a

Erdoğan erken seçim içi, ” düşünülmeyecek şey değil”

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, “Değişim Meclis’ten geçmezse parlamento yenilenmeli. Gerilim stratejisi izleniyor, buna son verilmeli” sözlerinin yankısı sürüyor.

Erken seçim tartışmasıyla ilgili bir açıklama da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. “Erken seçimin hiçbir zaman uygun olacağını düşünmedik. Parlamentoyu çalışamaz hale getirirse bunlar da düşünülmeyecek şey değil” diyen Erdoğan, Parlamentonun aynı istikrarı ortaya koyması halinde, milletin önüne gideceğini ve milletin kararı ne olursa ona evet diyeceklerini ifade etti.

Herkesin demokratik hakkını kürsüde kullanması ve düşüncesini orada ortaya koyması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan,” Ne yazık ki başından itibaren öyle gerçekleşmedi. Öyle ya da böyle 8 madde geçmiş bulunuyor. Bundan sonra temenni ederiz ki çok daha sakin bir havada ve demokrasinin adabına uygun bir şekilde devam etsin. Bazı milletvekili arkadaşlarımızın, bir milletvekili arkadaşımızın burnunun kırılması. Bir diğerinin ayağının dişlenmesi gibi çok çirkin olayların olması hiçbir milletvekiline yakışır şeyler değil. Ben öyle ya da böyle bu işin biteceğine inanıyorum” dedi.
ONDAN SONRA İŞİN ASIL SAHİBİNE GİDİLER
Erdoğan’ın erken seçim, anayasa görüşmeleri ve ekonomik gelişmeler konusunda yaptığı açıklama şöyle: ” Bu hafta bu iş biter. Ondan sonra işin asıl sahibine gidilir. Millet kararını verir. Öyleyse bu telaş niye? Kürsüyü kırmak dökmek, çiçeklikleri filan devirmek… Eninde sonunda buradaki arkadaşlar milletin vekilleridir. Asıl değil. Asıl millettir. Millet bekliyor. Bu iş bana gelsin, bu işin asıl sahibi benim diyor. Yeni bir anayasa dendiğine göre burada asıl telaşa kapılanlar farklı. İkide bir tek adamcılık gibi laflar ediliyor. Bir defa Türkiye’de tek adamcılık konuşulacaksa tek adamcılığın Türkiye’de tek uygulamasını yapan parti CHP’dir. Daha da ileri gittiler. İl başkanlarının bu ülkede valilik, belediye başkanlığını yaptıklarını biliriz. Kimi nereden dolanıp da aldatmaya kalkacaksınız.
BİZ ZETEN PARLAMENTER DEMOKRASİYİ UYGULUYORUZ
Şu anda dünyada uygulaması olan ve gelişmiş ülkelerde başkanlık veyahut yarı başkanlık, bu tür sistemlerin oturduğunu görüyoruz. Eninde sonunda işin gelip dayanacağı yer başarılı yöneticilerdir, siyasetçilerdir. Yönetici, siyasetçi başarılıysa netice almak mümkündür. Değilse mümkün değildir. Biz zaten parlamenter demokrasiyi uyguluyoruz. İş sonunda nereye geliyor, siyasetçilere. Bu kadar koalisyonlar yaşandı, başarılı oldular mı? 15-16 ay ortalamayla hükümetler gördük. Böyle bir durumda istikrar olabilir mi? Son 14 senede partimizi kurduğumuz zaman benim bir sözüm vardı, artık koalisyonlar zamanı artık olmayacak. İlk önce 5 yılla başladık. Daha sonra 4 yıl talebi geldi parlamentodan, ona da uyduk.
MİLLETİMİZİN KARARI NE OLURSA BİZ EVET DİYECEĞİZ
Erken seçimin hiçbir zaman uygun olacağını düşünmedik. Parlamentoyu çalışamaz hale getirirse bunlar da düşünülmeyecek şey değil. Bu şekilde kavga gürültüye gerek yok. Gelin düşüncelerinizi söyleyin. Bu hafta içinde kalan maddeler müzakere edildikten sonra işin ikinci turu var. Parlamento aynı istikrarı ortaya koyarsa milletimizin önüne gidecektir. Milletimizin kararı ne olursa biz evet diyeceğiz. Olay bu.
BİZİMKİ MED-CEZİR HAREKETİ GİBİ OLDU
“Bizimki med-cezir hareketi gibi oldu. Bir konuşma yapıyorsunuz iniyor, sonra bir konuşma yapıyorsunuz çıkıveriyor. Bu hafta içinde tekrar bir değerlendirmeyi yapacağız. Burada ürkecek bir durum söz konusu değil. Ben yine milletime çağrı yapıyorum. Kimse yastığının altında şu dövizi briktirmesin. Bunları TL ye dönüştürsün. Maliye Bakanlığımızın başlattığı bir kampanya vardı. Bu kampanyada da maşallah iyi bir geri dönüşüm oldu. Daha ileri gidiyorum. Yerli parayla ithalat ve ihracatın yapılması konusunda da anlaşmaya vardığımız ülkeler var. O başladığı zaman yerli para üzerinde döviz kurunun baskısı daha da azalacak diye bekliyorum.”

Serkan DEMİRTAŞ

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kocaeli’nde fabrikada korkunç patlama: 1 ölü 15 yaralı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.