Doğanın dengesi

Doğanın dengesine müdahale etmeden duramıyoruz. Müdahale ettiğimizde neler olduğunu gördük işte. Bir yıldır koronavirüs ile mücadele etmeye çalışıyoruz. Karadeniz’de hamsi sayısı yunuslar yüzünden azalmış. Yunuslar hamsileri yiyormuş. Yetişkin yunuslar günde 70 kilo hamsi yediği için kontrollü avlanmaları önerildi. Tarım ve Orman Bakanlığı, hamsilerin avlanmaya elverişli olmayanlarının sayısının artması nedeniyle hamsi avına 10 günlük bir yasak uygulaması getirdi. Hamsinin Türkiye’de 9 santimetrenin altında olması durumunda avlanması yasak. İnsanlar ne kadar avlasak azdır diyerek koşullara dikkat etmeden avlama yaptıkları için hayvanların nesli tehlike altında. Deniz canlılarının belli bir olgunluğa erişene kadar avlanmaları yasaktır. Yumurtlama evresine gelmeden avlanan hamsiler tabii ki tehlike altına girecek. Bunun sorumlusu yunuslar değil.
Tüm canlıların neslinin tehlike altına girmesindeki en büyük etken küresel ısınma… Önünü bir türlü alamadığımız ve engellemek için de fazla bir şey yapmadığımız küresel ısınma. Hamsinin boyutlarının küçülmesindeki etken hamsilerin yeterince beslenememesi. Küresel iklim değişikliğinin etkisi ile Karadeniz bölgesinde kuraklık yaşanıyor. Hamsi yemi olarak bilinen planktonlar da bu kuraklık nedeniyle denizlere ulaşamıyor. Çünkü yaşadıkları göller kurumuş durumda. Planktonlara ulaşamayan hamsiler beslenemeyerek küçük kalıyor. Balıkçılar da hamsileri yediği için yunusları suçluyor ve kontrollü şekilde avlanmalarını tavsiye ediyor. Dünyaya zarar veren insan, kendi halinde yaşayan canlıyı zararlı gören yine insan. Bunun maalesef ki bir sonu yok. Umarız böyle bir şey olmaz ve yunusların yaşamlarına müdahale edilmez.
Türkiye’de koronavirüs vaka tablosu biraz olsun iyileşmeye başladı. En azından 30 binli rakamlardan 10 binli rakamlara dönmeye başladık. Maalesef ki gördük ki resmi müdahale olmadığı sürece kimse kendi önlemini almıyor. Kendi canını kendinden daha fazla kim düşünebilir diye soruyoruz ama düşünmüyoruz maalesef. Sokağa çıkma yasakları vaka sayılarının biraz olsun düşmesini sağladı gibi görünüyor. Birbirimizle ne kadar az görüşürsek o kadar iyidir. Ziyaretleri, toplanmaları maalesef bir süre daha ertelememiz gerekiyor. Çünkü ertelemedikçe bu süreç başa sarıyor…

  YORUMLAR

  En az 10 karakter gerekli

  Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
  2.418.472

  VAKA

  2.296.050

  İYİLEŞME

  24.789

  ÖLÜM

  122.422

  AKTİF VAKA

  sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
  98.277.828

  VAKA

  54.255.414

  İYİLEŞME

  2.109.626

  ÖLÜM

  44.022.414

  AKTİF VAKA

  Yazarlar
  Video
  Galeri
  Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.