Deprem

Deprem maalesef ki bir Türkiye gerçeği… Üzerinde bulunduğumuz fay hattı sürekli hareket halinde bu nedenle de depremle er ya da geç yüzleşiyoruz. Hayat akıp giderken dünyanın, evrenin kendi işleyişi de devam ediyor. Depremlerle gezegenimiz tekrar kendini birleştirmeye çalışıyor. Biz kendi meselelerimizle ilgilenirken o da kendi içinde çeşitli etkilerle hareket ediyor. İstanbul depremi hepimizi çok korkuttu. Korkutmasının sebebi, çok yakın bir zamanda İstanbul’da en az 7 şiddetinde bir depremin bekleniyor olması. Uzmanlar bu depremin eninde sonunda gerçekleşeceğini ve İstanbul’un buna hazırlıklı olması konusunda uyarıyor. Deprem maalesef ki hazırlanabileceğimiz bir şey değil. Gezegenin bu şiddetli kırılması üzerindeki küçük insanların engelleyebileceği ya da önlem alabileceği bir şey değil. Tabii o an alınan önlemler, sonrasında yapılacak olanlarla birçok hayat kurtarılabilir. Fakat deprem anında yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok…

Konu deprem olunca ben de dünyada yaşanan büyük depremler de gündem oldu. Deprem kayıtları 1881 yılında ilk defa Japonlar tarafından tutulmaya başlanmış. Japonya da çok büyük depremleri yaşamış bir ülke olarak bu konuda hassas. Büyük depremler sıralamasının başında 1960 yılında 9,5 şiddetinde yaşanan Şili depremi geliyor. Büyük Şili Depremi”, tüm zamanların Richter ölçeğiyle ölçülmüş en büyük depremidir. Deprem neticesinde oluşan, yüksekliği 10 metreyi bulan tsunami, 10 bin kilometrelik alana yayılarak Japonya ve Filipinler’e ulaştı.

İkinci sırada ise 1964 yılında 9,2 şiddetinde depremle Alaska var. Herkesin hatırladığı Endonezya depremi ise tam 10 dakika sürmüş ve 9,1 şiddetiyle büyük hasara yol açmıştır. Japonya tarihindeki en büyük deprem ise 2011 yılında yaşandı. 9 şiddeti ile tam 6 dakika sallanan Japonya’da 17 bin kişi deprem sonucu hayatını kaybetti. 1952 yılında Rusya da 9 şiddetinde bir depremle sarsıldı. Yine Şili’de, 2010 yılında 8,8 şiddetinde bir deprem meydana geldi. 1906 yılında Ekvador ve Kolombiya’yı etkileyen 8,8 büyüklüğündeki deprem, her iki ülkede binden fazla insanın can kaybına neden oldu. Alaska’nın Rat Adaları açıklarında 1965’te 8,7 şiddetinde deprem kaydedildi. Deprem sonrasında oluşan zararın büyük çoğunluğu, meydana gelen tsunaminin etkisiyle gerçekleşti. Küçük çapta hasara yol açan depremde can kaybı yaşanmadı. Assam Depremi olarak bilinse de merkez üssünün Tibet olduğu düşünülen deprem, 1950 yılında 8,6 şiddetinde gerçekleşti. Endonezya’nın kuzeyindeki Sumatra Adası’nı, 2004’teki büyük depremin ardından 2005 yılında 8,6 şiddetindeki bir başka deprem vurdu. 1.300’den fazla kişinin ölümüne sebep olan depremin oluşturduğu dev dalgalar, Sri Lanka’ya kadar ulaştı ve 400’den fazla kişinin yaralanmasına neden oldu.

0 0 0 0 0 0

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

02.10.2019

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0

Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470