Atatürk dizisini yayınlamama haberleri ile gündemden düşmeyen platform yayınlanacak diyip tekrar mı kararını değiştirdi? İşte tüm detaylar...

PLATFORMDA YAYINLANMAMA KARARI ALDI

Geçen yıl Türkiye’de yayın hayatına başlayan Disney Plus, Türk dizilerini yayından kaldırmasının ardından yeni bir skandala daha imza attı. Yapımcısı olduğu ve 29 Ekim 2023 tarihinde yayınlanacağını duyurduğu Atatürk dizisini platformunda yayınlamama kararı aldı. 

İçinde onlarca farklı içeriği barındırdığı için kullanıcılar tarafından sevilen Disney, 1 Temmuz’dan itibaren Türk yapımlarının önemli bir kısmını platformundan kaldırmıştı. Aniden alınan bu kararı Disney Plus’ın Türkiye yönetimine sorduğumuzda, tüm dünyada masrafları azaltmak için lokal içeriklerin kaldırılmasına dönük bir strateji izlediklerini söylediler.

Cumhuriyet’in 100’üncü yılına özel olarak hazırlanan ‘Atatürk’ün akıbetinin ne olacağı ise merak konusu oldu. Zira The Armenian National Committee of America (Amerika Ulusal Ermeni Komitesi), sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak Disney Plus Türkiye’nin ‘Atatürk’ dizisini iptal etmesini istedi. Sebebi ise Atatürk’ü savaş suçlusu olarak görmeleriydi. Türk içeriklerini platformdan kaldırma kararından sonra Atatürk’ün de yayınlanmayacağı yönünde paylaşımlar yapıldı, kullanıcılar üyeliklerini iptal etti. Ancak Disney Plus Türkiye, dizinin fragmanını yayınlayarak, “Orijinal dizi #Atatürk çok yakında, Cumhuriyetimizin 100. yılında yayında” paylaşımını yaptı.

FİLM SİNEMALARDA YAYINLANACAK

"Yastığa dökülen gözyaşlarım cesedini yıkasın" sözü ne demek? "Cesedini göz yaşımla yıkasınlar" sözü beddua mı? "Yastığa dökülen gözyaşlarım cesedini yıkasın" sözü ne demek? "Cesedini göz yaşımla yıkasınlar" sözü beddua mı?

Kısa süreli gündemi değiştiren platformdan başka herhangi bir açıklama gelmese de edinilen bilgiye göre Disney Plus Ermeni lobisine boyun eğdi. Diziyi platformunda yayınlamayacak. Aras Bulut İynemli, Songül Öden, Mehmet Günsür, Sarp Akkaya, Berk Cankat, Esra Bilgiç gibi önemli oyuncuların rol aldığı ve 8 milyon doların harcandığı yapımı çöpe atmayıp Türkiye’de vizyona koyacak. Cumhuriyetimizin 100. yılında yayımlayacaklarını söyledikleri diziyi, kasım ayında film olarak sinemalarda yayınlayacaklar.

Haber Merkezi