a

Çalıkuşları Platformu: “Çalıkuşları umudun kanatlarıdır”

Bir sivil toplum kuruluşu olan Çalıkuşları Platformu, 3 yıldan bu yana hassas gruplar olan kadınlar, çocuklar ve kendi ülkelerindeki savaşlardan dolayı Türkiye’ye sığınan sığınmacılara yönelik çalışmalar yapan bir kuruluş. Platformun kurucularından Avukat Tülay Bekar ve Haydar Şahindokuyucu ile yaptığımız söyleşide platformun yakın zamanda hazırladığı projelere ilişkin bilgiler aldık.

Gazetemize Çalıkuşları Platformu’na ilişkin açıklamalarda bulunan av. Tülay Bekar ve Haydar Şahindokuyucu, hassas gruplara ilişkin çalışmalarına devam edeceklerini ifade ederek, “20 milyon çocuk var, her birine ulaşmamız imkânsız ama biz inanıyoruz ki bir tanesine bile dokunmak dalga etkisi yaratacaktır. Bunun için biz çalıkuşları umudun kanatlarıdır diyoruz” dediler.

“BİR TANE ÇOCUĞA BİLE DOKUNMAK DALGA ETKİSİ YARATACAKTIR”

ÖNCELİKLE ÇALIKUŞLARI PLATFORMU’NUN AMAÇLARINDAN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

Tülay Bekar: Çalıkuşu Atatürk’ün defalarca okumaktan zevk aldığı bir kitap. Bu bizim için çok önemli. Yola çıktığımızda da dedik ki hepimiz sıradanız, ama birlikte çok güçlüyüz. Kesinlikle amacımız gelecek nesillerin çağdaş bir ülkede Atatürk ilkelerine sahip çıkarak yaşayabilmelerini sağlamak. Bizim dönemin yaptığı hataları gelecek nesillerin de tekrarlamasını istemiyoruz. Biz çünkü hatalarımızı hep gelecek nesillere yükledik ve bu kesinlikle yaptığımız en büyük hatamızdı. Bundan dolayı çocuklarımızın hayal kurma haklarını onlara teslim etmek için çalışıyoruz. Bunu yaparken de hassas grupların hassasiyetlerini, çıkar amaçlı örgütleri kullanmalarına izin vermemek için çabalıyoruz. 20 milyon çocuk var, her birine ulaşmamız imkânsız ama ben inanıyorum ki bir tanesine bile dokunmak dalga etkisi yaratacaktır. Bunun için biz çalıkuşları umudun kanatlarıdır diyoruz.

Yakın zamanda hayata geçireceğiniz projeniz var ise bahsedebilir misiniz?

Tülay Bekar: En yakın projemiz 26-27 Aralık tarihlerinde Orhan Karaveli, Atatürk’ün hayatını anlatacağı projemiz olacak. Çünkü Orhan Karaveli 1930 doğumlu ve neredeyse Cumhuriyetle yaşıt. Atatürk’ü en iyi anlatacak isimlerden birisi, kendisi ayrıca Atatürk’le vakit geçirmiş ve Atatürk’ün saçlarını okşadığı kişidir. Kendisi hatta anılarının birinde annesinin kendisine sürekli sokağa tertipli, düzenli bir şekilde çıkmasını söylermiş. Nedeni ise Atatürk ile her an karşılaşma ihtimallerinin olduğundan dolayı imiş. Biz de Orhan Karaveli bir Ankaralı seymen olarak Atatürk’ü anlatacak en iyi isimlerden biri olduğu için 26 ve 27 Aralık tarihlerinde Ankara Kulübü ile birlikte Çalıkuşları Platformu olarak Atatürk üzerine söyleşi yapacağız.

Haydar Şahindokuyucu: Sinan Meydan ile de bir söyleşi hazırlığı içerisindeyiz. Sinan Meydan ise Turgut Özakman’ı kaybettikten sonra Türkiye’de tarih anlatabilecek nadir isimlerin arasında yer alıyor. Sinan Meydan da 26-27 Aralık tarihleri arasında yapılacak söyleşide yer alacak.

Avukat Tülay Bekar

Çalıkuşları Platformu olarak Kent Konseyi’nde de yer alıyorsunuz. Biraz bahsedebilir misiniz?

Haydar Şahindokuyucu: Çalıkuşları Platformu, Mansur Yavaş’ın Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne başkan olması ile birlikte başlayan katılımcı belediyecilik anlayışının bir sonucu olan ve giderek faal hale getirilen Kent Konseyi’nin üyesi oldu. Kent Konseyi de Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne fikri anlamda katkı sunan bir oluşum. Kent Konseyleri bir danışma organı gibi hareket ediyor ve bir yaptırım gücü yok. Mansur Yavaş’ın bu anlamdaki kararlı tutumu bizi de cesaretlendirdi ve bizde platform olarak konseyde yer almaya karar verdik.

Tülay Bekar: Kent Konseyi’ne eğitim, kadın ve çocuk konusunda katkı sunmayı planlıyoruz. Biz eğitim ile ilgili konularda farkındalık yaratmak ve bilinçlenmeyi sağlamak istiyoruz. Bunun için de çocukların tarihimizi doğru bir şekilde öğrenmelerini arzuluyoruz. Çocuklar ne zaman ki tarihi doğru bir şekilde öğrenirler onların içindeki bilme isteği de yaşamaya devam edecektir.

