Bu dünyadan Mahzuni geçti

Türkiye’nin cumhuriyet döneminde yaşamış ve arkasında dünya dolusu eser bırakmış Mahzuni Şerif 16 yıl önce dünyaya veda etti. Arkasında ise kimi zaman hapishanede geçen günleri, kimi zaman yakılan evini, kimi zaman işkence gören bedenini ve çoğu zamanda dinlediğinde insanın ruhuna naiflik veren eserlerini bıraktı.

Mahzuni’nin türkülerini dinlemeyen neredeyse yok denecek kadar azdır. Hiç olmadı bir döneme damgasını vuran Vizontele filminde geçen “İşte gidiyorum çeşm-i siyahım”ı dinlediğinde gözleri dolu dolu izlemeyen kişi sayısı da neredeyse azdır. Kim bilir belki de Mahzuni birbirinden bağımsız, başka dünyaların birçok insanını ortak yerde birleştiren nadir isimlerden biridir.

Mahzuni’nin hayatı boyunca yaşadıkları, gördükleri, duydukları bir yaşam boyunca bir insana fazla gelecek boyutta. Kendisinin sesiyle evdeki kasetlerimizden ilkokul çağında tanışmış olsam da hayatı sağdan, soldan duyduklarımla sınırlıydı. İnternette yaşamıyla alakalı şöyle ufak bir araştırma yaptığımda bu kadar yükü kendi başına nasıl taşımış acaba diye düşünmeden de edemedim.

Ozanın hayatına dair birkaç cümle geçecek olursam 1972 yılında Gaziantep’te evi kundaklanmış. Bütün arşivi de o esnada yanmış.

1973 yılında da halkı suça teşvik etmekten tutuklanmış.

Daha da fenası ise 1962 – 1988 sürecinde defalarca saldırıya uğramış, evi yakılmış, mahkemelik olmuş, tutuklanmış, hapse atılmış, dövülmüş, dişleri sökülmüş…

Sonrasında yurtdışına gitmiş, orada sağlık sorunları yaşamış.

Ben özet geçmiş olsam da görüldüğü üzere bir insanın omzuna neredeyse on kişilik yük bindirilmiş.

Ama koskoca yaşama 58 kaset sığdırmış ve dünyalarca eserler bırakmış… Bununla birlikte yıllarca kendisinden söz ettirmiş. En güzeli ise canımız sıkıldığında açıp Mahzuni türküsü dinlediğimizde ruhumuzun format değiştirdiği, ezgileri kulaklarımıza sinmiş bir güzellik bırakmış.

Mahzuni’nin türkülerini bu ara başka başka seslerden biraz daha fazla duyuyoruz sanki. Genellikle bir eser kime aitse ondan dinlemeyi tercih ediyorum. Ama Ceylan Ertem, ‘Zalım’ı bir başka söylemiş. Dizelerin bir kısmını buraya bırakarak, Mahzuni’yi de bıraktığı bütün güzellikler ile saygıyla anıyorum…

“Alımış ele arsızlığı

Baştan başa yersizliği

Bilmem neden hırsızlığı

 Bilmem neden hırsızlığı

Yapan değil bilen zalım

Zalım zalım meyhaneler

Sarhoş olur divaneler”

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Altındağlı çocuklar, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutladı

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
163.942

VAKA

127.973

İYİLEŞME

4.540

ÖLÜM

35.969

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
6.170.474

VAKA

2.642.156

İYİLEŞME

372.037

ÖLÜM

3.528.318

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470