a

Çetin: Gelişimin yolu eğitimden başlar

Nezaket Okulu, Down Sendromu Nezaket Eğitim Merkezi, Gençlik Akademisi gibi hizmetlerle gönüllere taht kuran Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, gelişimin yolunun eğitimden başladığını belirterek, her yıl 26 bin ilköğretim öğrencisine kırtasiye malzemesi dağıttıklarını söyledi.

OKUYAN ŞEHİR PURSAKLAR
Başlattığı kampanyalarla ilçeyi ‘Okuyan Şehir’ haline getiren Pursaklar Belediyesi, bir çok kampanyaya da imza attı. “İlk Kitabınız Bizden”, “Kitaplar Devletten Kırtasiyeler Belediyeden”, “Okuma Bayramları”, “Tatil Arkadaşım”, “Evde Okul Sistemi” (Doping Kart), “Üniversiteye Hazırlık Setleri”, “Cezaevleri Aydınlanıyor”, “Kahvehanelere Kitap ve Kitaplık”, “Atasözleri Resimleme Yarışması”, “Eğitime Destek Aracı”, “Kitap Kumbaram” bu kampanyalardan birkaçını oluşturuyor. Türkiye’nin ilk Şehir ve Mimari Kütüphanesini de oluşturan Pursaklar Belediyesi, burada yaklaşık 7 bin kitap, dergi ve benzeri doküman barındırıyor. Eğitime Destek Aracı ile engelli öğrencilere servis hizmeti veriyor.
Eğitim hizmetlerinin detaylarına inen Çetin şu açıklamalarda bulundu:
“Eğitim Öğretime başlayan çocuklarımıza ilk kitaplarını belediye olarak verip, onların eğitim heyecanlarına ortak oluyoruz. Kitaplar Devletten Kırtasiyeler Belediyeden Kampanyası: “Kitaplar Devletten Kırtasiyeler Belediye’den” sloganı ile okuyan bir şehir oluşturmak için, her yıl düzenli olarak ilçemizde eğitim öğretim gören yaklaşık 25-26 bin, ilk ve ortaokul öğrencisine kırtasiye malzemelerini hediye ediyoruz. Tatil döneminde de çocuklarımızın kitaplarla olan bağını devam ettirmeleri için tatil kitapları hediye ediyoruz.”

DOPİNG KART
Online çalışma sistemi ile bütün veliler, öğretmenler ve öğrenciler için bir sistem kurduklarını dile getiren Çetin, “Verdiğimiz kartlarda yer alan şifreler ile internetten bu hizmete erişim sağlanıyor. Kıraathane kültürünü yaşatmak için tüm kahvehanelerimize kitap ve kitaplık dağıttık. Türkiye’nin ilk Şehir Araştırmaları Kütüphanesi: İçinde 7 binin üzerinde şehircilik üzerine kitap, dergi, broşür ve makalelerin yer aldığı bir ihtisas kütüphanesi ile hizmet veriyoruz. Pursaklar’ın hafızasını güçlendiriyor ve zenginleştiriyoruz. Engelli öğrencilerimiz için eğitime destek aracı yaptırdık. Bununla öğrencilerimizi evlerinden okullarına, okullarından da evlerine taşıyoruz” dedi.

NEZAKET OKULU
5 yıldır devam eden Nezaket Okulu projesiyle ile geleceğin hanımefendilerini ve beyefendilerini yetiştirmek, milli ve manevi değerleri küçük yaşlarda aşılamak üzere, 3 ila 5 yaş arasındaki çocuklarımıza ücretsiz adab-ı muaşeret eğitimi verildiğini söyleyen Çetin, şöyle devam etti:
“Merkez Nezaket Okulu, Altınova Kültür Merkezi, Saray Kültür Merkezi, Eski Köy Caddesi’ndeki Nezaket Okulumuz bulunuyor. Nezaket Okulları müfredatı Gazi Üniversitesi Çocuk Gelişimi Öğretim Üyeleri tarafından değerlendirilerek, özgün ve adab-ı muaşerete uygun bir şekilde oluşturduk. Nisan 2015 yılında Okul haline gelen Nezaket Okullarını böylelikle kurumsallaştırmış olduk.”

DOWN SENDROMU EĞİTİM MERKEZİ
Çetin, sosyal belediyecilik hizmetine bir yenisini daha ekleyerek, down sendromlu çocuklar için anaokulu düzeyinde ilk belediye Down Sendromu Nezaket Eğitim Merkezini açtıklarını, burada çocuklarımıza ücretsiz eğitim verdiklerini belirtti.

GENÇLİK AKADEMİSİ
Ülkenin geleceği olan gençleri, kendi değerlerine bağlı, okuyan, araştıran, sorgulayan, yeteneklerini keşfeden, bunları hayata geçirmeleri için imkan ve zemin hazırlayan erdemli gençler olarak yetiştirdiklerinin altını çizen Çetin, “Bu sene özel olarak tasarladığımız ‘Pursaklar Gençlik Akademisi’nde; okul dersleriyle alakalı kurslar, konferanslar, seminerler, autocad (otoket), resim, müzik, gitar, model uçak, bilgisayar, diksiyon ve muhasebe gibi eğitici kursların yanında masa tenisi, satranç ve birçok kurs ile gençleri eğiterek onların başarısına katkı sunacağız. Sportif faaliyetler, doğa kampları, sinema, tiyatro ve kültür gezileriyle donanımlı, hayatın içinde aktif olan gençlere imkanlar sunacağız” değerlendirmelerinde bulundu.

Mesut KETE

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Devlet Tiyatroları’na bu sezon ilgi yoğun

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.