Daha sık gökyüzüne bak

Bir Kızıldereli öğretisi diyor ki; ”Bir atın susuzluğunu giderdiği yerden su iç; at hiçbir zaman kötü su içmez.
Kedinin yattığı yerde uyu, kurdun değdiği elmayı ye. Sivrisineklerin yerleştiği mantarları korkusuzca topla. Köstebeklerin kazdığı yere ağaç dik. Yılanın ısınmaya durduğu yere ev yap. Sıcak günlerde kuşların yuva yaptığı yere kuyu kaz. Horozlarla beraber uyu ve uyan ki tüm gün için en sarı mısırlara ulaşabilesin.
Daha çok yeşillik ye ki bir hayvandaki gibi güçlü bacaklara ve dayanıklı bir kalbe sahip olabilesin. Daha çok yüzmeye git ki dünyada kendini bir balığın kendini denizde hissettiği gibi hissedebilesin.
Daha sık gökyüzüne bak, daha az ayaklara, böylece düşüncelerin daha net ve hafif olacaktır. Konuşmak yerine, daha çok sessiz kal; böylelikle ruhun sakinliğe ve huzura erebilecek.”
Katılmamak ne mümkün.. Çoğu zaman buna özellikle dikkat etmişimdir en basiti kendi kedimden. Şöyle bir bakıyorum da asla istemediği bir şeyi yemiyor, günün en az 7 8 saatini uyuyarak geçiriyor, güneşli bir yer gördü mü yerleşip üstüne bir güzel yayılıyor. Yapmak istemediği hiçbir şeyi zoraki dahi olsa yapmıyor kısaca kedi de olsa kendi kurallarına ve doğasına göre yaşıyor. Güneşleniyor, uyuyor,istemediği bir şeyi yapmıyor, gergin ortamlardan uzaklaşıyor kısaca uzmanların ve doktorların ısrarla yapın dediği şeyleri ben değil kedim yapıyor.

Bazen açıp atasözleri-deyimler sözlüğüne göz gezdiriyorum. Atasözleri-deyimler sözlüğünü tam anlamıyla okumaya başladım desem yalan olur öyle güzel atasözleri ve deyimlerimiz var ki 2 cümle bile aslında onlarca hatta binlerce anlam içeriyor. Emek oImadan yemek oImaz, iki dinle bir söyle, İnsan beşer bazen şaşar sadece iki kelimelik bu sözler ne çok şeyi içinde barındırıyor farkında mısınız? Aynı şekilde öğretilerde öyle yazımın başında yer verdiğim gibi çoğu zaman farklı ülkelerin ve kültürlerin öğretilerine bakmaya çalışırım. Kızılderililer de ”İnsan iki ruhludur. İçinde bir iyi köpek bir de kötü köpek kavga eder. Hangisini daha çok beslersen o kazanır.” demiş. En az bizim atasözlerimiz kadar değerli olan bu öğreti insanoğlunun kendisiyle savaşını tek kelimeyle anlatır nitelikte. İnsan hakikaten de iki ruhludur bazılarının iyilik- kötülük terazisi dengededir bazısının bir adım önde. İnsanın içindeki iyi köpekle kötü köpek arasındaki mücadele karakteri ortaya koyar hangisi kazanırsa o şekillendirir benliği. Birbirinin tam zıttı iki kuvvet, eksi ve artı yükler. Siz en iyisi dengede tutun bu iki köpeği en çok da iyi ağır bassın.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

DERT BABASI

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
163.942

VAKA

127.973

İYİLEŞME

4.540

ÖLÜM

35.969

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
6.165.181

VAKA

2.641.068

İYİLEŞME

371.987

ÖLÜM

3.524.113

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470