Çavuşoğlu’ndan CHP ve İyi Parti’ye tezkere ziyareti

Dişişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ederek, Libya Tezkeresi hakkında bilgi verdi. CHP Genel Merkezi’nde Kılıçdaroğlu ile yapılan görüşmede CHP Genel Başkan Yardımcıları Ünal Çeviköz ve Oğuz Kaan Salıcı ile TBMM Grup Başkanvekili Engin Özkoç da bulundu. Çavuşoğlu, yaklaşık 1 saat süren görüşmede bugün TBMM Başkanlığı’na sunulması beklenen Libya’ya asker gönderme tezkeresi hakkında Kılıçdaroğlu ve ekibine bilgi verdi.

‘NEDEN BU TEZKEREYE İHTİYAÇ DUYDUĞUMUZU KENDİLERİNE ANLATTIK’

Gerçekleşen görüşmeden sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, “CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’nun bugün bizi kabul etmesi üzerine kendilerine Meclis’e gönderdiğimiz tezkere hakkında ve Libya’daki son durum halkında bilgi verdik. Deniz yetki alanlarının sınırlandırılması ve diğer mutabakat zaptı konusunda da bilgiler arz ettik. Sorulara da cevap verdik. Biz bugün CHP’yi doğrudan bilgilendirmiş oluyoruz. Tabii ki tezkere konusunda karar onlarındır; ama biz ülkemizin çıkarları bakımından neden bu tezkereye ihtiyaç duyduğumuzu kendilerine anlattık” diye konuştu.

Gazetecilerin ‘MHP’ye gidecek misiniz?’ sorusu üzerine: Çavuşoğlu, “MHP’ye gitmiyoruz. Sayın Genel Başkan Devlet Bahçeli mesaj gönderdiler. ‘Zaten tutumuz belli, biz tezkereyi tam olarak destekliyoruz, dolayısıyla bize gelerek vakit kaybetmelerine gerek yok, diğer siyasi partileri bilgilendirsin’ demişler. Dolayısıyla bugün İYİ Parti’yi ziayret ederek, genel başkanı bilgilendireceğiz” dedi.

CHP: OLUMSUZ BAKIYORUZ

Bakan Çavuşoğlu ile yapılan görüşmeden sonra basın açıklaması yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Ünal Çeviköz, “Biz Suriye’de karşı karşıya olduğumuz sıkıntıların bir de Libya’dan kaynaklanan şekilde Türkiye’nin gündemine gelmesini istemiyoruz. Özellikle Türkiye’nin Libya’daki vekalet savaşlarına taraf olmasını ve Müslüman kanının dökülmesine taraflardan birinin yanında yer alarak sebebiyet vermesini asla kabul etmiyoruz. Libya’ya asker göndermek çatışmaların çapını genişletir. Önümüzdeki günlerde Meclis’e gelecek tezkereye olumsuz bakıyoruz” dedi.

TÜRKİYE’NİN LİBYA’DAKİ VEKALET SAVAŞLARINA TARAF OLMASINI İSTEMİYORUZ’

Bugün gelinen noktada Suriye’de yalanan bu kötü tablonun bir başka ülkede daha yaşanmasını istemiyoruz. Biz Suriye’de karşı karşıya olduğumuz sıkıntıların bir de Libya’dan kaynaklanan şekilde Türkiye’nin gündemine gelmesini istemiyoruz. Özellikle Türkiye’nin Libya’daki vekalet savaşlarına taraf olmasını ve Müslüman kanının dökülmesine taraflardan birinin yanında yer alarak sebebiyet vermesini asla kabul etmiyoruz.

 ‘BUNUN DOĞRU OLMADIĞINI SAYIN BAKAN’A DA İZAH ETTİK’

“Libya’daki durum Suriye’dekinden çok belki de çok daha karışıktır ve çok daha geniş çapta yansımaları olacak niteliktedir. Libya’ya aslında asker göndererek bu vekalet savaşına taraf olmak yerine Türkiye gibi bir ülkenin ve tarihten gelen sorumluluklarına ve birikimini de dikkate alarak diplomasiye öncelik vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Ancak yapılan diplomasiye öncelik vermek değil, asker göndererek mevcut durumu daha da keskinleştirecek, kötüleştirecek bir gelişmeye hazırlık yapmaktır. Bunun doğru olmadığını Sayın Bakan’a da izah ettik. Ancak bölgedeki duruma bakınca bir yandan iyi kötü yürütülmekte olan bir Berlin süreci varken ve buna hız verilmesi gerekirken bunu yerine asker göndererek durumun daha da keskinleşmesine yol açmak bölgedeki çatışmaların çapını ve yaygınlaşmasını geliştirecek mahiyettedir.

CHP’DEN SONRA İYİ PARTİ ZİYARET EDİLDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret ederek, TBMM Genel Kurulu’na sunulacak Libya tezkeresi konusunda bilgilendirdi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Libya’ya asker gönderilmesini içeren tezkerenin Meclis’e sunulmasından önce bilgilendirme yapmak için İYİ Parti Genel Merkezi’ne gitti.

Akşener ile görüşmesinin ardından açıklama yapan Çavuşoğlu, “Bugün itibarıyla tezkerenin gün içinde Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasıyla Meclis’e gideceğini Cumhurbaşkanlığı makamından öğrendik” dedi. Çavuşoğlu, “Temaslarımız gayet güzel şekilde geçti. Bilgilendirmelerimizi yaptık. Her iki tarafla da görüş alışverişinde bulunduk. Hem Sayın Kılıçdaroğlu’na hem Sayın Akşener’e teşekkür ediyorum. Bizim görevimiz kritik durumlarda siyasileri bilgilendirmektir. Karar siyasi partilerindir. Her partinin görüşü farklı olabilir. Sayın Akşener İYİ Parti’nin bir karar vermediğini kendi aralarında istişare edeceklerini söyledi” diye konuştu.

AK Parti’nin TBMM’den onay alan Libya mutabakatına ilişkin asker gönderme tezkeresinin Meclis’in 7 Ocak’ta bitecek tatilden sonra Genel Kurul’da görüşülmesi bekleniyordu. Ancak tatil bitmeden TBMM’nin olağanüstü toplanmasıyla tezkerenin görüşüleceği gündeme geldi.

2 Ocak’ta TBMM’nin olağanüstü şeklinde toplanması öngörülürken Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, asker gönderilmesini içeren tezkere hakkında bilgilendirme yapmak için İYİ Parti Genel Merkezi’ne giderek partinin Genel Başkanı Meral Akşener’le bir araya geldi. Çavuşoğlu, Libya tezkeresine destek almak için CHP’yi de ziyaret ederek Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmüştü.

 (Kadir GÜRHAN)

 

 

0 0 0 0 0 0

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

15 tatil ne zaman başlıyor?

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
203.456

VAKA

178.278

İYİLEŞME

5.186

ÖLÜM

25.178

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
11.107.987

VAKA

5.903.163

İYİLEŞME

525.790

ÖLÜM

5.204.824

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.