a

Bu yıl ‘10. Alevi Festivali’ online olarak gerçekleştiriliyor

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cem evi (İAKM), bu yıl Covid – 19 salgını sebebiyle 10. Alevi Festivali’ni online olarak gerçekleştirecek. İAKM, Türkçe ve İngilizce olarak yaptığı basın açıklamasında ‘Kadın ve Adalet’ temalı festival tarihinin ileriki günlerde belirleneceğini söyledi.

İAKM’nin yazılı olarak yaptığı basın açıklamasında şu bilgilere yer verildi: Her canın evine mihman oluyoruz! Online festivalde sizlerle birlikte tüm dünyaya sesleneceğiz. Bu yılki festivalin teması “KADIN ve ADALET”. Değerli canlar, yarenler, yoldaşlar; Son 9 yıldır Londra’nın merkezinde, dünyanın ilk Alevi Festivali’ni tüm insanlığa sunan İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cem evi (İAKM), bu yıl Covid-19 salgını sebebiyle 10. Alevi Festivali’ni online olarak gerçekleştiriyor. İAKM, bugüne değin Alevilik inancına, kültürüne, felsefesine hizmet amacıyla faaliyet gösteren bir kurumdur. Dünyaya sadece teolojik gözle bakmayan Aleviler, toplumsal sorumluluk gereği bu yılki festivalin ana temasını “Kadın ve Adalet” olarak belirlemiştir. Her gecen gün kadın cinayetlerinin çoğalarak artması sebebiyle, milyonlarca kadın hak arayışlarını sokağa taşımıştır. Onlarca kadının cinayete kurban gittiği, toplumsal cinsiyet baskısı ile günlük yaşamlarını dahi idame ettiremediği bir zamanda yasıyoruz. Özgür kadın kimliğine sahip çıkan ve her şekilde savunan Alevilik inancı, her türlü̈ şiddetin karsısında durmuştur. Bu nedenle, kadınların sokakta, toplu tasıma araçlarında, işyerlerinde tacize uğradığı bir dünyada bu sorunun çözülmesine katkı sunmak, kadın mücadelesini sahiplenmek ve yükseltmek “En-el hak” diyen Aleviler için en önemli ve can alıcı sorumluluktur.”

“ÇAĞIMIZIN EN BÜYÜK PROBLEMİ ADALET SORUNUDUR”

“Bunun yanında cağımızın en büyük problemi adalet sorunudur. Kadına şiddet, kadın cinayetleri aynı zamanda bir adalet sorunu olarak karsımıza çıkmaktadır. Ülkemizde ve tüm dünyada adalet sisteminin haktan, eşitlikten yana değil, güçlüden yana islediği gerçeğini maalesef her gün görüyoruz. En yakın tarihte Dersim, Çorum, Maraş, Sivas, Gazi, Suruç, Ankara garı Katliamı ve daha onlarcasında adalet arayan Aleviler, hala bu adaletin sağlandığını görmeyi beklemektedirler. Kadına karsı şiddetin, Alevilere yapılan katliamların, baskıların cezasız kalması, adalet mekanizmasının işletilmemesinden hatta yok edilmesindendir. En son hem bir kadın hem de bir avukat olarak adalet arayışında bedenini ölüm orucuna yatıran Avukat Ebru Timtik hayatını kaybetti. Bu olayda açığa çıktığı gibi, adalet ve kadına şiddet sorunu hepimizin ortak sorunudur. Daha önceki festivallerde Aleviler ve Alevilerle birlikte dünyaya sevgi, barış̧, eşitlik, kardeşlik gözüyle bakan herkesin cemal cemale kaynaştığı, türküler, sarkıllar söylediği gelenekselleşmiş̧ Alevi Festivali ile gönülleri birlemişti. Bu yıl online olarak yayınlanacak festivalde çok sayıda değerli sanatçı, akademisyen, gazeteci, yazar ve siyasetçi konuk olacak ve Alevilerin dünyanın evrensel değerlerine uygun düşünce ve eylem dünyasına katkı sunacaklardır.”

Kadir GÜRHAN

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.