Coursera

Günümüz dünyasında her şey çok kolay. Bunu sürekli tekrarlıyoruz. Ama gerçekten çok kolay. Hayat zor olabilir evet ama bilgiye ulaşmak çok kolay. Bilgi şu dönemde, hepimiz için değerli. İnsan sürekli bilmek ve yenilenmek isteyen bir varlık.

Günümüz dünyasında her şey çok kolay. Bunu sürekli tekrarlıyoruz. Ama gerçekten çok kolay. Hayat zor olabilir evet ama bilgiye ulaşmak çok kolay. Bilgi şu dönemde, hepimiz için değerli. İnsan sürekli bilmek ve yenilenmek isteyen bir varlık. Küresel Pandemi nedeniyle yüz yüze eğitimde yaşanan aksaklıklar öğrencileri online eğitime yönlendirdi. Çevrimiçi eğitim tabii ki biliniyordu ve kullanılıyordu fakat şimdi daha fazla insan bu eğitimlere yöneldi. Okullar konusunda değil ama evden çalışma yönteminde her işi online bir şekilde halledebildiğimizi öğrendik. O kadar ofislerde çalışan insanlar, aynı işleri evde de yapabildiklerini fark etti. Yani o kadar yollara düşmeye gerek yokmuş. İyi değerlendirilince online eğitim ve iş çok daha kaliteli vakit geçirmeyi de sağlıyor.
Belli bir disiplin oturtulduktan sonra online çalışma ile hem öğrenciler hem de çalışanlar, daha verimli bir hale gelebilir. Online eğitim denilince akıllara genelde çocuklar gelse de, bu eğitimlerden faydalanan birçok yetişkin var. Coursera, bu eğitim platformlarından biri. Bu platformda, dünyanın önde gelen üniversitelerinin bazı derslerini alabiliyorsunuz. Hatta belli bir ücret karşılığında, o üniversitelerden sertifika da alabiliyorsunuz. Kurs içerikleri genellikle, sanat, iş, bilgisayar, yazılım, kişisel gelişim, sağlık ve psikoloji gibi alanlardan oluşuyor. Örneğin, Yale Üniversitesi’nden bir hocanın dersini dinleyebiliyorsunuz.
Bu dersleri izlerken çok açık bir şekilde görülen bir durum var. Maalesef ki hayat standartlarımız arasındaki farklar. Örneğin bir üniversitedeki, Roma Mimarisi dersinin hocası, dersi anlatırken, öğrencilerin çoğunun İtalya’ya gittiğini varsayıyor. ‘Eminim birçoğunuz Roma’yı görmüştür’ diyor ve sınıfın birçoğu da buna katıldığını söylüyor. Türkiye’de yurtdışına çıkmak isteyen birçok öğrenci var fakat çoğu bunu şimdilik yapamıyor. Giden yok demiyoruz tabii ki ama yine de hala yurtdışında tatil yapmak çoğu insan için hayalden ibaret. Bir kere cebinizde iyi bir para olması gerekiyor gezmeye giderken. Bundan 5-6 yıl önce biraz daha imkanlıydı yurtdışı tatili. Fakat şimdi 1 haftalık tatil için en az 10-15 bin lira arasında paraya sahip olmanız gerekiyor.
Tabi bazı fırsatlar var ama bizim bahsettiğimiz, bir kişinin ortalama koşullarda, 1 hafta gidip gezmesi için bir örnek. Yurtdışına açılmak için önce bir çıkabilmek gerekiyor…

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
2.392.963

VAKA

2.270.769

İYİLEŞME

24.161

ÖLÜM

122.194

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
96.218.601

VAKA

53.118.533

İYİLEŞME

2.058.551

ÖLÜM

43.100.068

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.