Deprem bölgesindeki gelişmeler AFOM’dan takip ediliyor

Türk Kızılayı, deprem bölgesindeki operasyonları kriz masasından takip ediyor. Deprem bölgesine ilişkin tüm gelişmeler Türk Kızılay’ının tüm birimlerinden görevlilerin bir araya geldiği bu masadan yürütülüyor.

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem Elazığ ile Malatya’da yıkıma sebep oldu. Depremin ardından ise Ankara’da bulunan Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi’nde (AFOM) kriz masası kuruldu. Kızılayın ilgili tüm birimlerinden görevlilerin bir araya geldiği masada; depreme ilişkin operasyonlar yürütülüyor. Tüm illerdeki güncel stok durumunun da takip edildiği masada bölgedeki ihtiyaca göre araç/gereç sevki yapılıyor. Bölgeye gönderilen araçların takibi de yine harita üzerinden AFOM’da bulunan araç takip sistemi ile sağlanıyor.

Türk Kızılayı tarafından bölgeye 167 afet uzman personeli ile 20 sağlık ve psikososyal destek ekibi sevk edildi. Depremin ardından kriz masası oluşturarak harekete geçen Kızılay, bölgeye çok sayıda insani yardım malzemeleri de ulaştırdı. Kızılay tarafından deprem bölgesine şu ana kadar; 4 mobil mutfak, 2 bin 500 çadır, 2 mutfak kiti, 15 bin 747 battaniye, 5 bin 686 yatak, 3 bin 200 gıda kolisi, bin 518 ısıtıcı, 15 öncü haberleşme aracı,

2 tır, 1 mobil çocuk dostu alan ve 7 ikram aracı ulaştırıldı. Öte yandan, Kızılay tarafından yapılan paylaşımda bölgedeki kan ihtiyacının kan merkezleri tarafından karşılandığı da bildirildi.

Kriz masası yöneticisi Kaan Saner konuya ilişkin yaptığı açıklamada, lojistik, afet yönetimi, beslenme, barınma işlemlerini buradan koordine ettiklerini belirterek, “Herkes bütünleşmiş şekilde birlikte çalışıyor. Burada 50 kişilik bir ekip çalışıyor. Bölge afet merkezlerimizde de kriz masaları oluşturulmuş durumda. Yereldeki ilk iletişim merkezlerimizden haber buraya akıyor burası da ulusal çapta kontrol ederek yereldeki ihtiyaçlara göre ihtiyaçları sevk ediyor. Türk Kızılayı afetin ilk anından itibaren personel sev ettik, yemeye hazır kumanya sevk ettik, battaniye sevk ettik. Yurt dışındaki merkezlerimizden sevkiyatlar yaptık. Devletimiz krizin sonlandığına karar verene kadar faaliyetler devam edecek” dedi.

Afet İzleme ve Haberleşme Merkezi personeli Zekeriya Karagöz, GSM haberleşmesi çöktüğü anda biz kendi alternatif sistemlerimizi çalıştırıyoruz. Alternatif sistemler dediğimiz uydu, telsiz haberleşmesi ve çeşitli haberleşme sistemleri. İlk haberler bize gelir. Biz gerekli birimlere, amirlere bilgi veririz. Durumun alarmına göre kriz masası toplanır” ifadelerini kullandı.

İHA

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Elazığ’da büyük deprem! AFAD’dan yeni bir açıklama daha… Son bilanço açıklandı

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
363.999

VAKA

316.008

İYİLEŞME

9.874

ÖLÜM

47.991

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
43.444.797

VAKA

29.132.600

İYİLEŞME

1.158.882

ÖLÜM

14.312.197

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Bilinçaltınız sizin düşünceleriniz ile şekillenecektir. Olumlu düşüncelerle zihninizi donatırsanız olumlu olayları yaşarsınız.

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Arkadaşlık ilişkileriniz, sosyal çevrenizle alakalı geçmişten gelen bazı durumlar ya da şu anki yaşananlardan kaynaklı çeşitli gelişmeler olabilir.

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Bazen olmuyorsa olmuyordur deyip yeni başlangıçlar yapmanız gerekebilir.

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  İlişki kurarken dikkatli olmanız gereken bir süreçtesiniz.

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Kadersel tanışmalar hayatınızda büyük dönüşümlere gebe olabilir.

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Ani kararlar, hızlı durum değişiklikleri, yaşayabilirsiniz. Adım atarken düşünmeniz ve ileriyi görerek davranmanız oluşabilecek sorunları azaltacaktır.

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Haklılık payınız elbet anlaşılacaktır. Herkese tüm her şeyinizi anlatmamaya özen göstermelisiniz.

  Devamı

  AKREP BURCU

  Bu dönemde çevrenizle alakalı bazı durumlar için sizden yardım istenebilir.

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Sert çıkışlardan kaçınmalısınız ve tatsızlıklardan olabildiğince uzak durmalısınız.

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Değişiklik yapmak hayatınızın her alanında size iyi gelecektir. Değişiklikten, farklılıktan çekinmeyin. Buna ihtiyacınız var.

  Devamı

  KOVA BURCU

  Sorunlarınızı iletişim kurma şeklinizle çok rahat çözebileceksiniz. Bugün sadece agresif yaklaşımlardan uzak durun.

  Devamı

  BALIK BURCU

  Yeni bir başlangıç yapabilirsiniz ancak değişken olmamalı kararlarınızda emin olarak yürümelisiniz.

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.