a

Bir terapi yöntemi: Theta Healing

21. yüzyılın mucizevi tekniği olarak görülen Theata Healing, kişisel gelişim yöntemleri arasında en hızlı, pratik yoldan sonuca ulaştıran, öğrenmesi ve uygulaması kolay gibi özelliklere sahip olan bir bilinçaltı terapi yöntemi. Türkiye’de  yöntemin ilk uygulayıcıları arasında yer alan Sühan Akgün, gazetemize Theta Healing ile ilgili bilgiler verirken, “Biz bu teknikle bilinçli olarak farkına varamadığımız tüm olumsuz duygularımızın, korkularımızın ve endişelerimizin bizi engelleyen her ne var ise hayatta değiştirilip dönüştürülmesine tanık oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Sühan Hanım, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
1954 İstanbul doğumluyum, emekli İngilizce öğretmeniyim, evliyim ve iki çocuk annesiyim. Otuzlu yaşlarımdan beri çeşitli kişisel gelişim yöntemleri ile ilgileniyorum. Daha önce psiko drama transandantal meditasyon gibi öğretilerin içeresindeydim. Bu kişisel gelişim yolculuğunda aradığım en etkili yöntemi Thetahealing ile buldum, uzun zamandır Thetahealing Master eğitmen olarak birçok öğrenci yetiştiriyorum ve birçok danışana yardımcı oluyorum.

Theata Healing tam olarak nedir? Nasıl bir terapi yöntemidir?
Theta Healing adını teta beyin dalgasından alır. Bu uyku halindeyken beynimizin otomatik olarak geçtiği frekansın adıdır. Bizler hayatımızı yaşarken birçok olaydan birçok düşünceden çevremizdeki insanlardan duyduklarımızdan kendi başımıza gelmese bile yakınlarımızın başına gelen her türlü sorundan etkilenebiliyoruz. Bunlar kendi içimizde yer edebiliyor. Bu da çoğu zaman farkına bile varmadan hayatımızı yaşarken bize engel olabiliyorlar. Biz bu teknikle bilinçli olarak farkına varamadığımız tüm olumsuz duygularımızın, korkularımızın ve endişelerimizin bizi engelleyen her ne var ise hayatta değiştirilip dönüştürülmesine tanık oluyoruz.

Terapi nasıl uygulanıyor? Nasıl bir yöntem izleniyor?
Adını Teta beyin dalgasından yani uyku halindeki frekansınızdan almasına rağmen terapiler de herhangi bir uyku durumu söz konusu değildi. Aksine danışana bilinçli farkındalık yaşatabilmek için sahip olduğu endişelerin korkuların nerden kaynaklandığını gösterebilmek en büyük amaçtır. Bu farkındalığı yaşamak ve yaşatabilmek için terapiler de buz dağının görünen yüzünü yani yüzeysel olayları düşünceleri değil bilinçaltında yatan ve aslında kişinin günlük hayatında fark edemediği olumsuz düşünceleri ortaya çıkarmak terapistin görevidir. Bunun için kullanılan yöntem ise derin kazma dediğimiz yöntemdir.

Theata Healing tekniği ile yapılan terapi kişiye neler kazandırır? Hangi konularda yardımcı olur?
Kişisel gelişim yöntemlerini bir bütün olarak baktığımızda hepsinde ki ortak amaç kişiye kendi hayatının getirdiği farkındalıkları gösterebilmektir. Bu teknikte farklı olan ise bunların çok çabuk ve hızlı bir şekilde ortaya çıkabilmesidir. Artık çok iyi biliyoruz ki tıp bile çoğu zaman bir hastalığın sebebini anlatabilmek için yetersiz kalabiliyor. Yaşadığımız çoğu sağlık sorununun altında psikolojik nedenler yatabiliyor. Nasıl hastalandığımızda doktora gidip ilaç alıp muayene oluyorsak aynı şekilde hayatımızda da belli rahatsızlıklar yaşadığımız da bu tarz terapileri başvurmak o derece etkili olacaktır. Ama bu teknikten yararlanmak için sadece fiziksel bir rahatsızlık olması gerekmez ki fiziksel rahatsızlığa gelene kadar içimizde bastırdığımız tüm duygular ortaya çıkmayı bekliyordur. Zaten bunun bir sonucu olarak biz fiziksel olarak rahatsızlanırız. Eğer bir kişi hayatında sürekli aynı kötü döngüleri yaşıyorsa mesela sürekli ona değer vermeyen, üzen kişileri hayatına çekiyorsa veya kariyerinde istediği sıçramayı bir türlü yapamıyorsa tüm bunlarda aslında bizim farkında olmadan içimizde kendi kendimize oluşturduğumuz engellerden kaynaklanmaktadır. Bu teknikle bir kişi dilediği her konudan faydalanabilir.

