Çocuklara bunu yapmayın!

Bir ülkenin geleceğinin emin ellerde olması için yeni nesillerin sağlıklı yetiştirilmesi büyük önem taşıyor. Bu nedenle özellikle çocuklarımızın hele hele kız çocuklarının iyi bir eğitim almasını sağlamalıyız.

Günümüzde nüfus artışına bağlı olarak, yeni toplumsal sorunlarla yüzleşmek zorunda kalıyoruz. Özellikle metropollerde bu sorun bir kat daha artıyor. Birçok büyük şehirde olduğu gibi yoğun göç alan Ankara’da da çocuk dilenci sayısında ciddi bir artış oluşmakta.

Bugün Ankara’nın en hareketli bölgelerine gittiğinizde karşınıza bir çocuk dilenci mutlaka çıkacaktır. Kucağında veya sırtında minik bebe ile dilenenleri saymıyorum dahi.

Yaşıtları okullarda iken o çocuğu sokağa iten ve dilenmeye zorlayan anlayış iyi analiz edilmedikçe de bu sayı gün geçtikçe artış gösterecektir.

Sadece sokakta değil tabi ki!

Metroda, otobüste, alış-veriş merkezlerinde kısacası yoğun insan trafiğinin yaşandığı her yerde de bu çocuklara rastlıyorsunuz. İlk zaman içiniz acıyor. Yardımda bulunuyorsunuz. Sonra düşünüyorsunuz; ‘acaba yardım ederek bu alışkanlığına prim mi veriyorum’’ diye.  Tabi çocuk ‘ekmek alacağım veya okul masraflarımı karşılayamıyorum’ deyince boğazınız kuruyor ve kayıtsız kalamıyorsunuz.

Bu manzara son yıllarda toplumun kanayan yarası haline geldi. Toplum olarak biraz duygusal ve gözü yaslı bir fıtrata sahip olduğumuz için çoğu zaman yardım ediyoruz bu çocuklara istemeden de olsa. Ama nereye kadar?

Basından bu konudaki haberleri hayretle takip ediyoruz. Dilenci çetelerinin ailelerden çocuk kiraladığına yönelik iddiaları doğrulayan çocuk hakları aktivistleri, dilenci çocuk sayısının Suriyeli mültecilerle birlikte kontrol edilemez şekilde arttığını söylüyor…

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın biran önce bu duruma el atması kaçınılmaz olmuştur. Çünkü, çocuklar ailelerin bilgisi olmadan bu işi yapamazlar. Konu çok yönlü olarak araştırıldığında farklı detaylarda ortaya çıkabilir. Çocukları sokaklarda mendil, kalem satarken hatta dilenirken görmek içimiz acıtıyor.

Gelin bu çocuklarımızı topluma kazandıralım ki, geleceğe güvenle bakabilelim.

 

 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

06.10.2017

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470