“KENT KONSEYİ’NE BAŞKENT’İN TARİHİ ÖNEMİ İLE İLGİLİ PROJELER SUNDUK”

Haydar Şahindokuyucu: Yerellerde ulusal kurtuluş mücadelesinde önemli roller üstlenmiş ama tarih henüz onları kaydedip gün yüzüne çıkartamamış birçok isim var. Yereldeki hikayelerde anıtlaşmış hikayeler var. Bu insanların hak ettiği değeri görmesi ve yerel ile tarihi bağlarının ortaya çıkması aslında ulusal birlik ve beraberliğe de müthiş bir katkı sağlayacaktır. Bunu da anlatabilmek gerekiyor. Oradan da hareketle küçük gibi gözüken ama aslında önemli olan hikayeleri paylaşmak gerekiyor.

Çalıkuşları Platformu olarak Kent Konseyi’ne Başkent’in ulusal kurtuluş mücadelesindeki öneminin ortaya konulması gerektiğini belirttik. Ankara bozkırın ortasında umutların yeşerdiği yerdir. Bu noktadan bakıldığında Ankara önemli bir şehirdir. Öte yandan günümüzde tarihe yeterince önem verilmiyor ve bu konu ile ilgili bir duyarsızlık hasıl oldu. Buradan hareketle bizde Ankara metrolarında tarihi bilincimizi artıracak projeleri Kent Konseyi’ne önerdik. Moskova metrolarını bilen bilir, metroda seyahat eden edebiyatın, tarihin içinde de seyahat eder. Ankara’nın raylı sistemlerinde günlük 500 bin kişi yol alıyor. Bu sürecin içerisinde kara betonlara bakmak yerine trenin hızına göre filmografik bir yapının metronun tünel duvarlarına yerleştirilmesi gerektiğini önerdik. Filmografik yapının içinde ise ulusal kurtuluş mücadelemiz, aydınlanma mücadelemiz ile ilgili bir senaryosu olan, fotografik olarak çalışılmış görüntülerin yer almasını önerdik. Sabahları somurtkan bir yüzle seyahat etmektense metronun duvarlarında tarihsel bilgileri fotografik olarak görmek eminim hepimize iyi gelecektir.

Haydar Şahindokuyucu

“ALIŞILDIK TARİH ÖĞRETİSİNİN DIŞINDA BİR TARİH ÖĞRETİSİNE İHTİYAÇ VAR”

Tarihimi Öğreniyorum isimli projenizden bahsedebilir misiniz?

Haydar Şahindokuyucu: Tarihimi Öğreniyorum projesi Atatürk’ü, Cumhuriyet tarihini, kuruluş ve kurtuluş mücadelemizi anlatmak adına oluşturulmuş bir proje olarak yer alıyor. Bunu hem görsel hem de yazılı şekilde anlatmayı düşünüyoruz. Kurtuluş Savaş ulusal bağımsızlığın elde edilmesi noktasında birçok ülkeyi etkileyen bir savaştı. Çocuklar da tarihi bilgisayarlardan, televizyonlardan öğreniyorlar. Biz ise gelenekselleşmiş anma etkinliği ile tarih kitaplarına sıkıştırılan tarih anlatısının dışında bir tarih anlayışına muhakkak ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Yani alışıldık tarih öğretisinin dışında bir tarih öğretisine ihtiyaç var. Bunun için de savaşların geçtiği alanlarda o savaşları hissederek öğretmenin daha uygun olacağı kanısındayız. Örneğin Çanakkale’ye gidildiğinde oradaki uhrevi hava muhakkak sezinlenir. Bizim çocuklarımız neden tarihi böyle öğrenmesinler? Savaşların geçtiği yerlerde biz farklı bir tarih deneyimini özellikle lise çağındaki öğrencilerimize sunmak istiyoruz. Pilot proje olarak uygulanıp, yaygınlaştırılacak bir proje olacak. Çeşitli kurum ve kuruluşların da destek çıkması ile daha da büyütülecek bir proje olacak. Erzurum Kongresi’nin yapıldığı yerden tutun da Anıtkabir’e kadar uzanan bir proje planlıyoruz.

Tülay Bekar: Bu proje ile gençlerimize Sakarya Savaşı nerede yapıldı dediğimiz anda onlardan Sakarya’da yapılmıştır cevabını almamak için Tarihimi Öğreniyorum projesini büyütmek istiyoruz.

Son olarak ise Suzan Mehmet Gönç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bin öğrencisi olan bir okul. Çok fazla ikili anlaşma yaptık liseyle. Kişisel iletişim, sanat, hukuk ve adalet üzerine onlarla birçok çalışma yapacağız. Her hafta bir çalıkuşu derslere girerek bin tane öğrenci ile etkileşimde olacak. Nitelikli gönüllülerden oluşan bir kadromuz var ve bin öğrenci ile bahsettiğim kadromuz ilgilenecek.

Şimdilik projelerimiz bunlar ve Çalıkuşları Platformu olarak projelerimizi artırarak yol almaya devam edeceğiz. Size de ilginizden dolayı çok teşekkür ediyoruz. (Türkan ÇATAL YILDIZ)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

‘’Hormonal değişim cilt sağlığını etkiliyor’’

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.