu dedi. Ben de gel dedim bir çay ısmarlarız dedim. Arkadaş taksiye atlayıp geldi. Burada baya bir sohbet ettik. Servis attık. Yemeğimizi yedik, çayımızı içtik. Hala da görüşüyoruz. Sosyal medyanın en güzel yanı insanlarla iç içe geçmektir. Tabi iç içe geçtikten sonra iyi olanı da kötü olanı da ayırabiliyorsun. Yaptığımız işin beğenilmesi ya da izlenilip takdir edilmesi bizi mutlu ediyor.

Tıklanma arttıkça maddi kazanım da artıyor. Siz bu alanı ileriki dönemlerde maddi bir kazanca dönüştürmeyi düşündünüz mü?

Şu anki durumum iyi. İyi kötü kazancım var. Yaptığım bir kaç iş var. Dört beş tane kendime ait olan aracım var. Rent a Car yapıyorum. Şu an buradan bana gelen bir şey yok. Canlı yayında hediye olayı var. Orada da söylüyorum gelen hediyeyi yardıma ihtiyacı olan insanlara kimseye bildirmeden götürüp vereceğim. Şu an buradan para kazanma ihtiyacım yok, durumu benden daha kötü planlar var. Onlara yardım etmeyi düşünüyorum.

“ÖNCE DALGA GEÇTİLER SONRA FENOMEN DEMEYE BAŞLADILAR”

Dolmuşçu aleminde nasıl biliniyorsunuz?

Dolmuşçu arkadaşlarım beni çok iyi biliyor. İlk başta Tiktok açıp video paylaşmaya başladığımda bana; ‘bu yaşa geldin bu yaştan sonra kim izler videonu, kim takip eder seni’ dediler. Bazı arkadaşlar esprili bir dille benle dalga geçtiler. Ama belli bir izlenme ve takipçi sayısına ulaştıktan sonra saygı ile karşılamaya başladılar. Bana şimdi de fenomen diyorlar ve başka bir şekilde yaklaşıyorlar. Bu tavır beni sevindiriyor.  Çünkü bu durum, bir şeye girdiğimi ve o işi başardığımı gösteriyor.”

Ünal Turan ile olan atışmanızdan biraz bahsedebilir misiniz, hiç bir araya geldiniz mi?

Hiç bir araya gelmedik ve telefon görüşmesi de yapmadık. Ünal Turan şu an sosyal medyada fenomen bir insan, saygıyla karşılıyorum. Gönlü güzel bir insan. Benim bir videoma yorum yaptı. Daha sonra yapmadı. Bence benim üzerimden prim yapmak istemediği için yapmadı. Canlı yayınıma katıldı, selamını verdi. Ondan hariç bir ortak konuşmamız ve paylaşımımız olmadı. Biz bu mecrada insanların eğlenmesini istiyorum başka bir amacımız yok şu an.

“BÜYÜK KONUŞMAMAK GEREKİR NE OLACAĞINI BİLEMİYORUZ ÇÜNKÜ”

Bu mecrada belli bir kazanç sağlarsanız 20 yıllık dolmuş mesleğini bırakıp tamamen video çekimine yönelir misiniz?

Şu anda da video çekiyorum. Ama çektiğimiz videolar profesyonel değil. Daha fenomen olan arkadaşlar profesyonel ve ekip halinde çekiyorlar. Ben sadece kelime konuşuyorum ve arabada olan bir kaç şeyi gösteriyorum. Kazanç olduğunda ne olur? Büyük konuşmamak gerekir. Şu an böyle konuşuyorum yarın başka bir şekilde olur. Biz de ona göre yolumuzu çizeriz. Videolarım spontane gelişiyor. Kimseden bir alıntım yok. Mizah anlayışım olduğu için video bir anda gelişiyor. Sosyal medyadan Ankaralı video çeken arkadaşlarımız var. Yasin ve Sertaç diye aynı mahalleden dostlarımız var. Onlarla da videolarımız var. Onlar sadece mizah yapıyorlar, ben ise hem mizah yapıyorum hem de meydan okuyorum. Aramızdaki fark bu. Benim laflar argoda biraz daha ağır geliyor. Biz sitede değil gecekonduda büyüdük. Bana kim meydan okursa karşılığını veriyorum. Karşı tarafın videodaki açığı yakalar ve ona göre cevap veririm. Mesela Ünal Turan’ın 100 ya da 200 bin liralık arabayı nasıl hediye ettiğini merak ediyorum. Bana göre bu şüphe uyandırıcı.

Ankara’daki vaka sayılarının arttığını biliyorsunuz, biraz da dolmuş şoförü olarak pandeminin sizi nasıl etkilediğinden bahseder misiniz?

Vatandaşlar dolmuşa binerken tedbirini alıyor. Biz Çankaya bölgesinde çalıştığımız için yolcularımız özellikle tedbirini alıyor. Biz de zaten gereken tedbiri alıyoruz. Her akşam aracı yıkayıp dezenfekte yapıyoruz. Ayakta yolcu almıyoruz çünkü yasak. Aracımın içindeki bütün araçlar tekli ama arkadaki dörtlü koltukta insanlar yan yana oturuyor. İlerki dönemde yöneticilerimiz ne karar verirler bilmiyoruz ama, verdikleri kararlara uyacağız.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Ekmeğini güzel bir şekilde kazananlara helal hoş olsun kazandıkları para. Biz bu yola çıkarken eğlence maksatlı çıktık. İnşallah onlarda bizleri izlerken eğleniyordur. Herkese ve takipçilerime selamlar iletiyorum.

Haber: Kadir GÜRHAN

0 1 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Kum fırtınası sağlık sorunlarına yol açıyor”

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
500.865

VAKA

404.727

İYİLEŞME

13.746

ÖLÜM

96.138

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
63.359.632

VAKA

40.637.940

İYİLEŞME

1.470.769

ÖLÜM

22.721.692

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.