Terapi için illa ki yan yana olmak mı gerekiyor? Uzaktan da terapi sağlayabiliyor musunuz?
Biz şu anda herkesin çok fazla çalıştığı mesafelerin hem uzak hem yakın olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Bu yüzden her zaman yüz yüze görüşebilmek mümkün olamayabiliyor. Bireysel danışmanlık yan yana olmadan da yapılabilir. Ancak ben tercihen danışanlarımı görmeye, onlarla yüz yüze konuşuyor olmayı tercih ediyorum. Tabi yurtdışında yaşayan veya şehir dışında yaşayan, gelme imkanı olmayan danışanlarıma uzaktan da yardımcı oluyorum.

Bu yöntem ile bilinçaltı korkularımızı yenmek ne derece mümkün?
Son derece mümkün 🙂 Her şeyden önce hangi teknikle çalışılırsa çalışıyorsun. Danışanın yani bir kişinin mutlaka ki bu farkındalık seviyesine ulaşmış olması gerekiyor. Evet ben hayatımda bir takım zorluklar yaşıyorum bir kısır döngünün içindeyim, sürekli aynı kötü şeyleri yaşıyorum diyorsa ve bunun altında bir sebep arıyorsa başkalarını suçlamak yerine işte o kişi zaten çok hazırdır ve yapılacak bir çalışmadan en kısa sürede sonuç alacaktır. Biz çoğu zaman hayatımızda kötü şeyler yaşarken dönüp kendimize bakmıyoruz. Daha çok o bana bunu yaptı şu bana şu şekilde davrandı diyerek başkalarını suçluyoruz. Aslında bunları neden yaşadığımızı, bunların neden bizim hayat tecrübemiz olduğunu sorgulamaya başladığımız an zaten çözüme çok yaklaşmış oluruz.

Theata Healing’e ilgi var mı? Seminer ücretleri yüksek midir?

Ben bu teknikle ilk tanıştığımda Türkiye’de henüz yeni yeni yayılmaya başlıyordu. Bu tekniği eğitmen olarak uygulamaya başlayan ilk kişilerden biriyim, ancak şimdi gururla söylüyorum ki bu zaman içeresinde birçok öğrenci yetiştirdim. Çoğu eğitmen olduğu bir çok insanın hayatında büyük değişiklikler yarattı. Yurtdışında uzun zamandır yaygın olan bu yöntem tüm dünyada Tking şirketine bağlı olarak yürütülmektedir. Dolayısıyla seminer ücretlerini biz değil bağlı olduğumuz Think şirketi belirliyor. Kişinin mutluluğu zihin ruh ve beden olarak bütün sağlığı gerçekten para ile ölçülemeyecek kadar kıymetli, o yüzden bu yolda insanların kendine yatırım yapıyor olması en büyük kazançlardan biri.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?
Kişisel gelişim yolunda olmak isteyen, ilerlemek isteyen herkese önerdiğim tek bir şey var mutlaka kendi iç sesinizi dinleyin. İç sesiniz size doğruyu mutlaka söyleyecektir. Bizler yaşarken hayatım stresi, sıkıntısı ve maddesel zorlukları arasında iç sesimizi duymayı unutuyoruz. Ona kulaklarımızı kapatıyoruz. Ancak gün içinde beş dakikalığına bile olsa gözlerimizi kapatıp kendi içimize odaklanırsak yaşadığımız sorunların kafamızda olan soruların cevaplarını içimizde mutlaka bulacağız.

(Türkan ÇATAL)

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.