Çevre bilincimiz yok!

En üzüldüğüm en kafaya taktığım konulardan birisi çevre bilincimizin tam anlamıyla oturmamış olması. Çevre kirliliğini dünyanın kanseri olarak nitelendiriyorum. Sokakta yürürken başka insanların yüzüne baka baka yere tükürenler mi dersiniz, içtiği sigaranın izmaritini, çiğnediği sakızın kalıntısını yere atanlar mı dersiniz, denizi, kumsalı kirleten mi dersiniz hepsi mevcut. Yere çöp atmıyor bu tip insanlar bırakıyor adeta öylesine doğal, öylesine normal bir şeymiş gibi..
Aynı şey kendi evinde, kendi bahçesinde olsa kıyameti koparacak tonla insan varken bu kadar kendine Müslüman ve benmerkezci yaşamak çok absürt ve kaba geliyor elindeki çöpten bir an evvel kurtulup rahatlama arzusuyla harmanlanmış bir bencillik… Yaşadığı evi son derece benimsemesine benimsemiştir ama yaşadığı kenti halen benimseyememiştir. Ev onundur, fakat kendi yaşadığı sokak onun değildir, yerleşik yaşam kültürüne geçememiş ‘’biz’’ olmayı becerememiş bireylerdir. Çevre bilinci de bana göre bir kültür. Ya ailenden ediniyorsun ya almış olduğun eğitimde ya da kendi özünde, mayanda oluyor. Yaş, meslek, cinsiyet, dil, din, ırk, gözetmiyor.
Ben bu tarz insanlarla karşılaştığımda şunu yapıyorum attığı çöpü kendisine göstere göstere yerden alıp, gidip çöp kutusuna atıyorum ya da ”Pardon, bir şey düşürdünüz” deyip ne attıysa geri iade edilmesi gerektiğini düşünüyorum hiç gocunmuyorum az da olsa utanabilmeli insan.
Toplumsal bilinç edinememiş , benmerkezci kafa yapısına sahip insanlara yüksek ceza işlemi uygulayıp ona o alışkanlığı o şekilde bıraktırmak gerektiğine inanıyorum. Başkasının yaşamına, başkasının yaşam hakkına, sağlığına dikkat edecek özen gösterecek bir çağda o kafayla yetiştirilmiş insanlarla yaşamak istiyorum. Bu tip benmerkezci çağ dışı insanlar, sorsan Avrupa’nın ne kadar temiz olduğundan, görsün veya görmesin bahseder. Trajikomiktir. Evet, abartmıyorum sokakta işkence edilen sokak hayvanları bile daha temizdir bu tip insanlardan 10 yıldır hayvan besleyen ve hayvan sever biri olarak şunu belirtmek isterim. Hayvanlar, bulundukları ortamı kirletmekten son derece rahatsızlık duyar örneğin kediler kendi kumlarından başka hiçbir yere tuvaletini yapmaz dışardaysa bile toprağı eşeler üstünü kapatır. Ne acıdır ki bazı insanlar bu kültürden bu iç güdüden çok ama çok uzak. Sağlıklı yaşam, sağlıklı çevre ile olur. Tabiatın isteklerini anlamazlıktan gelen, bir şekilde cezasını görür ve unutulmamalıdır ki ‘’yarının doğası bugünden yaratılır’’!

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Benzin kuyruğundan sebze-meyve kuyruğuna mı?

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
164.769

VAKA

128.947

İYİLEŞME

4.563

ÖLÜM

35.822

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
6.679.668

VAKA

2.859.681

İYİLEŞME

379.820

ÖLÜM

3.819.987

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470