Bizi biz yapan duygu

İnsanoğlu’nun gerçeklerinden birisi olan fıtrat duygusu, davranış biçimi olarak belirebilir. Fıtrat duygusu kimi zaman iyi huylu kimi zaman ise kötü huylu olabilir. Bu tamamen insanoğlunun elinde olan bir şeydir.

Dünyaya geldiğimiz andan itibaren ölüme uzanana sürece kadar kendimizi bir sınavın ortasında buluruz. Kader çizgisi uzun ve ince bir yol gibi yeni misafirlerini beklerken, bizler irade ve nefsimizin istekleri doğrultusunda ilerleriz. Kimi zaman zorluklar, hüzünler ve sevinçlerle bezenmiş yeni dünyalara yelken açarız.

Bahsettiğim uzun yolculukta ise bizi hiç terk etmeyen ve bizi biz yapan ben’lik duygusu da hayattaki seçimlerimize de yansır.

Çünkü; ‘BEN’ ile başlayan tüm cümlelerde kibir vardır, günümüzün deyimi ile ego vardır. Kibir ve ego anlam olarak farklı olsa da nefsani olarak aynı manayı taşırlar.

Yani kendimizi başkalarından üstün ve ayrıcalıklı görmek.

Ben daha iyi yaparım.

Ben iyi bir insanım.

Ben yalan söylemem.

Ben başarısızlığı sevmem.

Bana herkes hayran.

Ben ayrıldım işler yarım kaldı.

Ben’im yaptığım işi kimse yapamaz.

Sayısız örnek verebiliriz ‘BEN’lik adına.

Bu söylemler nefsimizin hoşuna giden, ancak bizi toplumda aciz duruma düşüren söylemlerdir. Atalarımız ne güzel söylemiş, ‘’Sen konuşma el söylesin.’’ Ne güzel söz değil mi?

Ama aslında başkalarını da yüzüne karşı övmenin doğru olmadığı söylenir bazı alimler tarafından. Ama marifet iltifata tabidir sözünü de yabana atamayız.

Burada önemli olan kendimizi bir özeleştiriden geçirebilmek. Hiçbir insan kendi yaptıklarını anlatarak toplumda saygı görmez. Kimse kendini zorla karşısındakine sevdiremez. Bir toplumda kendi nefsinize hoş gelen şeylerle var olamazsınız. Nefsinize ağır gelenler bilin ki, hakkınıza hayırlıdır.

Sonuç olarak; günlük hayatımızda, özellikle sohbetlerde ‘ben’le başlayan cümle kurmamaya özen gösterelim. Biz diyelim mesela. Şu da açık bir gerçek ki; ne kadar konuşursak konuşalım, ne kadar övünürsek övünelim sosyal çevremiz bu söylemler ile davranış biçimlerimizi mutlaka bir tartıya koyacaktır.

Mühim olan kibir ve nefsi duyguları azat edip, mütevazı ve hoşgörü ile konuşmak ve yaşamak. İşte mutluluk dediğimiz şeyde aslında bu son cümlede gizli.

 

0 0 0 0 0 0

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Değer bilmek

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
163.942

VAKA

127.973

İYİLEŞME

4.540

ÖLÜM

35.969

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
6.170.474

VAKA

2.642.156

İYİLEŞME

372.099

ÖLÜM

3.528.318

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470