a

Darbe Araştırma Komisyonu toplam 141 kişiyi dinledi

FETÖ’nün Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu 3 aylık çalışmalarını tamamladı. Toplam 141 kişi dinlendi. 142 saat 22 dakika çalıştı. Komisyon Başkanı Reşat Petek, 15 Temmuz darbe girişimini, darbelerin ve gizli oluşumların siyaset üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’nun görev süresinin dolması nedeniyle, TBMM’de basın toplantısı düzenledi.
Toplantıda komisyonun çalışmaları hakkında bilgi veren Petek, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından TBMM’de grubu bulunan 4 partinin ortak iradesiyle kurulan komisyonun 4 Ekim 2016’da çalışmalarına başladığını hatırlattı. Petek, 3 ay içinde 22 toplantı yaptıklarını ve bu konuda bilgisi olan, sorumluluk mevkisinde bulunan, olayı yaşayan 51 kişiyi dinlediklerini kaydetti.
TOPLAM 141 KİŞİNİN BİLGİSİNE BAŞVURULDU
Çalışma ziyaretleri kapsamı da dahil toplam 141 kişinin bilgisine başvurduklarını anlatan Petek, demokratik usullerle tespit ettikleri, ortak teklifleri öncelemek suretiyle komisyonun tüm üyeleriyle belirledikleri isimleri dinlediklerini ifade etti. Petek, bilgi paylaşımını dağıtmamak, iktidar-muhalefet ayırımı yapmadan komisyon üyelerinin ciddi katkılarını sağlamak amacıyla alt komisyon oluşturmadıklarını vurguladı.
KOMİSYON TOPLAM 142 SAAT 22 DAKİKA ÇALIŞTI
Komisyon salonunda 142 saat 22 dakika süren toplantı düzenlediklerini, komisyona gelen dilekçelerin incelendiğini, ilgili olanların üyelerle paylaşıldığını, bu çerçevede 604 dilekçenin değerlendirildiğini anlatan Petek, 4 partiden sunulan önerge sayısının ise 70 olduğunu bildirdi. Reşat Petek, 3 aylık süre içinde kurum ve kişilere 86 bilgi ve belge isteme yazısı gönderildiğini, bugüne kadar 67 cevap alındığını, yeni yazılmış yazıların cevaplarının da beklendiğini belirtti.
ÇALIŞMALARIMIZA SON VERDİK
Petek, eski cumhurbaşkanları ve başbakanlara, gerekli gördükleri diğer kişi ve kurumlara yazıyla sorular yönelttiklerini, cevapları beklediklerini aktardı. Petek, tam zamanlı ve yarı zamanlı 27 uzman görevlendirildiğine, komisyonu uluslararası heyetlerin de ziyaret ettiğine işaret etti. Komisyonun Ankara, İstanbul ve Muğla’da gerçekleştirdiği çalışma ziyaretleri hakkında da bilgi verdi. Konuyla ilgili oldukça önemli bilgilere birinci elden ulaştıklarını ifade eden Petek, “Bu çalışmalarımızı 3 aylık süreye sığdırarak, süre uzatma talebinde bulunmadan çalışmalarımıza son verdik.” dedi.
Bilgi, belge, yazılı sorular kapsamında rapor taslağının yazım çalışmasının devam ettiğini aktaran Petek, basında, komisyon raporu tamamlanmadan bazı bilgi ve belgelerin yer aldığını, komisyonda görüşülen, nihai şekli verilen bir raporun söz konusu olmadığını kaydetti. Taslak rapor tamamlandığında komisyon üyelerine dağıtılacağını, üyelerden gelecek ek bilgi, görüş ve değerlendirmelerin bir rapor olarak başkanlığa sunulacağını söyleyen Petek şöyle konuştu:
BU ÜLKEDEN BAŞKA VATANIMIZ YOK
“Ülkemiz tarihinde ilk kez bu çapta bir silahlı darbe teşebbüsü, bizzat millet tarafından engellenmiştir. Türkiye, demokrasi ve hukuk devletine olan bağlılığını sadece yazıda, sözde kalmayan, gerektiğinde vatandaşların canı pahasına bu değerlerin hayata geçirildiği bir ülke olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Tankın, topun, uçağın, helikopterin, tüfeğin karşısına sadece ve sadece imanıyla, inancıyla, yüreğiyle dikilen bu alnı öpülesi millet, İstiklal Marşımızda ‘Siper et gövdeni dursun bu hayasızca akın’ dediği gibi, göğsünü siper ederek, bu hayasızca akını püskürtmüştür. Çünkü bizim bu ülkeden başka vatanımız yoktur.”diye konuştu.
(Cengiz ALDEMİR)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Eler: “Milli takımlarda gençleştirme olmaz”

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.