a

Bisiklet projeleri yaygınlaşmalı

Çevreci ulaşım alternatifleri arasında son yıllarda elektrikli otomobiller öne çıksa da, trafik sıkışıklığı problemi göz önünde bulundurulduğunda bisikletin de önemli bir ulaşım aracı olduğunu unutmamalıyız.

Çevreci ulaşım alternatifleri arasında son yıllarda elektrikli otomobiller öne çıksa da, trafik sıkışıklığı problemi göz önünde bulundurulduğunda bisikletin de önemli bir ulaşım aracı olduğunu unutmamalıyız. Bisikletin ulaşım aracı olarak kullanılması konusunda ise maalesef ülkemiz, Avrupa ve dünyada gelişmiş ülkelerin çok gerisinde kaldı. Bu durumun en büyük sebepleri arasında ise plansız kentleşme gösterilebilir. Yaya ve bisiklet dostu olmayan yollar, ile trafik düzeni, bisiklet kullanımının yaygınlaşmasına engel oluyor.

Ankara özelinde baktığımızda ise bu saydığımız etkenlerin yanında kentin coğrafik yapısı da önemli bir engel olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumda ise günümüzde gelişen batarya teknolojisi ile daha da gelişen elektrikli bisikletler bu sorunu çözecek kapasiteye ulaşmış hale geldi. Son olarak da Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü ile Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü tarafından yürütülen ‘Bağlantılı Mikromobilite Altyapısını Mevcut Toplu Taşımaya Entegre Etme (MeHUB) Projesi’nin kapanış toplantısı yapıldı.

Bu toplantıda proje kapsamında temin edilen elektrikli bisikletin örneği de görücüye çıktı. Toplantıda metro girişlerine 60 bisikletlik şarj istasyonundan 46’sının yerleştirildiği bilgisi verildi. Yine AB hibesiyle ‘SMART Ankara Projesi’ kapsamında temin edilecek yaklaşık 408 elektrikli bisiklet de kent içi ulaşım sistemine dahil edilecek. Bu kapsamda kent içinde şarj istasyonları da kurulacak. Projeyi değerlendirdiğimizde bisiklet sayısı şu an az gibi görülebilir ancak bireysel kullanımı özendirmesi açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. 

Mutlaka kamu kurumları, bu projeleri daha da yaygınlaştıracaktır. Bu şekilde toplu ulaşıma entegre edilen bisiklet sayıları da artacaktır ancak bununla birlikte yolların da trafiğin de buna göre düzenlenmesi gerekiyor. Diğer yandan yollar, trafik düzeni daha uygun hale geldikçe de bireysel kullanım mutlaka artacaktır. Bu şekilde hem kentteki karbon emisyon miktarı azaltılacak, hem trafik sıkışıklığı daha da düşecek ve sağlıklı bir çevre için olumlu adımlar atılacaktır. 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

24 Ocak kararları 

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.